Ulusal Muharip Uçağı Kaan’ın uçuş zamanı belli oldu

29.07.2023
Ulusal Muharip Uçağı Kaan’ın uçuş zamanı belli oldu

[ad_1]

TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil katılmış olduğu canlı yayında müjdeyi verdi. Kotil, Ulusal Muharip Uçağı KAAN’ın 27 Aralık’ta uçacağını deklare etti.


ensonhaber.com

Türkiye, son yıllarda müdafa sanayinde dünyanın tekelini kırarak, kendi tabanca ve araçlarını üretme doğrultusunda ciddi adımlar attı.

Türk müdafa sanayisinin en gözde projelerinden Ulusal Muharip Tayyare KAAN yoğun çalışmalarla ilk uçuşa hazırlanıyor.

TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, CNN Türk’te mühim açıklamalarda bulunmuş oldu.

27 Aralık’ta göklerde

Kotil, Ulusal Muharip Uçağı KAAN’ın 27 Aralık’ta göklerde olacağını deklare etti.

“Yıl bitmeden tayyare havada olacak”

Kaan ne vakit uçacak sorusuna cevap veren Temel Kotil şunları kaydetti:

27 Aralık ilk uçuşu gerçekleştireceğiz. Yıl bitmeden tayyare havada olacak. Tayyare kendi kabiliyetlerini ortaya koyuyor. Eksiğimiz uçuş bilgisayarının, fırlatma koltuğunun, iniş takımlarının hazır olmamasıydı. Hürjet 12 uçuşunu tamamladı. Hürjet’i 2025 teslim edeceğiz. Bu kadar kendimize güvenmemiz yetişen gençlerden kaynaklanıyor.

Milli Muharip Uçağı Kaan'ın uçuş tarihi belli oldu

Ulusal Muharip Tayyare KAAN

“1500 mühendis çalışıyor”

Projeyle ilgili bilgileri da aktaran Kotil şunları söylemiş oldu:

Uçakları blok blok yaparız. 2025’teki uçağı da yapıyoruz. Niye erken uçuyor. Mühendislerin kalitesi yüksek. Şimdiye kadar tüm öğrendiklerimizi bunun üstüne koyduk. Havada uçup uçağın bizlere informasyon vermesini istiyoruz. 2016’da 60 mühendisi vardı bu projenin. Şimdi 1500 mühendis ve 1500 teknik ekipten şahıs var. Uyumayıp çalıştılar. Düşündüğümüzden süratli gitti. Türkiye’nin müdafa sanayisinde zamanları kısılması lazım. Bir uçağın en mühim kısmı hayatta kalabilmesi. 5. neslin hayatta kalma kabiliyeti oldukça yüksek.

Şu an 2 tane daha Ulusal Muharip yapıyoruz. Geometri birazcık daha değişiyor. Biz her yaptığımız uçaktan bir şeyler öğreniyoruz. 2028’de hava kuvvetlerine uçakları teslim etmemiz gerekiyor.

Milli Muharip Uçağı Kaan'ın uçuş tarihi belli oldu

Ulusal Muharip Tayyare KAAN

Ulusal Muharip Tayyare özellikleri

5’inci nesil fazlaca rollü harp uçağı olan MMU, hem hava-hava, hem de hava-yer muharebelerinin gereksinimleri için üstün kabiliyetler sağlamaktadır. Türk Havacılık Uzay Sanayii’nin, yüksek hayatta kalma kabiliyetine haiz, kuvvetli ve atik platformu MMU; haiz olduğu akıllı ve kuvvetli harp kabiliyetleri ile tam bir savaşçıdır.

MMU Geliştirilmesi Projesi’nde en mühim adımlardan bir tanesi olan aerodinamik geometrinin belirlenmesi ve en iyileştirilmesi için kontrol faaliyetleri ile en gelişmiş mühendislik vasıta ve şekilleri kullanılmaktadır.

5’inci nesil harp uçağı

Ulusal Muharip Tayyare kokpit tasarımı, 5’inci nesil harp uçaklarının haiz olması ihtiyaç duyulan kabiliyet ve donanımlar gözetilerek pilotun iş yükünü en aza indirgemeye yönelik olarak olgunlaştırılmaktadır.

Tasarım sürecinde pilotun içinde bulunmuş olduğu fizyolojik, bilişsel ve çevresel faktörler göz önünde bulundurularak pilot durumsal farkındalığını artıracak bir kokpit ortamı geliştirilmektedir.

[ad_2]

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.