Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan iftar sonrası Roman vatandaşlara seslendi

09.04.2023
Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan iftar sonrası Roman vatandaşlara seslendi

[ad_1]

Başakşehirli Romanlar Geleneksel İftar Buluşması’na katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ülkenin dört bir tarafındaki Romanlara slm ve sevgilerini gönderdiğini, ramazan ayını kutlama ettiğini söylemiş oldu.

Gelecek günlerde bir aydan daha hayırlı olduğu müjdelenen kutsal Kadir Gecesi’ne ulaşılacağını anımsatan Erdoğan, “Arkasından da milletimizle ve tüm dünyadaki kardeşlerimizle beraber bayram sevincini yaşayacağız. Rabb’imden bizleri ramazana kavuşturduğu benzer biçimde dünyamızın ilk vahiy ile şereflendiği Leyle-i Kadire ve bayrama da eriştirmesini niyaz ediyorum. Siz kardeşlerimle beraber tüm Romanlarımıza hayırlı, verimli bir ramazan temenni ediyorum.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, iftar sofrasında yer ayırmalarından dolayı Romanlara teşekkür ettiğini, Romanlarla bir araya gelmiş olduğu her anın gönlünde değişik bir yeri bulunduğunu belirterek, “Şahsen, kalpten kalbe giden o gizli saklı yola bizzat tanık olduğumuz toplantılar, sizlerle beraber gerçekleştirdiğimiz buluşmalardır. İftarınızı bizimle paylaşmanızdan duyduğum memnuniyeti burada bilhassa ifade etmek isterim. Şüphesiz bugünlerde tüm ayrılıklarımızı dışarıda bırakarak oturduğumuz şu muhabbet sofrasında birleştiriciliğin önemini değişik bir halde anlıyoruz.” dedi.

AA-20230408-30800938-30800931-CUMHURBASKANI_RECEP_TAYYIP_ERDOGAN

Dünyanın birçok yerinde kökeni, dili, kültürü, ten renkleri değişik insanlara yönelik ötekileştirmenin günden güne arttığını ifade eden Erdoğan, toplumda bu şekilde hastalıklı akımlar asla zemin bulmasa da Romanların da ara sıra çeşitli sıkıntılarla karşılaştığını söylemiş oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplumsal medya mecralarının körüklediği ırkçı düşüncelerin kardeşliklerini zedelemesine asla fırsat vermeyeceklerini vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Ön yargıları kırmak, alışkanlıkları değişiklik yapmak elbet atomu parçalamaktan daha zor olsa gerek, daha çetindir, daha çok zaman alır. Tüm zorluklarına karşın son 20 yılda ön kabulleri değişiklik yapma noktasında hamdolsun oldukca ciddi mesafeler aldık. Yaratılanı severiz Yaradan’dan dolayı diyerek, Roman yurttaşlarımıza geçmişte meydana getirilen ayrımcı yaklaşımların tamamını elimizin tersiyle ittik. Roman kardeşlerimize yönelik haksız, adaletsiz, çarpık bakış açısının kırılması yönünde aşama da kaydettik. Öteki cemiyet kesimlerinde olduğu benzer biçimde Romanlarla ilgili de bir problem, sorun var ise hepsinin üstüne kararlılıkla gittik. Ilk olarak işe mevzuatımızda bulunan ayrımcı ifadeleri kaldırarak başladık. Kökeninden, renginden, dilinden, inancından dolayı ayrımcılığa uğrayan her insana hak arama yolunu açtık. Roman nüfusunun yoğunlaştığı şehirlerimizde kurduğumuz mekanizmalar vasıtasıyla eğitimden sağlığa, istihdamdan toplumsal yardımlara kadar her alanda Roman kardeşlerimizi destekledik.”

Erdoğan, İçişleri Bakanlığı bünyesinde Roman Koordinasyon Merkezi’ni açtıklarını anımsattı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Roman yurttaşlarımızın yoğun olarak yaşamış olduğu 25 ilimizin valiliklerinde siz değerli ziyaretçilerimizin sesi, soluğu olacak bir koordinatör belirliyoruz. Roman kültürünü yaşatmak ve yeni nesillere aktarmak suretiyle kuracağımız müzemizin emek harcamaları devam ediyor.” bilgisini verdi.

