Eski Kıyıköy Belediye Başkanı’na rüşvet almak suçundan 5 yıl 6 ay hapis cezası

22.09.2023
Eski Kıyıköy Belediye Başkanı’na rüşvet almak suçundan 5 yıl 6 ay hapis cezası

[ad_1]

Kırklareli’nde İçişleri Bakanlığınca “rüşvet ve usulsüzlük” iddiaları sebebiyle Kıyıköy Belediye Başkanlığı görevinden uzaklaştırılan Nadir Luk 5 yıl 6 ay 20 gün hapis cezasına çarptırıldı.

Eski Kıyıköy Belediye Başkanı'na rüşvet almak suçundan 5 yıl 6 ay hapis cezası

AA

Kırklareli Cumhuriyet Başsavcılığı 2021 senesinde Belediye Başkanı Nadir Luk hakkında “usulsüzlük ve rüşvet” iddiaları üstüne soruşturma başlatmıştı.

Jandarma ekipleri, 1 Aralık 2021’de Kırklareli, Tekirdağ ve İstanbul’da düzenlemiş olduğu eş zamanlı operasyonda Luk’in de aralarında bulunmuş olduğu 13 şüpheli gözaltına alınmıştı.

Şüphelilerden Başkan Luk, iş insanı Tolga Ö. ve İl Genel Meclis Üyesi Cem T. tutuklanmıştı. Luk, İçişleri Bakanlığınca görevden uzaklaştırılmıştı.

Özgür bırakılmıştı

Yargılama sürecinde tutuklu sanıklar adli denetim hükümlerinde özgür bırakılmıştı.

Kırklareli 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuksuz sanıklar Tolga Ö. ve Hakan Y. katıldı. Luk ile İl Genel Meclisi Üyesi Cem T’nin de aralarında bulunmuş olduğu öteki sanıklar duruşmaya katılmadı.

Duruşma, avukatların cumhuriyet savcısının önceki oturum verdiği esas hakkında mütalaaya karşı müdafa yapmasıyla başladı.

Ticari etkinlik bulunduğunu savundu

Hemen sonra son sözleri sorulan sanıklardan Tolga Ö. savunmasında, banka hesap hareketlerinin yürüttüğü ticari faaliyete ilişkin bulunduğunu ileri sürdü.

Kimseden rüşvet almadığını, aracılık etmediğini ve rüşvet vermediğini öne devam eden Tolga Ö. beraatini istedi.

Öteki sanıkların da savunmalarının arkasından bir süre ara verilen duruşmada, mahkeme heyeti kararını deklare etti.

Eski Kıyıköy Belediye Başkanı Ender Sevinç

Eski Kıyıköy Belediye Başkanı Nadir Luk

5 yıl 6 ay 20 gün hapis cezasına çarptırıldı

Luk “rüşvet almak” suçundan 5 yıl 6 ay 20 gün hapis cezasına çarptırıldı.

Öteki sanıklardan Tolga Ö. “rüşvette aracılık etme” suçundan 4 yıl 2 ay, Yunis D. ve Hasan G’ye “rüşvet vermek” suçundan 3 yıl 4 ay hapse çarptırıldı.

Ek olarak haklarında hapis cezası verilen Nadir Luk, Tolga Ö. Yunis D. ve Hasan G. hakkında uygulanan adli denetim hükümlerinin devamına hükmedildi.

İl Genel Meclis Üyesi Cem T’nin de aralarında olduğu Hakan Y, Sulh Y, Mustafa Y, Cavit Ö, Fazlı M, ve Ferhat K. beraat etti.

Haber Deposu: Anadolu Ajansı (AA)

[ad_2]

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.