AK Partili isim mahalli seçimde uygulanacak kuralı deklare etti! Adaylar ne vakit açıklanacak? “MHP ile emek harcamalar bir ihtimal bizlere birazcık vakit kaybettiriyor”

12.11.2023
AK Partili isim mahalli seçimde uygulanacak kuralı deklare etti! Adaylar ne vakit açıklanacak? “MHP ile emek harcamalar bir ihtimal bizlere birazcık vakit kaybettiriyor”

[ad_1]

AK Parti Samsun İl Başkanı Mehmet Köse’yi ziyaret eden AK Parti Mahalli Yönetimlerden Görevli Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Yusuf Ziya Yılmaz, arkasından basın mensuplarının sorularını cevapladı.

İSRAİL MESAJI: İNSANLIK SUÇU OLDUĞUNU DÜNYAYA HAYKIRDIK

İsrail’in Gazze’ye yapmış olduğu saldırıların insanlık dışı bulunduğunu belirten Genel Başkan Yardımcısı Yusuf Ziya Yılmaz, şöyleki konuştu:

“Hala yüreğimizi acıtan, dünyamızın da oldukça duyarsız ve izleyici kalmış olduğu İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları var. Şu an Gazze’de çocuk demeden, yaşlı demeden büyük bir kırım ve soykırım yaşanıyor. O bakımdan orada da yaşamını kaybedenlere rahmet dilemek isterim. Orada hain İsrail saldırılarına direnen, savaşım eden gerek Hamas, gerekse de Gazzeli kahramanlara da Tanrı’ım güç kuvvet ve metanet versin. Bu mücadelelerinde yaşamını kaybedenlere de Tanrı’tan rahmet temenni ediyorum. Ülkemizdeki hassasiyetin, ülkemizdeki Gazze’deki uygulanan bu soykırıma bu insan kıyımına yönelik olan boyutunu hep beraber takip ettik. İstanbul mitingi yaptık. Görkemli bir mitingle İsrail’in bu hain saldırısını telin ettik. Cumhurbaşkanımız orada oldukça veciz bir konuşma yapmış oldu. İsrail’in bu saldırılarının bir soykırım bulunduğunu, bir insanlık kıyımı bulunduğunu, buna yönelik olarak sessiz kalan dünyayı insanlık adına kabahat işlemiş olarak göreceğimizi, İsrail’in de burada yapmış olduğu bu saldırının da büyük bir insanlık suçu bulunduğunu da dünyaya haykırdı” dedi.

ak-partili-yilmaz-yerel-secimlerde-de-3-donem-kurali-uygulanacak_9246_dhaphoto2

YEREL SEÇİMLERDE DE 3 DÖNEM KURALI UYGULANACAK

Mahalli seçimlerle ilgili olarak Yılmaz, “Mahalli seçimlerde de genel seçimlerde olduğu benzer biçimde 3 dönem kuralı uygulanacak. Sadece bazı istisnalar bir ihtimal olabilir. Bundan ilkin oldukça istisnai bazı yerlerde 3 dönem üstüne bazı ilaveleri yaptığımız bölgeler olmuştu. Hatta İstanbul’da Zeytinburnu’nda oldukça başarıya ulaşmış belediye başkanımızı 3 periyodu doldurmuş olduğu için onu Beykoz’da aday yapmıştık. 3 dönem kuralına oldukça bağlıyız. Milletvekili seçimlerinde de oldukça bağlı olduğumuzu gördünüz. O bakımdan belediye seçiminde de azami buna riayet edilecek fakat bir ihtimal kural dışı olabilir” diye konuştu.

Aday izahat tarihlerini geciktirme yanlısı olmadıklarını ifade eden Yılmaz, “Adaylarımızın da bir an ilkin sahaya çıkıp, saha çalışmalarını yapmalarını için ve teşkilatlarımızın da motivasyonunu asla düşürmeden canlı kılarak, adaylarımızın erken açıklanmasıyla ilgili bir çaba içinde olacağımızı bilmenizi isterim. Zamanı hemen hemen belli değil fakat geciktirmeme, bir an ilkin adaylarımızın sahada çalışmalarına fırsat verecek süreci oldukça hassasiyetle takip ediyoruz. Bir ihtimal bunun önünde ittifak görüşmeleriyle ilgili vakamız var. Yoksa adayımızın tespiti ile ilgili olan süreç aslına bakarsan hep işledi. Bizim o mevzuda tecrübemiz oldukça var. Seçime ittifakımızın ortağı MHP ile giriyoruz. Beraber yapılacak olan emek harcamalar bir ihtimal bizlere birazcık vakit kaybettiriyor. Onu da inşallah telafi edip en kısa sürede gereğini yapacağız” dedi.

Adaylar mevzusunda görüşmelerin sürdüğünü belirten Yılmaz, “İttifak görüşmeleri yeni yapılıyor. Sahada insanların gönlünden geçen, insanların arzu etmiş olduğu şeyleri ifade etmeleri bizim burada mevzumuz olmamalı. Onların düşündükleri bazı insanoğlu bu şekilde bazı şeyleri arzu edebilirler. Arzu ettikleri şeyleri belli ortamlarda da ifade edebilirler. Hemen hemen iller ölçeğinde doğal ki MHP de daha çok ilçede, daha çok yerleşimde temsil ortamı bulmak istiyor. Fakat o oldukça kolay bir iş değil. Onlar hep görüşülüyor. Hemen hemen kesinleşmiş bir şey yok” diye konuştu.

(DHA)

Günün önemli manşetleri
ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Yolun karşısına geçerken feci şekilde can verdiYolun karşısına geçerken feci şekilde can verdi
İzmir'de AK Parti'den büyükşehir belediye başkan adayı kim olmalı? İkinci sıradakine yüzde 10 fark attıİzmir’de AK Parti’den büyükşehir belediye başkan talibi kim olmalı? İkinci sıradakine yüzde 10 fark attı
Kargocu çift eve girip hırsızlık yaptı: Çaldıkları altınlarla yaptıkları şoke ettiKargocu çift eve girip hırsızlık yapmış oldu: Çaldıkları altınlarla yaptıkları şoke etti[ad_2]

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.