Asus, ProArt GeForce RTX 4080 ve 4070 Ti ekran kartlarını duyurdu

04.05.2023
Asus, ProArt GeForce RTX 4080 ve 4070 Ti ekran kartlarını duyurdu


Asus, ProArt GeForce RTX 4080 ve 4070 Ti ekran kartlarını duyurdu. Sessiz çalışacak şekilde ayarlanan, ustalaşmış işler için tasarlanan ve birçok değişik kasayla uyum sağlaması için inceltilen bu ekran kartları içerik üreticilerinin gereksinimlerini karşılayacak şekilde sıfırdan tasarlandı.

Alandan tutum eden tasarımlar

Yaratıcı profesyonellerin emek verme alanlarında bir çok süre oyunculara kıyasla daha oldukca ekipman bulunur. Birden fazla ekran, denetim yüzeyleri ve harici sürücülerin yer almış olduğu bir masada extra büyük bir kasa her insanoğlunun karşılayamayacağı bir lüks olabilir.

Asus işte bu yüzden ProArt GeForce RTX 4080 ve 4070 Ti modellerini ince profilli olacak şekilde tasarladı. Yalnızca 300 mm uzunluğunda olan bu kartlar şu an piyasadaki en kısa RTX 40 serisi modeller. Birçok değişik bilgisayar kasasına kolayca sığacak şekilde tasarlanan bu ekran kartları, bir oldukca popüler mini-ITX kasaya bile uyacak kadar kısa.

ASUS ROG Strix Scar 18 G834 inceleme!

ASUS ROG Strix Scar 18 G834 araştırma!

ASUS’un yeni ROG Strix Scar 18 G834 araştırma videosu ile sizlerleyiz. ROG Strix Scar 18 G834 özellikleri neler?

Ekran kartlarında soğutma çözümünün kalınlığı da oldukca önemli bir unsur. Oyuncular bir çok süre PCIe x16 yuvalarının yalnızca birini kullanırken, içerik üreticileri diğeri yuvalardan da yararlanmak isteyebiliyor. ProArt GeForce RTX 4080 ve 4070 Ti modellerinin 2,5 yuva yer kaplayan tasarımı, içerik üreticilerinin kullanma ihtiyacı işitebileceği diğeri bileşenlere daha azca engel oluyor.

ProArt GeForce RTX 4080 ve 4070 ekran kartları, kompakt boyutlarına rağmen etkili soğutma ve akustik performansı sergiliyor. ROG Strix ve TUF Gaming serilerindeki daha büyük boyutlu modellerde alanın sorun olmadığı ortamlara uygun oldukca daha geniş soğutma blokları bulunurken, ince ProArt modellerinde ise en iyi ısı ve gürültü seviyesi dengesini yakalamak için optimize edilmiş bir fan profilinden yararlanılıyor.

ProArt GeForce RTX 4080 yük altındayken sessiz çalışıyor. 0 dB teknolojisi yardımıyla de hafifçe yük altındayken fanlar tamamen duruyor. Bu kart sağlam soğutma çözümü yardımıyla görkemli netice veriyor. Üç tane Eksen Teknolojili fazla gürültü yapmadan yoğun hava akışı sağlıyor. Ön kapağın yanlarındaki geniş havalandırma açıklıkları ısıyı uzaklaştırıyor. Sağlam arka plakadaki büyük açıklık ise ısının organik yolla kasadaki hava akışına doğru iletilmesini sağlıyor.

Dikkat dağıtıcı hiçbir şey yok

Oyuncular RGB LED’lerle sistemlerini görsel açıdan zenginleştirmeyi sevebiliyor fakat bazı yaratıcı profesyoneller iş istasyonlarında dikkatlerini dağıtarak iş akışlarını etkileyebilecek her şeyden kaçınmaya çalışıyor. ProArt GeForce RTX 4080 ve RTX 4070 Ti, LED içermeyen mütevazı hatlara haiz minimalist tasarımı, zarif renkleri ve vurgulu yüzeyleriyle kullananların odaklanmasına destek oluyor.

Bu ekran kartları müşteriyle karşı karşıya olunan durumlarda ustalaşmış bir atmosfer oluşturuyor ve ProArt serisinden anakartlar, ekranlar ve çevre birimleriyle görkemli uyum sağlıyor.

Uzun süre dayanacak şekilde geliştirildi

ASUS, ProArt GeForce RTX 4080 ve 4070 Ti modellerini her bileşeniyle uzun süre dayanacak şekilde tasarladı. Çift rulmanlı fanlar oldukca uzun süre sorunsuz çalışabiliyor. Her iki kart da endüstride yeni standartlar belirleyen ve tüm lehim işlemlerinin tek seferde yapılmasını elde eden bir otomatik üretim süreci olan Auto-Extreme Teknolojisi ile üretildi.

Bu süreç, bileşenler üstündeki termal zorlanmayı azaltıyor ve güçlü temizlik kimyasallarının kullanılmasını önlüyor. Sonuçta doğaya daha azca etki eden, üretimde güç tüketimini azaltan, daha güvenilir bir ürün ortaya çıkıyor. 