AA-20230408-30800938-30800933-CUMHURBASKANI_RECEP_TAYYIP_ERDOGAN

8 Nisan tarihini “Romanlar Günü” duyuru ederek ülke genelinde kutlama programları düzenlenmesini sağladıklarına dikkati çeken Erdoğan, bu vesileyle tüm Roman vatandaşların Dünya Romanlar Günü’nü kutlama etti.

Kalkınma ajansları KOSGEB ve İŞKUR vesilesiyle Roman vatandaşları ticari, mesleki ve ekonomik açıdan desteklediklerini, Roman bayanların kurduğu kooperatiflere hibelerde öncelik verdiklerini, okul öncesinden üniversiteye kadar Roman küçüklere haiz çıktıklarını özetleyen Erdoğan, Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığının gereksinim duydukları her mevzuda Roman vatandaşların yanlarında bulunduğunu ve yanlarında olmayı sürdüreceğini altını çizdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplumsal konut projeleriyle Roman vatandaşları rahat, çağıl ve nezih evlerine kavuşturduklarına işaret ederek, şunları kaydetti:

“Bugüne dek çeşitli şehirlerimizde 5 bin 133 konutu parkları, bahçeleri, spor alanlarıyla yapmış olup Roman kardeşlerimize teslim ettik. Ek olarak 6 bin 700 Roman kardeşimizin evini onararak yada yeni baştan yaparak kendilerine takdim ettik. Her yaptığımız hayırlı işte olduğu benzer biçimde bu çabalarımızda da maalesef muhalefetin eleştirilerine hedef olduk. Aslı astarı olmayan iddialarla bizi engellemeye çalıştılar. ‘Rantsal dönüşüm’ benzer biçimde iftiralarla projelerimize takoz koymaya kalktılar. Biz bunların hiçbirine prim vermedik. Zelzele felaketi sonrasında bu çalışmaların ne kadar mühim bulunduğunu bir kez daha gördük. Başta Romanlar olmak suretiyle, 85 milyonun hiçbir ferdinin dayanıksız, sağlıksız yapılarda yaşamını sürdürmesine gönlümüz razı değildir. ‘Her Roman’a bir yuva’ hedefiyle bundan sonraki çalışmalarımızı oldukca daha emin bir halde yürüteceğiz. Roman yurttaşlarımızın tüm haklarının, tüm sorunlarının takip edeni olmaya devam edeceğiz.”

AA-20230408-30800938-30800934-CUMHURBASKANI_RECEP_TAYYIP_ERDOGAN

‘ÇOK ÇETİN MÜCADELELER VERDİK’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Roman vatandaşlarla çocukluk çağlarından bir, birlikte ve yazgı arkadaşı olduklarını belirtti.

“Roman kardeşlerimizle birlikte büyüdük. Bu yollarda birlikte yürüdük.” diyen Erdoğan, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Türkiye’nin en sıkıntılı, en sancılı dönemlerine birlikte şahitlik ettik. Kendi öz yurdumuzda kimi süre parya muamelesine maruz kaldık. Kimimiz inancından dolayı ötekileştirildi, kimimiz kılık giysisinden dolayı aşağılandı, kimimiz dış görünüşünden dolayı hor, hakir görüldü, kimimiz sırf dayatılan kalıplara uymadığı için baskıyla karşılaştı. Bizi senelerce yok saydılar, dışladılar. Adeta ademe mahkum ettiler. Kendilerine hak gördükleri bir çok şeyi bizlere layık görmediler. Bunların hiçbirine eyvallah etmedik. Aba altından sopa gösteren kibir kulelerine asla boyun eğmedik. Hakkımız olanı almak ve korumak için, ‘Bu ülkede ikimiz de varız.’ demek için oldukca çetin mücadeleler verdik.”

40 yılı aşan sıkıntılı ve sancılı yolculuğun sonunda bugün hayal dahi edilemeyen bölgelere ulaştıklarını özetleyen Erdoğan, Türkiye’yi bir tek elitlerin, bir tek beyazların, bir tek bir avuç mutlu azınlığın ülkesi olmaktan çıkardıklarını beyan etti.

