Bayburt’ta ekolojik köy: Ata tohumu geleceğe taşınacak

23.06.2023
Bayburt’ta ekolojik köy: Ata tohumu geleceğe taşınacak

[ad_1]

Bayburt’ta hayata geçirilen ekolojik köy projesi ile dezavantajlı üreticilerin gelir seviyelerinin artırılmasının yanı sıra ata tohumlarının geleceğe taşınması hedefleniyor.

AA

Bayburt’ta Türkiye’nin geleceğini de ilgilendiren Bayburt Eko-Köy Projesi hayata geçirildi.

İl Ziraat ve Orman Müdürlüğü’nce Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı (KUDAKA) desteğiyle Toplumsal Gelişmeyi Destekleme Programı kapsamında şehir merkezine ortalama 5 kilometre uzaklıktaki Kopuz Köprüsü mevkisinde 55 bin metrekarelik atıl arazi ortalama bir yılda ıslah edilerek tarıma elverişli hale getirildi.

Proje kapsamında çiftçilikle geçimini elde eden ve kendine ilişik yeri olmadığı için ekim yapamayan 20 kişiye iki sera ile bir konteynerin bulunmuş olduğu 2 dekarlık arazi 3 yıllığına bağışlama edildi.

Bu yıl ilk kez yeşillik, domates, patates, patlıcan, salata, tarhun, lahana şeklinde sebzelerin ekimini meydana getiren ve Bayburtlu Bağcılar Derneği’ni kurarak bir araya gelen çiftçiler dedelerinden kalma tohumlarını toprakla buluşturmanın mutluluğunu yaşıyor.

İl Ziraat ve Orman Müdürü Selami Ersen, şehir merkezinde eskiden beri çiftçilik meydana getiren 20 kişiyi üretim için bir araya getirdiklerini söylemiş oldu.

Bayburt'ta ekolojik köy: Ata tohumu geleceğe taşınacak

“Aileler dalından kendi topladıkları ürünleri satın alacak”

Çiftçilere yaşam alanı ve seraların bulunmuş olduğu 2’şer dekarlık alanın bağışlama edildiğini belirten Ersen, “Burada Bayburt’un bölgesel ürünleri ata tohumlarıyla organik şekilde üretilecek. Daha oldukca sebzecilik yapılacak. Bilhassa yöreye özgü lahana, fasulye, domates, salata, kabak şeklinde ürünler burada yetiştirilecek” dedi.

Ersen, projeyle çiftçilere ekonomik katkı sağlamak istediklerini dile getirerek, şu şekilde devam etti:

Burası bir hobi bahçesi değil, tamamen maksimum üretim peşindeyiz. Şu anda üretimimiz başladı, ekim yapılıyor. İnşallah 20 gün sonrasında mahsul almaya başlanacak. Burada ortalama 55 bin metrekarelik bir alanda emek harcama yaptık. Zemin tarıma oldukca uygun değildi, oldukça bozuktu. Devlet Su işleri (DSİ) Şube Müdürlüğü’nün katkılarıyla 400 kamyona yakın toprak getirdik ve tesviyesi yapılmış oldu.

Vali Cüneyt Epcim’in başından beri projeyi desteklediğini, onun talimatlarıyla emek harcamaları yürüttüklerini özetleyen Ersen, “Aileler buraya gelecek, dalından kendi topladıkları ürünleri satın alacaklar. Çocuklarımız da bunu yalnız kasada, poşette değil, branşında görecekler. Bitkinin iyi mi bir şey bulunduğunu keşfedecekler. Bitkilere temas ederek ileride tarımın koşul bulunduğunu göstermiş olacağız” diye konuştu.

Bayburt'ta ekolojik köy: Ata tohumu geleceğe taşınacak

“Burada ortalama 20 çeşit ürün yetiştiriyoruz”

Bayburt Bağcılar Dernek Başkanı Ramazan Sevmiş de senelerdir şehir merkezindeki arazilerinde sebzecilik yaptıklarını sadece çeşitli nedenlerle artık mevcut bölgeleri ekemediklerini aktardı.

İl Ziraat ve Orman Müdürlüğü’nün projesiyle tekrardan ekim hayata geçirmeye başladıklarını belirten Sevmiş, şu şekilde konuştu:

Tanrı razı olsun, bizim için burayı yaptılar. Burada 20 aile var, her insanın serası ve dışarıda ekim yapmış olduğu alanlar var. Bu yıl yağmurlardan dolayı ekim için geç kaldık. Fakat seralarımızı ektik. Kısa sürede hasat bekliyoruz. Burada ortalama 20 çeşit ürün yetiştiriyoruz.

Projeden faydalanan Ali Aytemur ise babadan kalma mesleğini sürdürmeye çalıştığını ifade ederek, “Eskiden beri tarla kiralayarak ekim yapıyorduk. Mal sahipleri artık izin vermedi ekmemize, ikimiz de müdür beyle görüştük, sağ olsun bu işin üstüne düştü. Valimiz de destek oldu ve bu şekilde bir yer yapılmış oldu. Ikimiz de üzerimize düşeni hayata geçirmeye çalışıp üretmeye çaba ediyoruz” dedi.

Aytemur, tamamen organik ziraat yaptıklarını kaydetti.

[ad_2]

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.