CHP Genel Başkanı Hususi, Ankara’daki “hakkaniyet ateşi” eylemine katıldı

22.11.2023
CHP Genel Başkanı Hususi, Ankara’daki “hakkaniyet ateşi” eylemine katıldı


Çankaya Belediyesi Ahlatlıbel Mustafa Kemal Atatürk Parkı’nda düzenlenen “hakkaniyet ateşi” eyleminde konuşan Hususi, nöbetteki milletvekilleriyle bir dayanışma eylemi yapıldığını belirterek, Can Atalay’ın milletvekilliğinin başlayamamasını aşan bir adaletsizlik ve bir hakkaniyet kriziyle karşı karşıya olduklarını söylemiş oldu.

Hususi, Anayasa maddelerinin birbirini tamamladığını ifade ederek, “Bu Anayasa, bir cemiyet sözleşmesidir. Toplumlar ortak bir sözleşme olmadan devlet olamazlar. Eğer cemiyet sözleşmesi ortadan kalkmışsa devlet ortadan kalkmış anlamına gelir.” diye konuştu.

CAN ATALAY AÇIKLAMASI

TBMM’nin genel seçimlerden sonrasında “demokrasi meclisi”nin gereği kendiliğinden toplandığını belirten Hususi, konuşmasını şöyleki sürdürdü:

“Hataylılar Can Atalay’a milletvekili görevi vermişlerdi. Onun da olması ihtiyaç duyulan salonda toplandık. O salonda yoktu. Bu sebeple üstüne hapishane kapısı kilitliydi. Yemin töreninde en yaşlı üye Sayın Devlet Bahçeli, Türk milleti adına, Türkiye Cumhuriyeti Parlamentosu adına en genç üyeye Can Atalay’ın adını okuttu. Can Atalay’ın gelip yemin etmesi lazımdı. Salmadılar, edemedi. Sonrasında o Meclis gene toplandı. Komisyon seçerken 600 milletvekilinden 599’unun oyuyla İnsan Hakları Komisyonu’na seçildi. Gene salmadılar. O komisyon ki herhangi bir cezaevine gidince önünde kapalı kapı durması imkansız fakat o komisyonun üyesinin üzerine kapıyı kapalı tuttular.

AA-20231121-32986496-32986492-CHP_GENEL_BASKANI_OZEL_ADALET_ATESI_EYLEMINE_KATILDI

Avukatları Anayasa Mahkemesine gene Anayasa’nın bir hükmü gereğince başvurdu. Anayasa Mahkemesi burada hak ihlali var dedi. Milletvekili olsun diye Meclis’e bildirdi. Bekledik gelsin, gelmedi. Yargıtay olmayacak bir iş yaparak Anayasa Mahkemesinin kararını tanımadı. Anayasa’nın 154. maddesinin son fıkrası fazlaca açık. Anayasa Mahkemesi kararları yayınlanır. Yargı, yasama ve yürütme için bağlayıcıdır.”

Hususi, vatandaşlardan 81 ilde Anayasa’ya haiz çıkmaya ve Meclis’teki oturuma destek vermesini isteyerek, “Yalnız partililerden değil, Anayasa’ya saygılı herkesi Anayasa’dan yetki alan tüm kurumlara haiz çıkmaya ve bir darbe girişimine karşı Anayasa’nın ve Cumhuriyet’in yanında yer almaya çağrı ediyorum.” diye konuştu. (AA)

Günün önemli manşetleri
ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Feci kaza! 2 ölü, çok sayıda yaralıFeci kaza! 2 ölü, fazlaca sayıda yaralı
İstanbul'a kar geliyor! Vali Gül tarih vererek uyardıİstanbul’a kar geliyor! Vali Gül tarih vererek uyardı
 İsrail ve Hamas rehine takasında anlaştı İsrail ve Hamas rehine takasında anlaştıYAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.