AA-20230408-30800938-30800935-CUMHURBASKANI_RECEP_TAYYIP_ERDOGAN

‘İNŞA ETTİĞİMİZ TÜRKİYE, AYRIMCILIĞIN DIŞLANDIĞI BİR TÜRKİYE’DİR’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu ülkenin, toplumun öteki kesimleri benzer biçimde Romanların da vatanı bulunduğunu, Romanların da bu ülkenin ayrılmaz bir parçası bulunduğunu kabul ettirdiklerini vurgulayarak, şu şekilde konuştu:

“Bugün geriye doğru baktığımızda şunu gönül rahatlığıyla söyleyebiliyoruz: Eksiklerimiz olsa da inşa ettiğimiz Türkiye, her türlü ayrımcılığın dışlandığı kuşatıcı bir Türkiye’dir. İnşa ettiğimiz Türkiye, asla kimsenin inancından, kökeninden, kültüründen dolayı horlanmadığı kucaklayıcı bir Türkiye’dir. İnşa ettiğimiz Türkiye, 85 milyonun tamamının birinci derslik yurttaş olarak hizmete ve hürmete layık görüldüğü eşitlikçi bir Türkiye’dir. Noksanlarımız, yapmak isteyip de yapamadıklarımız olsa da bu Türkiye 10 yıl, 20 yıl, 40 yıl öncesinden oldukca daha özgür, daha adaletli, daha vicdanlı, çoğumuz için daha yaşanabilir bir Türkiye olmuştur. Asla şüphesiz bu, hepimizin ortak başarısıdır. Bu, sizler benzer biçimde iradesine ve geleceğine sahiplenen Roman kardeşlerimizin de başarısıdır.”

14 Mayıs’ta bu başarı hanesine yeni yıldızlar ekleyeceklerini söyleyen Erdoğan, “Türkiye’yi inşallah her alanda hep birlikte bir üst lige taşıyacağız. Buna hazır mıyız? 14 Mayıs’a kadar durmadan, usanmadan çalışmaya hazır mıyız?” sorusunu yönelttiği Roman vatandaşlardan “Hazırız.” yanıtını aldı.

AA-20230408-30800945-30800940-CUMHURBASKANI_RECEP_TAYYIP_ERDOGAN

‘TÜRKİYE YÜZYILI’NIN ROMANINI SİZ KARDEŞLERİMLE YAZACAĞIZ’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, konuşmasını şu sözlerle sonlandırdı:

“Iyi mi ülkemizin son 20 yılına mührümüzü vurduysak Türkiye Yüzyılı’nın romanını da siz kardeşlerimle beraber yazacağız. Karşılık ödeyerek, uğrunda çile çekerek elde ettiğimiz kazanımlara kuvvetli bir halde haiz çıkacağız. Bugüne dek bu kardeşinize sizler yoldaşlık yaptınız. Ta Kasımpaşa Kulaksız’dan bugüne dek. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığımızdan beri, bizi asla yalnız bırakmadınız. Neşenizle, sevginizle, salonlara sığmayan şu coşkunuzla hep yanımızda oldunuz. Sırt sırta vererek nice badireler atlattık, nice zorluğun üstesinden beraberce geldik. Dayanışma içinde, birlik içinde sarılıp kucaklaşarak nice acıyı bal eyledik. Türkiye’nin bugünlere gelmesinde siz değerli ziyaretçilerimizin oldukca büyük emeği var. Türkiye’nin demokratikleşmesinde, devletimizin toplumsal devlet kimliğinin güçlenmesinde siz değerli ziyaretçilerimizin oldukca büyük katkısı var. Her birinize dayanışmanız, ahde vefanız, kadirşinaslığınız için teşekkür ediyorum. Sizlerden 14 Mayıs’ta gene oldukca kuvvetli bir destek temenni ediyorum. Ben Roman kardeşlerimin samimiyetine güveniyorum. Rabb’im yolumuzu, bahtımızı açık etsin. Bir kez daha ramazan-ı şerifinizi kutlama ediyorum.”

İftarda Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, Hür Dava Partisi Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe ve Roman vatandaşlar birlikte rol aldı. (AA)

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Cumhur ittifakı kararı sonrası istifalar peş peşe gelmişti! Krizi bu sözlerle savundu: CHP hayaline kapıldılar…Cumhur ittifakı sonucu sonrası istifalar peş peşe gelmişti! Krizi bu sözlerle savundu: CHP hayaline kapıldılar…
 Cumhurbaşkanı Erdoğan tarih verdi: 28 Nisan'da açılışını yapıyoruz Cumhurbaşkanı Erdoğan tarih verdi: 28 Nisan’da açılışını yapıyoruz
DSP'den seçim kararı! Erdoğan'a desteklerini açıkladılarDSP’den seçim sonucu! Erdoğan’a desteklerini açıkladılar[ad_2]

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.