CHP’de değişiklik tartışmaları büyüyor! İlke ve Demokrasi Hareketinden Kılıçdaroğlu’na davet: Aday olmayın

06.08.2023
CHP’de değişiklik tartışmaları büyüyor! İlke ve Demokrasi Hareketinden Kılıçdaroğlu’na davet: Aday olmayın


CHP İlke ve Demokrasi Hareketi, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na kurultayda aday olmama çağrısı yapmış oldu. Hareketin sözcüsü Prof. Dr. Örsan Öymen, CHP’deki kurultay ve kurultay sürecine ilişkin Kılıçdaroğlu’na yazdıkları davet mektubunu Bölme’deki bir otelde düzenlenen basın toplantısında deklare etti.

CHP’nin ilke ve programlarının kurultay tarafınca belirlendiğini, her partilinin de bu ilkelere uymakla yükümlü bulunduğunu vurgulayan Öymen, geçen yıllarda ve mevcut yönetim döneminde bu ilkelere en üst seviyede uyulmadığını savundu.

Başta laiklik olmak suretiyle, bu ilkelerin bertaraf edildiğini gözlemlediklerini ifade eden Öymen, CHP’de değişiklik isteyen öteki aday adaylarının da bu ilkelere ve partinin ideolojisine yeterince haiz çıkmadıklarını söylemiş oldu.

ADAY ADAYI ÇIKARTACAKLARINI DUYURDU

Öymen, kurmuş oldukları İlke ve Demokrasi Hareketi’nin kendi içinde genel başkanlık için aday talibi çıkartacağını kaydetti.

Mayıstaki seçimlerden sonrasında kurultay ve kurultay süreci ile alakalı görüşlerini aktarmak için Kılıçdaroğlu’na bu mektubu yazdıklarını dile getiren Öymen, söz mevzusu mektubu okudu.

“Şahsınızın, örgütlerin ve parti üyelerinin son seçimlerden ilkin ortaya koyduğu yoğun emeklere ve çalışmalara karşın seçim ne yazık ki kaybedilmiştir.” denilen mektupta, CHP’nin kaybetmiş olduğu ilk seçim olması halinde partide yönetimin değişmesi mevzusunda bu kadar yoğun bir münakaşa yaşanmayacağına yer verildi. Mektupta, “Sadece ne yazık ki CHP, sizin genel başkanlığınızla girilen tüm seçimleri, 13 yılda girilen 12 seçimi yitirmiştir.” ifadesi kullanıldı.

AA-20230804-31849350-31849347-CHP_ILKE_VE_DEMOKRASI_HAREKETINDEN_KILICDAROGLUNA_CAGRI

Bu seçimlerin içinde 5 milletvekili seçimi, 3 cumhurbaşkanlığı seçimi, 2 referandum ve 2 belediye seçimi olduğu aktarılan mektupta, 2019’daki belediye seçimlerinde kazanılan metropoller kısmen bir başarı olsa da Türkiye genelinde o seçimlerin de kaybedilmiş olduğu açıklandı.

Mektupta, söz mevzusu seçimlerin kaybedilme sebepleri şöyleki sıralandı:

“Parti içi demokrasinin kafi seviyede uygulanmamış olması. Başta laiklik olmak suretiyle, partinin parti programında ve tüzüğünde anlatılan kurumsal kimliğinin ve temel ilkelerinin büyük seviyede bertaraf edilmiş olması. Devletçi, kamucu, halkçı, toplumsal demokrat ve demokratik solcu iktisat politikalarının kafi ve somut şekilde geliştirilmemiş ve halka aktarılmamış olması. Milletvekilliği listelerinde oy oranı oldukça düşük olan ittifak içindeki siyasal partilere seçilebilecek sıralardan orantısız sayıda fazla milletvekilliğinin verilmiş olması.”

Mektupta, seçimlerden sonrasında yönetim tarafınca gerçekçi bir çözümleme ve öz eleştirinin ortaya konulmadığı, yönetimi eleştirenlerin disiplin cezası ve partiden ihraçla tehdit edilmiş olduğu savunularak, Zafer Partisi ile meydana getirilen gizli saklı protokolün de hayal kırıklığına niçin olduğu açıklandı.

Kılıçdaroğlu’na mektupta şu çağrıda bulunulmuş oldu:

AA-20230804-31849350-31849349-CHP_ILKE_VE_DEMOKRASI_HAREKETINDEN_KILICDAROGLUNA_CAGRI

“CHP’nin ve Türkiye’nin geleceği için, demokratik laik, toplumsal hukuk devletinin tekrardan inşa edilmesi ve Cumhuriyet’in korunması için, ek olarak şahsınızın da daha çok yıpranmaması için demokrasinin ve politika etiğinin bir gereği olarak mahalli seçimlerden ilkin kurultayın yapılmasını sağlamanız, önümüzdeki kurultayda genel başkan talibi olmamanız ve bunu en kısa sürede açıklamanız, kurultaydaki genel başkanlık yarışında herhangi bir aday adayını desteklemeden yansız kalmanız ve kurultay kurultay seçim sürecine müdahale etmemeniz en doğrusu olacaktır.”

“SORUMLULUK ÜSTLENMEYE HAZIRIM”

Öymen, İlke ve Demokrasi Hareketi’nin aday adayının kim olacağı sorusuna şu yanıtı verdi:

“Arkadaşlarla bir araya gelip isim mevzusunda karar alacağız. Fakat şu kadarını söyleyebilirim, örgütten, tabandan, üyelerimizden benim CHP genel başkan aday talibi olmam mevzusunda tavsiyeler, beklentiler, talepler geliyor. Hemen hemen bir sonuca varmış değiliz. Bu mevzuda mesuliyet üstlenmeye hazırım.” (AA)

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
O ülkede stadyumda silahlı saldırı! Çok sayıda ölü ve yaralı varO ülkede stadyumda silahlı hücum! Fazlaca sayıda ölü ve yaralı var
Mahallede korku dolu anlar! Polise direndi, balkondan inmeye çalışırken zemin kata çakıldıMahallede korku dolu anlamış olur! Polise direndi, balkondan inmeye çalışırken zemin kata çakıldı
Mısır tarlasında korkunç olay! Dron ile ortaya çıktıMısır tarlasında korkulu vaka! Dron ile ortaya çıktıYAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.