ASUS ek olarak bu ekran kartlarını paslanmaz çelik yuva ile sağlamlaştırdı. Koruyucu arka plaka ve birlikte gelen ProArt ekran kartı sabitleyici de kartın uzun süre düz ve eğilmeden kalmasını sağlıyor.

GPU Tweak III ile kolay denetim

ProArt GeForce RTX 4080 ve RTX 4070 Ti akustik, soğutma ve grafik performansını görkemli bir dengeyle sunmayı başarıyor. Bir tek bir oldukca teknoloji meraklısı, ekran kartlarını kendi tercihlerine nazaran detaylı bir halde ayarlamayı isteyecektir. ASUS bu yüzden kullanımı kolay GPU Tweak III uygulamasını çıkardı. Bilgisayar topluluğundan uzun senelerdir toplanan geri bildirimlerle geliştirilen bu araç ekran kartına hız aşırtma yapmayı, fan eğrilerini düzenlemeyi ve donanımlar hakkında önemli verileri takip etmeyi kolaylaştırıyor.

Yaratıcı profesyoneller GPU Tweak III’teki Profile Connect (profil bağlama) özelliğinden yararlanarak iş akışlarını rahatlatabiliyor. Bu özellik, her bir uygulama için belirli ayarlar yapma imkanı veriyor. Uygulama açıldığında o ayarlar otomatikman devreye giriyor. Örneğin bu oldukca yönlü araçla, sistemin sessiz emek vermesi için bir grup ayar belirleyip arkasından sistemi zorlayan yaratıcı uygulamalar açıldığında ekran kartının tüm enerjisini açığa çıkaran bir diğeri ayar seti hazırlanabiliyor.

Üç aylık Adobe Creative Cloud aboneliği

Adobe ürünleri birçok sektörde yaratıcı işlerin temelinde içeriyor. ASUS, Adobe ile iş birliği yaparak meşhur Creative Cloud uygulama ve hizmet setiyle iş akışlarını destekliyor. Belirli bölgelerde ProArt GeForce RTX 4080 yada 4070 Ti satın alanlar üç aylık parasız Adobe Creative Cloud aboneliğinin de sahibi oluyor. Bu abonelikle Photoshop, Premiere Pro ve After Effects’in de dahil oluğu 20’den fazla uygulamaya erişebilen kullanıcılar ek olarak 100 GB of bulut depolama da elde ediyor. Bu hakkı kullanmak oldukca kolay. Kullananların yeni yada mevcut hesaplarıyla Creative Cloud aboneliğine başvurması kafi. Programın tüm ayrıntıları burada bulunuyor.

Zarif ve mütevazı tasarımıyla birçok değişik kasaya uyan ve günlük işleri sessiz bir halde yapma imkanı veren ProArt GeForce RTX 4080 ve ProArt GeForce RTX 4070 Ti, bugünün yaratıcı profesyonellerinin gereksinimlerine öncelik verilerek geliştirilen bir yapıyla yeni nesil performans sunuyor.

Teknik Özellikler

ASUS ProArt GeForce RTX 4080 OC Edition ASUS ProArt GeForce RTX 4080
·   NVIDIA GeForce RTX 4080·   CUDA çekirdekleri: 9728·   Hız aşırtma modu artırılmış saat hızı: 2625 MHz·   Varsayılan mod artırılmış saat hızı: 2595 MHz·   16 GB GDDR6X·  PCIe Arayüzü: 4.0·   1 x Yerleşik HDMI 2.1·   3 x Yerleşik DisplayPort 1.4a NVIDIA GeForce RTX 4080CUDA çekirdekleri: 9728Hız aşırtma modu artırılmış saat hızı: 2535 MHzVarsayılan mod artırılmış saat hızı: 2505 MHz16 GB GDDR6XPCIe Arayüzü: 4.01 x Yerleşik HDMI 2.13 x Yerleşik DisplayPort 1.4a
ASUS ProArt GeForce RTX 4070 Ti OC Edition ASUS ProArt GeForce RTX 4070 Ti 
·   NVIDIA GeForce RTX 4070 Ti·   CUDA çekirdekleri: 7680·   Hız aşırtma modu artırılmış saat hızı: 2760 MHz·   Varsayılan mod artırılmış saat hızı: 2730 MHz·   12 GB GDDR6X·   PCIe Arayüzü: 4.0·   1 x Yerleşik HDMI 2.1·   3 x Yerleşik DisplayPort 1.4a NVIDIA GeForce RTX 4070 TiCUDA çekirdekleri: 7680Hız aşırtma modu artırılmış saat hızı: 2640 MHzVarsayılan mod artırılmış saat hızı: 2610 MHz12 GB GDDR6XPCIe Arayüzü: 4.01 x Yerleşik HDM 2.13 x Yerleşik DisplayPort 1.4a 
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.