Hasta oldum, sinir krizi geçireceğim

01.12.2023
Hasta oldum, sinir krizi geçireceğim

[ad_1]

Kamuoyunda “yüksek karlı gizli saklı fon” adıyla malum 2’si tutuklu 7 sanığın yargılandığı dolandırıcılık davasında sanık Seçil Erzan’ın müşteki Arda Turan ile yapmış olduğu mesajlaşmalar dava dosyasına girdi. Buna nazaran yazışmada Turan’ın, “Ne ramazan bıraktınız ne oruç ne yakarma. Sinir krizi geçirtiyorsunuz adama” ifadeleri dikkat çekti.

Seçil Erzan ve Arda Turan arasında yeni mesaj kayıtlarına ulaşıldı: Hasta oldum, sinir krizi geçireceğim

AA

Futbol dünyasından meşhur adların ‘yüksek kar vaadiyle fon’ dolandırıldığı vakaya ilişkin yeni kayıtlar çıkıyor.

Fatih Terim Fonu olarak anılan dolandırıcılık vakasında Denizbank eski Levent Şube Müdürü Seçil Erzan’a en oldukca para kaptıran adlardan biri Arda Turan’dı.

Son olarak İstanbul 41. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davanın tutuklu sanığı Seçil Erzan’ın müşteki Arda Turan ile WhatsApp üstünden yapmış olduğu yazışmalarda, parasını almak isteyen Turan’ın yaşamış olduğu problemler, sanık Erzan’ın kendisini oyalamaya emek harcaması yer aldı.

Yazışmalara nazaran, Turan’ın “Evin içinde ürkü halindeyim, senden ricam, yarın herhangi bir noksan gedik olmasın. Pazartesi hepimiz ödeme için ileti atmış.” şeklindeki mesajına sanık Erzan “Hakkaten sakin ol, ben işin başlangıcında sağlam durmalıyım ki işi çözeyim. Sen ürkü olunca ben de ürkü olmaya başlıyorum.” yanıtını verdi. Turan da sonucunda, 40 gündür benzer sorun yaşadığını belirtti.

Arda Turan ile Seçil Erzan içinde meydana getirilen bir görüşme daha ortaya çıktı

Yazışmada sanığın “Hayır, hayır para için ürkü yapmıyorsun yanlış anladın sen beni, seninki için bekletiyorum onu, konuşamıyorum burada.” sözleri üstüne Turan, “Beklesin Seçil, benim 5 kuruş param yok, kaç para çıkacak yarın? Ben oraya 15 milyona yakın nakit soktum, çıkardın. 35 bin dolar param kaldı, kredi çektim. 5 kuruş param yok Seçil, bilincinde mısın? Ben latife yapıyorum benzer biçimde geliyor.” ifadelerini kullandı.

Yazışmaların devamında 7 Mart’tan Nisan’a kadar sanığın Turan’a çeşitli söylemlerle “paranı alacaksın” derken, Turan 24 Mart’ta “Ben 2 ayda 1 milyonu zor aldım ve hala oradaki eksi, şu, bu. Yoruluyorum. O şekilde bir şey söylüyorsun ki aslına bakarsan uyku uyumuyorum. 3-4 aydır bigün oh demedim. Fakat her gün bu parayı konuşmaktan düşünmekten kendimden iğrendim. Lütfen rica ediyorum destek ol.” yanıtını verdi.

“Ne ramazan bıraktınız ne oruç ne yakarma”

Parasını alamayan Turan sanığa sonraki süreçte “Ne ramazan bıraktınız ne oruç ne yakarma. Sinir krizi geçirtiyorsunuz adama. Ne kadar çıkacak diyorum, ona da yanıt yok. Ne olduğu, ne yaptığımız belli değil. Kalkıyorum Emre’ye, Muslera’ya yalan söylüyorum. Hasta oldum. Şimdi sinir krizi geçireceğim.” mesajını yazdı.

Başka bir yazışmada da Turan, müşteki Emre Çolak’ın kendisine attığı “Abi iyi sabahlar, bugün para yatıyor mu?” mesajının resmini sanığa iletirken, sanık Erzan ise elinden geleni yaptığını, dayanacak gücü kalmadığını, kimsenin bu yüke katlanamayacağını açıkladı.

Bankanın kamera kayıtları da dosyada

Öte taraftan bankaya ilişkin bazı {güvenlik kamerası} kayıtları da dosyaya girdi. Görüntülerde, tutuklu sanık Ali Yörük’ün, iddiaya nazaran bazı müştekilerden alarak yanında getirmiş olduğu poşetin içendeki parayı bankada teslim etmesi yer aldı.

Gene sanık Seçil Erzan ile tarafındaki iki kişinin, 27 Eylül ile 2 Aralık 2022’de masanın üstündeki paraları çantaya koymaları da güvenlik kamerasınca kaydedildi.

İddianamede kamuoyunun yakından tanımış olduğu adlar var

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, sanık Seçil Erzan’ın bir bankanın Levent’teki şubesinde müdür olarak çalmış olduğu ve müşteki Bülent Çeviker’den kişisel itimat ilişkisine dayalı 2 milyon dolar alarak yüksek kar vaadiyle tekrardan kendisine iade edeceğini bildirdiği kaydediliyor.

İddianamede, Çeviker’e para karşılığında yazılı evrak verildiği sadece sonrasında Çeviker’in Erzan’a ulaşamadığı, durumu bildirdiği bankanın araştırma yapmış olduğu, Erzan hakkında kabahat duyurusunda bulunmuş olduğu ifade ediliyor.

Sanık Erzan’ın bu yöntemle futbolcular, iş insanları ve çeşitli meslek gruplarından müştekilere, yüksek kar getirisi bulunan güvenilir bir fon bulunduğunu ve gene kamuoyunda tanınan Fatih Terim, Hakan Ateş benzer biçimde adların bu fona dahil bulunduğunu söyleyerek, müştekileri bu fona para yatırmaya ikna etmiş olduğu anlatılan iddianamede, gerçekte ise bu şekilde bir fonun asla olmadığının tespit edilmiş olduğu belirtiliyor.

İddianamede, Erzan’ın, müştekilerin verdiği paralara ilişkin düzmece belgeler oluşturarak, bu belgelere bankanın kaşesini ve ıslak imzasını atıp müştekilere teslim etmiş olduğu ve dolandırıcılık kastıyla hareket etmiş olduğu kaydediliyor.

Erzan’ın 226 yıla kadar hapsi isteniyor

Tutuklu sanık Erzan’ın “hususi belgede sahtecilik” ve “tacir yada şirket yöneticisi olan ya da şirket adına hareket eden kişilerin ticari faaliyetleri esnasında, birleşke yöneticilerinin kooperatifin faaliyeti kapsamında nitelikli dolandırıcılık” suçlarından 69 yıldan 226 yıla kadar hapsi istenen iddianamede, sanıklar Ali Yörük, Kerem Can, Hüseyin Eligül, Nazlı Can, Atilla Yörük ve Asiye Öztürk’ün ise aynı suçlardan 3 yıl ile 65 yıl içinde değişen oranlarda hapisle cezalandırılmaları talep ediliyor.

İstanbul 41. Ağır Ceza Mahkemesinin iddianameyi kabul etmesi üstüne 4’ü tutuklu 7 sanık 20 Kasım’da hakim karşısına çıkmıştı. Mahkeme heyeti, tutuklu 2 sanığın tahliyesine karar vererek duruşmayı 12 Ocak 2024’e ertelemişti.

Haber Deposu: Anadolu Ajansı (AA)

[ad_2]

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.