Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan mühim açıklamalar

12.04.2023
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan mühim açıklamalar

[ad_1]

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, katılmış olduğu ortak canlı yayında gündeme dair mühim açıklamalarda bulunuyor…

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar

ensonhaber.com

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CNN TÜRK, KANAL D ortak yayınında gündeme yönelik gazetecilerin sorularını yanıtlıyor…

6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremler hakkında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan şu ifadeleri kullandı:

“319 bin konut ve köy evini 1 yıl içinde yurttaşlarımıza teslim edeceğiz”

Günümüzün en mühim başlığı; asrın felaketini yaşadığımız 6 Şubat afetler mevzusu bizim için bir milât. Bu vesile ile bir kez daha depremlerde vefat eden vatandaşlarıma Tanrı’tan rahmet temenni ediyorum. Oldukca canımız yandı. Yaralılarımız oldukça oldukça fazla. Onlara da Tanrı’tan şifalar temenni ediyorum. Oldukca kesin adımlar atmamız kesinlikle koşul. Biz iktidara ulaşmadan önce en mühim başlık olarak eğitim ve sağlığı arka arkaya koyduk. Sağlıkta dünyada herhalde en ileri ülkelerle yarışır durumdayız. Bilhassa kent hastanelerimizle örnek bir ülke hale geldik. Daha da kesin adımlar atmamız gerekiyor. Ilk olarak zelzele bölgesindeki vatandaşlarımızı sağlam konutlara yerleştirmemiz gerekiyor. Belediye başkanlığımdan bu yana hep dikey mimariye karşı çıktım. Toplamda 650 bin konut ve köy evi inşa edeceğiz. 319 binini de inşallah 1 yıl içinde tamamlayıp yurttaşlarımıza teslim edeceğiz. Bir kısmı inşallah bayrama kadar köy evlerinden tamamlayıp teslim etme durumuna geleceğiz. Devletimiz 50-60 gün içinde bu konutları teslim eder noktaya gelme tezini Van, Bingöl, İzmir’de kanıtlama etti. Kütahya, Malatya’daki afetlerde kanıtlama etti. Antalya, Manavgat, Muğla, buralardaki afetlerde aynı şekilde Karadeniz’de kanıtlama etti.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar

“İstanbul’da toplam 220 bin bina ortalama 1,5 milyon bağımsız bölüm risk altında”

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarını şöyleki sürdürdü:

“Zelzele bölgesinde evi yıkılan vatandaşlarım bizlere güvensinler. Her birini en kısa zamanda sağlam, dayanıklı konutlara yerleştireceğiz. İlk toplantımızı İstanbul’da hocalarımızla 120 kişiyle yaptık. İkinci ve üçüncüyü de Çevre-Şehircilik Bakanım yapmış oldu. Bunu devam ettireceğiz. Zemin +3, bilemedin 4. Bunlar en ideal yapı çeşitleri. Bu konutlar bizi daha güvenli hale getirecektir. Bilhassa 1999 öncesi meydana getirilen binaların risk analizini hayata geçirmeye başladık. Bu tarz şeyleri yoğun şekilde emek harcayarak bitireceğiz. Hakkaniyete dayalı dönüşümle sağlıksız yapı stoku ortadan kaldırılacak. Yeni yerleşim alanları tespit edilecek. Tüm bu mevzularda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İstanbul burada ayrı ehemmiyet taşıyor. 39 ilçesinde tüm risk unsurlarını ele alacak şekilde harita çıkardık. 1.2 milyon bina ve 5.9 milyon konut bulunuyor. Gördük ki, toplam 220 bin bina ortalama 1,5 milyon bağımsız bölüm risk altında. 300 bininin acil dönüşmesi gerekiyor. Bir de bugüne dek yaptığımız var. Hepsinden öte vatandaşımın devletine inanması lazım. Muhalefetin bu kentsel dönüşüm değil rantsal dönüşüm propagandalarına kesinlikle aldanmaması lazım.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar

“Bay Bay Kemal, Küplüce neresi, Ferah Mahallesi neresi bilmez”

