Evlilik öncesi SMA taraması yaptıranların sayısı 1 milyon 834 kişiyi geçti

16.09.2023
Evlilik öncesi SMA taraması yaptıranların sayısı 1 milyon 834 kişiyi geçti

[ad_1]

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, Aralık 2021’de uygulanmaya başlanan evlilik öncesi SMA taramasından 1 milyon 834 kişinin faydalandığını bildirdi.

Fahrettin Koca: Evlilik öncesi SMA taraması yaptıranların sayısı 1 milyon 834 kişiyi geçti

ensonhaber.com

SMA hastalığının çözümü için Sıhhat Bakanlığı, bir süre ilkin harekete geçti.

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, SMA hastalığının önlenmesine yönelik, evlilik öncesinde çiftlerin taşıyıcılık testinden geçmesini amaçlayan tarama programının aile hekimliklerinde başladığını duyurmuştu.

Bunun arkasından ücretsiz bir şekilde SMA taraması yapılmaya başlandı.

Öte taraftan Bakan Koca, son yapmış olduğu açıklamada 2 yılda evlilik öncesi SMA taramasının 1 milyonu aşkın kişiye ulaştığını beyan etti.

“Erken teşhis ve önleme açısından eleştiri bir rol oynamaktadır”

Bakan Koca paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

SMA hastalığının önlenmesine yönelik, evlilik öncesinde çiftlerin taşıyıcılık testinden geçmesini amaçlayan tarama programımız, 27 Aralık 2021 tarihinden itibaren, 81 ilde uygulanıyor. Programın uygulamaya konulmasından 4 Eylül 2023’e kadar 1 Milyon 834 şahıs tarandı.

Alınan numunelerin analizi sonucunda, ‘’SMA Taşıyıcılığı Şüpheli’’ olarak tespit edilen 22 Bin 573 şahıs için elde edilmiş veriler, programın SMA hastalığının yayılmasını engelleme ve erken teşhis mevzusundaki önemini göstermiştir.

SMA, toplumda her 50 kişiden birinde görülebilen genetik bir hastalık. Ebeveynlerin her ikisi de taşıyıcı olduğunda bebekte hastalık riski %25’e kadar yükselmektedir. Bu yüzden, SMA taşıyıcılığını evlilik öncesinde saptamak, potansiyel riski azaltma açısından büyük bir ehemmiyet taşıyor.

SMA tarama testleri, evlilik öncesi dönemde, Sıhhat Bakanlığı tarafınca parasız yapılmakta ve aile hekimliklerince yürütülmektedir. Ek olarak, gebelik döneminde de, talep eden çiftlere tarama testi uygulanıyor.

Tarama neticeleri 2 hafta içinde elde edilmekte ve e-Nabız uygulaması vesilesiyle kolayca sonuçlara erişilebilmektedir.

Ek olarak, programın bir parçası olarak, çiftlerin taşıyıcı olduğu belirlendiğinde, sıhhatli bir çocuk sahibi olabilmeleri için genetik danışma hizmeti sunuluyor. Bu danışma, doğum öncesi yada tüp bebek aşılama öncesi tanı testi benzer biçimde seçenekleri içermektedir.

Eğer çiftlerden yalnız birinin taşıyıcılığı şüpheli ise, ötekinin de sessiz taşıyıcı olma ihtimaline karşı, Tıbbi Genetik Uzmanına yönlendirilerek, daha detaylı bir araştırma yapılması ve danışmanlık imkânına ulaşması bedelsiz olarak sağlanmaktadır.

SMA, ilerleyici bir motor nöron hastalığıdır, tedavi edilmediğinde ciddi sıhhat problemlerine neden olur. Bu yüzden, evlilik öncesi SMA Tarama Programı erken teşhis ve önleme açısından eleştiri bir rol oynamaktadır.

[ad_2]

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.