Emeklilerin tepkisine hak veren Cumhur İttifakı ortağı Destici’den ÖTV çıkışı! “Onlardan asla vergi alınmamalı”

10.08.2023
Emeklilerin tepkisine hak veren Cumhur İttifakı ortağı Destici’den ÖTV çıkışı! “Onlardan asla vergi alınmamalı”


Son dönemlerde art arda gelen vergi düzenlemeleri Türkiye’nin gündeminde üst sıralara terfi etti. Emeklilerin kafi bulmadığı maaş zammıyla beraber ÖTV ve öteki vergi düzenlemeleri BBP Genel Başkanı Mustafa Destici’nin de gündemindeydi. Destici, “Bilhassa, üretimde ve tarımda kullanılan akaryakıttan Hususi Tüketim Vergisi alınmasının, üretimi de tutarları da kamu vicdanını da zedelediği kanaatindeyiz. Verginin adı Hususi Tüketim Vergisi ise o vakit onu hususi tüketenden alacaksanız. Üretenden Hususi Tüketim Vergisi alınmasını asla doğru bulmuyoruz” diye konuştu.

1

EMEKLİLERE HAK VERDİ

Destici, partisinin genel merkezinde düzenlemiş olduğu basın toplantısında, Kocaeli’nin Derince ilçesinde Toprak Mahsulleri Ofisi silosunda meydana gelen patlamada yaşamını kaybeden vatandaşa Tanrı’tan rahmet, yaralananlara acil şifalar diledi.

Ülke gündeminin birinci esnasında ekonominin bulunduğunu söyleyen Destici, Türkiye’nin ekonomik güçlüklerin de üstesinden gelecek güce haiz bulunduğunu belirtti.

Alt gelir grupları ve dezavantajlı kesimleri ağırlaşan yaşam şartları karşısında korumak icap ettiğini ifade eden Destici, şunları kaydetti:

“Toplumsal devlet teriminin, daha direkt bir ifadeyle devlet olmanın gereği de budur. Emeklilerimizin taleplerini de bu çerçeveden değerlendiriyoruz. Emeklilerimiz, temmuz ayında gerçekleşen maaş düzenlemesine haklı bir tepki gösteriyorlar. Yılbaşı beklenmeden en geç ekim ayında, emeklilerimizin maaşlarındaki adaletsizlik, içinde bulunduğumuz 6 aylık dilimi de kapsayacak şekilde düzeltilmelidir.”

ÖTV ÇIKIŞI: ASLA DOĞRU BULMUYORUZ

Dolaylı vergileri adaletli bulmadığını vurgulayan Destici, “Bilhassa, üretimde ve tarımda kullanılan akaryakıttan Hususi Tüketim Vergisi alınmasının, üretimi de tutarları da kamu vicdanını da zedelediği kanaatindeyiz. Verginin adı Hususi Tüketim Vergisi ise o vakit onu hususi tüketenden alacaksanız. Üretenden Hususi Tüketim Vergisi alınmasını asla doğru bulmuyoruz.” şeklinde konuştu.

2

“GELİRİ AZ OLANDAN, ÜRETENDEN VERGİ ALINMAMALI”

“Vergi düzenlemesinin en kısa sürede tamamlanarak adaletsizliğin ortadan kaldırılmasını” talep eden Destici, “Vergi, Anayasa’da yazıldığı şeklinde kazancı, geliri olandan alınmalıdır. Geliri azca olandan ya da üretenden asla bir vergi alınmamalıdır.” dedi.

“AKBELEN’DE PKK DA İŞİN İÇİNDE”

Konuşmasında Akbelen Ormanı’ndaki elektrik santrallerine kömür temin eden bir maden sahasında meydana getirilen çalışmalara da değinen Destici, şu şekilde devam etti:

“Bu mevzunun adım adım provokasyona dönüştürülme çabasına tanık oluyoruz. Mevzuyla ilgili PKK sözcülerinin Seyahat’yi de hatırlatarak yaptıkları açıklamalar, hangi seviyede ve maksatta bir oyunun sahneye konulmaya çalışıldığını, başka hiçbir izaha gerek duymayacak şekilde ortaya koymaktadır. PKK ve siyasal uzantıları orada da işin içindedir.”

ALİ ERBAŞ’IN ‘CUMA NAMAZI’ SÖZLERİNİ SAVUNDU

Destici, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın cuma namazı düzenlemesine ilişkin açıklamasının sorulması üstüne şu değerlendirmede bulunmuş oldu:

“Ülkenin yüzde 99’u Müslüman. Dolayısıyla işyar da, talebe de, işçi de gitmek istiyor. Bunun önündeki engellerin kaldırılmasını dile getirmek elbet Diyanet İşleri Başkanının söyleyeceği bir sözdür, hatta görevidir. Bunu söylediği için eleştirilmesi, taşa tutulması kabul edilebilir bir şey değildir. Buradan cuma günlerinin tamamen dinlence edileceği manasını çıkarmak da mevzuyu başka bölgelere taşıyarak bu düzenlemenin önüne geçme çabasıdır.”

(AA)

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Kastamonu'da köyde korkutan yangın: 7 ev küle döndü!Kastamonu’da köyde korkutan yangın: 7 ev küle döndü!
Kazı sırasında hasar alan bina boşaltıldı!Kazı esnasında hasar alan bina boşaltıldı!
Şanlıurfa'da feci kaza: 3 ölü, 11 yaralı!Şanlıurfa’da feci kaza: 3 ölü, 11 yaralı!YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.