Dış politikaya biçim verme kabiliyetine haiz

05.08.2023
Dış politikaya biçim verme kabiliyetine haiz

[ad_1]

İngiltere merkezli Middle East Eye’ın kurucu ortağı ve genel gösterim yönetmeni olan David Hearst, Türkiye Dışişleri Bakanı Hakan Fidan hakkında dikkat çeken bir çözümleme yayımladı.

İngiliz medyasından Hakan Fidan analizi: Dış politikaya şekil verme yeteneğine sahip

ensonhaber.com

Dışişleri Bakanlığı görevine getirilen eski Ulusal İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanı Hakan Fidan, dünyada gündem olmaya devam ediyor.

Son olarak İngiltere merkezli Middle East Eye’ın kurucu ortağı ve genel gösterim yönetmeni olan David Hearst, Türkiye’nin dışişleri bakanı yeni dünya düzenini iyi mi şekillendirebilir?” başlıklı bir yazı kaleme aldı.

MİT’i ustalaşmış, güvenilir ve başarıya ulaşmış bir kurum haline getiren Fidan’ın son 13 yılını başlangıcında geçirdiği teşkilatı gelişen ve yeni tehditlere uyum elde eden bir organizasyon olarak tekrardan kurduğunu belirten Hearst, “Fidan’ın sırrı kendisini devletin yalnız hizmetkarı olarak değil koruyucusu olarak görmesi. Dışişleri Bakanlığı’na geçmeden ilkin de MİT’in elinde çatışma bölgelerinden bazı mühim dosyalar vardı. Ermenistan ile son mücadelesinde Azerbaycan’ın zaferini elde eden teşkilat oldu. Libya’da Rus paralı asker grubu Wagner ve darbeci general Halife Hafter’e karşı Türkiye’nin başarıya ulaşmış adımlarını belirledi. Ukrayna ile Rusya içinde artık geçersiz olan tahıl anlaşmasını ve sayısız tutsak değişimini görüşme etti” ifadelerini kullandı.

“Dış politikaya biçim verme kabiliyetine haiz”

“Fidan’ın en sıkıntılı görevi önünde duruyor. Eski dünya düzeni yavaş yavaş bitiyor sadece NATO bunun bilincinde benzer biçimde görünmüyor. Sadece yeni dünya düzeni hemen hemen oluşmaktan oldukça uzak. Bunun yerine kaybedilmiş toprakları tekrardan ele geçirmeye çalışan Ukrayna birliklerinin karşı karşıya olduğu benzer biçimde yoğun ve tuzaklı bir diplomatik mayın tarlası var” şeklinde devam eden Hearst, yazısını şu şekilde sürdürdü:

Dünyayı bloklara (demokrasilere ve otoriter rejimlere) bölmek kavramsal bir model olarak ilk engelde düşmektedir. Liberal demokrasiler yaşam tarzlarını korumak adına bilhassa etnik azınlıklara karşı liberal tavırlarını terk ediyor ve dışarıda daha korumacı hale geliyor. İnsan haklarını en ciddi şekilde ihlal edenler kurtarma paketleri ve tabanca satışları ile ödüllendiriliyor.

Bu durum incelik, zeka ve bilgiyi dinleyip değerlendirebilme kabiliyeti gerektiriyor. Kişisel ilişkileri oluşturmak için vakit harcamış ve şimdi dış politikayı uygulama olanağına haiz birisini gerektiriyor. Dış politikaya ses ve biçim verme kabiliyetine haiz bir zeka gerektiriyor. Türkiye Dışişleri Bakanı bu özellikleri taşıyor. Öteki mevkidaşlarının onu ve Türkiye’yi ciddiye almasında yarar var.

“FETÖ’nün ilk hedefi oldu”

Hearst ek olarak güvenlik güçleri, yargı ve büyük bir medya kesiminde etkili olmasına karşın Hakan Fidan’ın başlangıcında bulunmuş olduğu MİT’e sızamayan Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 2016 yılındaki başarısız darbe girişiminde ilk olarak Ankara’daki MİT binasını hedef aldığını ve saatlerce her insanın Hakan Fidan’ın öldürüldüğünü düşündüğünü de beyan etti.

[ad_2]

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.