“Ben Burhaniye’de oturuyordum, Üsküdar. Orada hızlıca dönüşüme girdik. Çamlıca Camii’nin altındaki bölümlerde kentsel dönüşüme başladık. Davetimize gerektirme edenler binalarını yıktırdılar. Onlara kiralarını verdik. Nereyi beğeniyorsanız oralara yerleşin ve biz evlerinizi yaptıktan sonrasında buralara döneceksiniz dedik. Bizlere evet diyenler hallerinden oldukça memnun. Bire 5, bire 10 tutarları arttı. Yolumu kestiler ‘Başkanım yanlış yaptık’ dediler. Benim hemşehrilerim. Ne olur gelin bizimkileri de yıkın. Ben size söylediğim süre bunu yapsaydınız, binalarınız bitmiş olacaktı. Şimdi yanlış yaptık dediler. Belediye başkanıma lüzumlu talimatı verdik. Onlarda da aynı emekler başladı. Orada meydana getirilen binaları görseniz. Peki Bay Bay Kemal ne diyordu? Benim için diyor ki, ‘Boğaza nazır binalarımızı yıktı’. Sorsan Küplüce neresi, Ferah Mahallesi neresi emin olun buraları bilmez. Şu anda oradaki binalar, hepimiz halinden memnun. Zemin +3, zemin + 4 binalar yaptık. Gören keşke ben de buradan yer alabilseydim der. Her geçen gün daha da güzel bir hal alıyor. İnanıyorum ki bitince görkemli olacak. Aynı durum Kadıköy ile Üsküdar ilçelerinin ortak bölgesi olan yerde oldu. O da oldukça oldukça garip yer. Kadıköy Belediyesi ile malesef uyum sağlanamadığı için halledilemedi, sonunda kabul ettiler. Orayı da gene bizim Çevre Şehircilik Bakanlığımız üstlendi. Orası da hızlıca gelişti, inanıyorum ki, orası da görkemli olacak.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan bayındır affı açıklaması

“Kanal İstanbul’la beraber oralarda biriki şehirler ortaya çıkacak. Orada yoğun inşaatlar başlamış olacak. Aynı şekilde İmar affı diyorsunuz. Bu mevzuyla ilgili parlamentoyla ilgili, Anayasa’nın aklımda kalmış olduğu kadarıyla 50. maddesi olsa gerek, bunların içinde katalog suçlar var. O da yerini alacak. Biz onunla daha da köşeye sıkıştıracağız. Bu işin affı maffı olmaz. Benim belediye başkanlığımda İstanbul’a girişte vize demiştik. Dediler ki, ‘siz şehirden şehire gidişi vizeye mi bağlayacaksınız’. Bunlar dünyayı tanımıyorlar. Londra’da merkeze giremezsiniz. Belli tutara, vizeye doğal olarak. İstanbul o süre benim belediye başkanlığımda 8 milyondu. Şimdi ortalama 16 milyon oldu. O gün bunu söyleyenler şehircilik, göç nedir haberleri yoktu. O gün bizim iddialarımız şimdi haklılığı getirdi. O zamanki dediklerimize saygı duyulmuş olsaydı, o günkü planlamalarımız oldukça daha kuvvetli olacaktı. O planlamalar neticesinde İstanbul’a gelenler ilkin iş buldu mu, belli imkana haiz misin, akraban vesairen var mı? Bu şekilde sorarak gelecekti. Vizeye doğal olarak oldukları için hepimiz gelemeyecekti.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar

“AK Parti’yi kurduğumuzdan bu yana hep yenilikten ve gelişmeden yana olduk”

“Biriki kent şudur. Mevcudu bir yerden bir yere naklederek, mevcudun da zemin tahlillerini yapmış olup oralara müdahale. İstanbul’u bilirsiniz. Avcılar aslen sağlam zemin değildir, tehdit eden zemindir. Beylikdüzü’ne doğru sıkıntılı yerlerdir. Denize yakın bölgeler devamlı için sıkıntılı bölgelerdir. Siz orada hakikaten tüm zemin etüdlerini yapmak suretiyle sağlam zeminde yapılanmaya gider, orada kentsel dönüşümü yaparsınız. Seyreltme koşul. Onu yaparsak kendimizi sağlama alırız. AK Parti’yi kurduğumuzdan bu yana hep yenilikten ve gelişmeden yana olduk. Biz basit bir parti değiliz. Kongrelerimizde hep hücre yenilenmesi adı altında değişimlere gittik. Bu yenilenmeyi Meclis’e de yansıtmak istedik. Minimum 3 dönem vazife yapmış olan arkadaşlarımızdan bu şekilde bir dönüşüm yapalım dedik.”

Ayrıntılar gelecek…

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar

[ad_2]

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.