Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın G20 Liderler Zirvesi’nde dış ilişkiler trafiği

09.09.2023
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın G20 Liderler Zirvesi’nde dış ilişkiler trafiği

[ad_1]

G20 Liderler Zirvesi kapsamında Hindistan’da bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, programı kapsamında liderlere art arda görüşmeler gerçekleştiriyor.


ensonhaber.com

G20 Liderler Zirvesi, Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de başladı.

Hindistan’ın ev sahipliğinde bu yıl “Tek Yeryüzü, Tek Aile, Tek Gelecek” ana temasıyla düzenlenen 18’inci G20 Liderler Zirvesi’nde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da yerini aldı.

Erdoğan ayağının tozu ile dış ilişkiler trafiğine başladı.

Bu kapsamda öncelikle Cumhurbaşkanı Erdoğan, Japonya Başbakanı Kişida Fumio’yu kabul etti.

Kabul, Erdoğan’In kalmış olduğu otelde basına kapalı gerçekleşti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın G20 Liderler Zirvesi'nde diplomasi trafiği

Muhammed Bin Zayed Al Nahyan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

İkinci görüşme El Nahyan ile

Erdoğan ikinci görüşmesinde Yeni Delhi’de Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Devlet Başkanı Muhammed Bin Zayed Al Nahyan ile bir araya geldi.

Görüşmede, Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri arasındaki ikili ilişkiler, mevcut iş birlikleri alanlarının geliştirilmesi için atılacak adımlar ile bölgesel ve küresel mevzular ele alındı.

Gelecek yıl başkanlığı alacak olan Brezilya’ya başarı dileği

Erdoğan, görüşmeleri kapsamında hemen sonra kısa sürede ikinci kez yönetim koltuğuna geçen Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva ile görüştü.

Basına kapalı gerçekleşen görüşmede, Türkiye-Brezilya ilişkilerinin daha da geliştirilmesi için atılabilecek adımlar ele alınırken, G20 üyesi iki büyük ülkeyi ilgilendiren bölgesel ve küresel meseleler hakkında da görüş alışverişinde bulunulmuş oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede, gelecek yıl G20 Dönem Başkanlığını devralacak Brezilya’ya şimdiden başarılar dileyerek, iki ülke içinde geçen yıl gerçekleşen 5.6 milyar dolar seviyesindeki tecim hacminin ortaklaşa gayretle 10 milyar dolara çıkartılabileceğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın G20 Liderler Zirvesi'nde diplomasi trafiği

MIKTA üyesi ülkelerin liderleri ile görüşme

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hemen sonra Türkiye, Meksika, Endonezya, Cenup Kore ve Avustralya’dan oluşan kıtalar arası gayriresmi istişare ve eş güdüm platformu MIKTA üyesi ülkelerin devlet başkanlarıyla bir araya geldi.

Bharat Mandapam Internasyonal Fuar ve Kurultay Merkezi’ndeki görüşmede, Avustralya Başbakanı Anthony Albanese, Endonezya Devlet Başkanı Joko Widodo, Cenup Kore Devlet Başkanı Yoon Suk-Yeol ve Meksika Iktisat Bakanı Raquel Buenrostro yer aldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede, 10 yıl ilkin oluşturulan MIKTA’nın ortak vizyon ve değerler temelinde mühim mesafe kat ettiğini vurgularken, mevcut küresel sistemin ve internasyonal kuruluşların dünyada sulh, güvenlik ve refahı güvence altına almada yetersiz kaldığının görüldüğüne işaret etti.

Erdoğan, ek olarak terörizm, İslam düşmanlığı benzer biçimde yayılan problemlerin daha adil bir dünyanın inşa edilmesi için MIKTA’nın sorumluluğunu artırdığına dikkati çekti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın G20 Liderler Zirvesi'nde diplomasi trafiği

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Yoon Suk Yeol ile görüşmesi

Yoon Suk Yeol ile buluştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, son olarak Cenup Kore Devlet Başkanı Yoon Suk Yeol ile bir araya geldi.

Görüşmelerde, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, MİT Başkanı İbrahim Kalınca, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Akif Çağatay Kılıç da hazır bulunmuş oldu.

[ad_2]

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.