Yapay zeka yardımıyla ilköğretim öğretmenliği tarih olacak!

23.04.2023
Yapay zeka yardımıyla ilköğretim öğretmenliği tarih olacak!


Hayatımızın her anına yavaş yavaş girmeye ve yer edinmeye süregelen yapay zeka ile ilgili tahminler gelmeye devam ediyor. Dünya devlerinden Microsoft’ta yapay zeka mevzusuna ağırlık vererek ChatGPT’nin yaratıcısı olan OpenAI’ye yatırım yapmış oldu. Mevzuyla ilgili olarak çalışmalarını yürüten Microsoft’un kurucusu Bill Gates ise bu mevzuyla ilgili yeni açıklamalar halletmeye devam ediyor. Son yapmış olduğu açıklamaysa oldukça şaşırtıcı. Eğitim sistemini kökünden değiştirecek bir atılımdan bahsetti. İşte Bill Gates’in açıklamalarıyla ilgili detaylar…

Bill Gates: Çocuklar okuma ve yazmayı yapay zeka yardımıyla öğrenecek!

Global etapta tüm firmalar otomobil markalarından tutun teknoloji üreticilerine hatta tekstil sektöründe etkinlik gösteren markalarda dahil olmak suretiyle hepsi yapay zeka hamleleri yapıyor. İlk etapta endüstride kullanıcı bakış açısından baktığımızda otonom sürüş kavramları ile yaşamımıza giren yapay zeka bugün bizlere ChatGPT vb. uygulamalar yardımıyla kimi süre bir öğretmen bazense bir dost oluyor.

Bill Gates

Dünya devlerinden bu işe el atmış olan Microsoft’ta bu alanda ciddi hamleler yapmak istiyor. Bilhassa Open AI yatırımlarına ağırlık veren Microsoft, Windows işletim sistemlerine yapay zekayı birebir aktarmanın ardında. Şirket bizce “informasyon sayan makineleri sual cevap sistemiyle informasyon aktaran makinelere” dönüştürmenin ardında. Güncele baktığımızda ise Microsoft bu amacını yavaş adımlarla gerçekleştiriyor diyebiliriz.

Bill Gates bilhassa eğitim alanında da etken olmasını istediği yapay zekayla ilgiliyse yeni bir açıklama yapmış oldu. Yurtdışındaki bir CNBC yayınına konuşan Bill Gates, bu hızla gelişen değişen teknolojinin evlatların 18 ay içinde okumayı öğrenmelerine ve yazma becerilerini geliştirmelerine destek olma yolunda ilerlediğini belirtti. Bu durum bazı kaynaklarda “artık ilköğretim öğretmenlerine gerek kalmayacak” olarak açıklandı.

Fakat mevzuyla ilgili uzmanlar değişik yorumlarda bulundular. İlkokul olarak adlandırılan sürecin 3 okul yılı sürdüğünü ve bu dönemlerde okuma yazma haricinde diğeri dirimsel bilgilerinde verildiği açıklandı. Bir okul yılının (Türkiye baz alınmıştır) 9 ay sürdüğü düşünüldüğünde bu şekil bir platformun bir tek okuma yazmayı 2 okul senesinde öğreteceği ve bu yüzden sistemin şu an için verimsiz olduğu açıklandı. Ek olarak hayatla yeni tanışan küçük evlatların sisteme sorularını iyi mi ileteceklerinin de belirsiz olduğu da eklendi.

yapay zeka

Peki siz neler düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz!

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.