Doğada Kamp Yaparken Tehlikelerden Korumak

17.03.2023
Doğada Kamp Yaparken Tehlikelerden Korumak

Günümüzde pek çok insan farklı deneyimler yaşamak ya da bir süreliğine şehrin gürültüsünden uzaklaşmak için doğada kamp yapmayı tercih ediyor. Ormanda ya da farklı yerlerde kamp yapmak keyiflidir ancak tehlikelidir de. Doğa kampı yaparken güven içerisinde kamp keyfi sürmek için kampa gitmeden önce yanınıza kampta gerekli olan malzemeleri almanız hayat kurtarıcı olur.

Bununla birlikte doğada kamp yaparken çadırınızı kuracak olduğunuz yeri iyi seçmelisiniz. Çadırınız içme suyuna yakın olmalı ancak dere yataklarına kurulmamalıdır. Ayrıca herhangi bir böcek sokması gibi durumlara karşı yanınızda muhakkak uygun ilaç ve merhemler olmalıdır. İlk yardım bilginizin olması da doğa kampı için son derece gereklidir. Tehlikeli canlılar bakımından da uygun yerlere çadır kurulmalıdır.

İçindekiler

Acil Durum Çantası

Doğa kampına giderken uyku tulumu uyku matı ve çadır akla ilk gelen eşyalar arasında yer alır. Ancak doğa size her an sürpriz yapabilir ve siz de bu sürprizlere karşı hazırlıklı olmalısınız. Bu nedenle doğa kampına gitmeden önce muhakkak tam teşekküllü bir ilk yardım çantası satın almalısınız.

İlk yardım çantası dışında bir de ilk yardım kitine ihtiyacınız olacaktır. Doğa kampınızda acil durumlar için size fayda sağlayacak olan ilk yardım çantası ve ilk yardım kitini online alışveriş sitelerinden kolay bir şekilde bularak satın almanız mümkün. Tehlikeli canlılar tarafından gelebilecek herhangi bir zarara karşı hazırlıklı olunması önemlidir.

Acil Durumlarda Kullanılacak Eşyalar 

​​​​​​Doğa kampınızın güvenli ve huzurlu olması için acil durumlarda kullanılacak olan eşyaları yanınızda bulundurmanız gereklidir. Bu eşyaların yanınızda bulunması doğa kampınızın güvenli bir şekilde geçmesini sağlar. Acil durumlarda kullanacak olduğunuz eşyalardan biri işaret fişeğidir. İşaret fişeği kaybolma gibi durumlarda yerinizi bildirmeniz açısından hayati önem taşıyan bir malzemedir.

Ayrıca kampa giderken muhakkak yanınıza kafa lambası ve pille ya da şarj ile çalışan fenerler almanız gereklidir. Ayrıca küçük bir çakı ve küçük bir bıçak da bazen hayat kurtarıcı olabiliyor. Doğada kamp yapmak için yanınıza uyku tulumu çadır uyku matı gibi malzemelerin yanı sıra güvenliğinizi sağlayacak bu ürünleri de almanız doğa kampınızın huzurlu bir şekilde geçmesine olanak tanır.

Doğa Kampında Nelere Dikkat Edilmeli? 

Doğada kamp yapmak pek çok macera tutkununun ilgisini çekiyor. İnsanlar Yeni deneyimler kazanmak macera yaşamak ve doğanın huzur verici ortamında vakit geçirmek için doğa kamplarına tercih ediyorlar. Ancak doğa kampına gitmeden önce dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır. Öncelikle kamp yapacak olduğunuz bölgenin hava durumuna dikkat etmelisiniz. Ayrıca tehlikeli canlılar açısından da dikkatli olunmasında fayda vardır.

Yağış sis rüzgâr gibi durumlara dikkat etmeli ve önleminizi buna göre alarak doğada kamp yapmaya gitmelisiniz. Ayrıca doğa kampı öncesinde sertifikalı bir ilk yardım eğitimi almak da hayat kurtarıcıdır. Doğada kolay bir şekilde ateş yakmak için gerekli olan malzemelerin yanınızda bulunması ve acil durumlar için acil durum çantası gibi ekipmanların da muhakkak yanınızda bulunması gerekir.​​​​​​​​​​ https://survive.istanbul/category/tehlikeli-canlilar/ sitesinden destek alabilirsiniz.

 

 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.