DSÖ, maymun çiçeği virüsü için acil durumu kaldırdı

12.05.2023
DSÖ, maymun çiçeği virüsü için acil durumu kaldırdı

[ad_1]

Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, maymun çiçeği virüsünün internasyonal öneme haiz bir halk sağlığı acil durumu olarak sona erdiğini deklare etti.

DSÖ, maymun çiçeği virüsü için acil durumu kaldırdı

AA & Ensonhaber

Dünya Sıhhat Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, DSÖ’nün küresel sıhhat sorunları gündemiyle düzenlenen basın toplantısında değerlendirmelerde bulunmuş oldu.

87 bin olay, 140 ölüm

Temmuz 2022’de dünya genelinde hızla yayılan maymun çiçeği virüsü sebebiyle “internasyonal düzeyde kaygı uyandıran bir halk sağlığı acil durumunu” duyuru ettiğini anımsatan Ghebreyesus, “Maymun çiçeği virüsü sebebiyle 111 ülkeden 87 bin olay ve 140 ölüm DSÖ’ye bildirildi.” dedi.

Ghebreyesus, maymun çiçeği virüsünde son üç ayda, önceki üç aya kıyasla yüzde 90 daha azca olay görüldüğünü kaydetti.

DSÖ Acil Durum Komitesi’nin dün maymun çiçeği virüsü gündemiyle toplandığını hatırlatan Ghebreyesus,

Komite bana birden fazla ülkede görülen maymun çiçeği virüsünün artık internasyonal öneme haiz bir halk sağlığı acil durumunu temsil etmediği yönünde tavsiyede bulunmuş oldu. Ben de bu tavsiyeyi kabul ettim ve maymun çiçeği virüsünün artık küresel bir sıhhat acil durumu olmadığını açıklamaktan kıvanç duyuyorum. Sadece Kovid-19 salgınında olduğu şeklinde, bu, hastalığın bittiği anlamına gelmiyor.

dedi.

Ghebreyesus, maymun çiçeği virüsünün, proaktif ve sürdürülebilir bir cevap gerektiren mühim sıhhat sorunları meydana getirmeye devam ettiğini ve Afrika dahil tüm bölgelerde tesirini sürdürdüğünü de söylemiş oldu.

Sudan’da ordu ile paramiliter Süratli Destek Kuvvetleri (HDK) arasındaki çatışmaların 15 Nisan’dan bu yana devam ettiğini hatırlatan Ghebreyesus, çatışmaların yüzlerce can aldığını, ülkeye ekonomik ve toplumsal açıdan zarar verdiğini açıkladı.

Ghebreyesus, “Sudan’da çatışmalardan etkilenen sıhhat merkezlerinin yüzde 70’i hizmet veremiyor. DSÖ, Sudan’da sıhhat merkezlerine yönelik 30 saldırıyı doğruladı.” dedi.

Maymun çiçeği virüsü

Maymun çiçeği virüsü

Endemik bir virüsün niçin olduğu ender hastalıklardan biri olarak malum maymun çiçeği, Kongo ve Batı Afrika türü olmak suretiyle 2’ye ayrılıyor.

Çoğu zaman hayvandan insana ve nadiren insandan insana yakın temasla bulaşan virüs, vücutta yüksek ateş ve kaşıntılı kabarcıklara yol açabiliyor.

ABD Hastalık Denetim ve Önleme Merkezine (CDC) bakılırsa, Ocak 2022’den bu yana dünya genelinde 86 binden fazla hastalık vakası bildirilirken, aynı vakit aralığında 119 şahıs yaşamını yitirdi.

Dünya Sıhhat Örgütü, geçen yıl hastalığın adını “ırkçı ve minik düşürücü” olduğu nedeni öne sürülerek “mpox” olarak değiştirdi.

“Maymun çiçeği” terimi aşamalı olarak kaldırılırken, her iki ismin de bir yıl süresince aynı anda kullanılacağı ifade edildi.

Sudan’da ordu ile HDK içinde çatışma

Sudan’ın başkenti Hartum ve öteki şehirlerde 15 Nisan sabahı Sudan ordusu ile paramiliter Süratli Destek Kuvvetleri (HDK) içinde silahlı çatışmalar başlamıştı.

Ordu ile HDK içinde “HDK’nin tamamen orduya katılmasını” öngören askeri güvenlik reformu mevzusunda son birkaç aydır yaşanmış olan ihtilaf, sıcak çatışmaya dönüşmüştü.

Dünya Sıhhat Örgütü, Sudan’da ordu ile Süratli Destek Kuvvetleri (HDK) içinde 15 Nisan’dan bu yana devam eden çatışmalarda yaşamını yitirenlerin sayısının 604’e, yaralananların sayısının 5 bin 127’ye yükseldiğini açıklamıştı.

[ad_2]

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.