Birleşmiş Milletler’den iklim mevzusunda felakete gidildiği uyarısı

16.06.2023
Birleşmiş Milletler’den iklim mevzusunda felakete gidildiği uyarısı

[ad_1]

İklim mevzusunda felakete gidildiği uyarısında bulunan Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, “Artık uyanma ve harekete geçme zamanı” ifadesini kullandı.

Birleşmiş Milletler'den iklim konusunda felakete gidildiği uyarısı

AA

Küresel ısınma ve iklim değişikliği mevzusunda Birleşmiş Milletler (BM) ikazlarına bir yenisi daha eklendi.

İklim alanında önde gelen sivil cemiyet örgütleriyle görüşmesinin arkasından New York’taki BM binasında gazetecilerle bir araya gelen BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, mevcut politikaların sürmesi halinde bu yüzyıl sonunda küresel ısınmanın 2,8 aşama artacağının öngörüldüğüne dikkati çekerek, “Bu da yıkım anlamına gelir” dedi.

Guterres, küresel ısınmanın 1,5 dereceyle sınırlandırılması için karbon emisyonunun yüzde 45 azaltılması icap ettiğini belirterek acil küresel hareket çağrısında bulunmuş oldu.

İlk etapta fosil yakıt endüstrisinin harekete geçmesi icap ettiğini kaydeden Guterres, ülkelerin de fosil yakıtlardan uzaklaşması icap ettiğini söylemiş oldu.

Birleşmiş Milletler'den iklim konusunda felakete gidildiği uyarısı

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres

“Petrol, gaz ve kömürü ilişkin olduğu yerde bırakalım”

Guterres, “Petrol, gaz ve kömürü ilişkin olduğu yerde bırakalım” diyerek yenilenebilir enerjiye yatırım çağrısını yineledi.

Fosil yakıt endüstrisinin geçen yıl 4 trilyon dolar kazanç elde ettiğine dikkati çeken Guterres, şirketlerin temiz enerjiye yatırım yapmasını istedi.

Guterres, “İklim mevzusunda süratli ve gözlerimiz açık bir halde felakete gidiyoruz. Artık uyanma ve harekete geçme zamanı” ifadelerini kullandı.

[ad_2]

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.