CHP’li 81 il başkanından ortak izahat: Tüzük Kurultayı, mahalli seçimlerden sonrasında yapılsın!

15.11.2023
CHP’li 81 il başkanından ortak izahat: Tüzük Kurultayı, mahalli seçimlerden sonrasında yapılsın!

[ad_1]

CHP’nin il başkanları toplantısında, partinin Tüzük Kurultayı’nın 2024 yılı Mayıs sonunda yapılması ve yasal sürecin ilk Parti Meclisi (PM) toplantısında başlatılması mevzusunda tavsiye sonucu alındı. Parti tüzüğünde yapılacak kapsamlı değişikliği değerlendirmek için bir araya gelen 81 il başkanı, ortak yazılı izahat yapmış oldu. Tüzük Kurultayı için yasal sürecin başlatılması durumunda, bunun en erken aralık ayının sonuna denk geleceğine işaret edilen açıklamada, 31 Mart 2024’te yapılacak mahalli seçimlere 138 gün kalmış olduğu hatırlatıldı.

“SIKIŞTIRILMIŞ BİR TAKVİMLE VE DAR BİR SÜREDE TARTIŞILMASINI UYGUN GÖRMÜYORUZ”

Seçim takviminin 1 Ocak’ta başlamış olacağı, hemen sonra aday belirleme ve propaganda süreçlerinin yürütüleceği belirtilen açıklamada, “Tüzüğümüz bu haliyle aday saptamada merkez yoklaması, ön seçim ve eğilim yoklaması şekillerinin uygulanmasına olanak sağlamaktadır. Bu mevzuda il başkanlarımızın görüşü alınarak yöntem belirlenmelidir. 81 il başkanımız, ortak mutabakatla, tüzük değişikliklerinin seçim sürecinde sıkıştırılmış bir takvimle ve dar bir sürede tartışılmasını uygun görmemektedir. İvedi şekilde kurulacak ve derhal çalışmaya başlamış olacak tüzük komisyonunun, örgütlerimizin de görüşünü alarak kapsamlı bir emek verme yürütmesi ve günümüz ihtiyacını karşılayacak düzenlemelerin tüzüğümüzde yer bulması için Tüzük Kurultayı’nın 2024 yılı Mayıs sonunda yapılması, yasal sürecin ilk Parti Meclisi toplantısında başlatılması mevzusunda tavsiye sonucu alınmıştır.” dedi.

Açıklamada, önceki Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ve Genel Başkan Özgür Hususi’in bugüne dek bahsetmiş olduğu tüzük değişikliğiyle ilgili demokratik vaatlerin yeni tüzükte yer bulması mevzusunda düşünce birliğine varıldığı ifade edildi.

Günün önemli manşetleri
ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Görüntüler tepki çekti! Görüntüler tepki çekti! “Sizin derinizi yüzeceğim” diyen polise soruşturma
AFAD duyurdu: Adıyaman'da depremAFAD duyurdu: Adıyaman’da zelzele
İstanbul'da gırgır ağı ile balık avlayanlara cezaİstanbul’da gırgır ağı ile balık avlayanlara ceza[ad_2]

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.