İsrail askerleri Gazze’de sığınmacı çadırlarını yaktı

31.01.2024
İsrail askerleri Gazze’de sığınmacı çadırlarını yaktı

[ad_1]

İsrail askerleri düzenlenen baskının ardından Gazze Şeridi’nin Han Yunus kenti merkezinde bulunan sığınmacı çadırlarını ateşe verdi.

İsrail askerleri Gazze'de sığınmacı çadırlarını yaktı

AA & Ensonhaber

İsrail’in abluka altındaki Gazze Şeridi’ne havadan, karadan ve denizden düzenlediği yoğun saldırılar sürüyor.

7 Ekim’den bu yana en az 11 bini çocuk, 7 bin 500’ü kadın olmak üzere 26 bin 751 Filistinli öldürüldü, 65 bin 636 kişi yaralandı.

Enkaz altında halen binlerce ölü olduğu bildirilirken halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapı da tahrip edildi.

Sığınmacı çadırları ateşe verildi

Filistin Kızılayı, İsrail askerlerinin düzenlediği baskının ardından Gazze Şeridi’nin Han Yunus kentindeki merkezinde bulunan sığınmacı çadırlarının ateşe verildiğini açıkladı.

Daha önce kentteki Kızılay binasına baskın düzenleyen İsrail askerlerinin binanın dış duvarını yıktığı, çalışanlara ve sığınmacılara ateş açtığına dikkat çekilen açıklamada ekiplerinin, yaralıların, hastaların ve binadaki binlerce yerinden edilmiş kişinin güvenliğinden derin endişe duyulduğu ifade edilerek durumun daha tehlikeli hale geldiği uyarısında bulunuldu.

“Çadırlara sis bombası atıldı”

Filistin Kızılayı’nın ses kaydını yayınladığı Acil Bölüm Başkanı Muhammed Ebu Musbih de İsrail güçlerinin Kızılay binasının önünde konuşlandığını, merkezin yakınındaki El-Emel Hastanesi’nin çevresine kurulmuş sığınmacı çadırlarına sis bombası attıklarını söyledi.

Birden fazla çadırın ateşe verildiğini belirten Muhammed Ebu Musbih, İsrail araçlarının hastane avlusuna da konuşlandırıldığını, çeşitli yönlerden ateş edildiğini belirtti.

Hastaneye baskın

Filistin Kızılayı daha önceki açıklamasında İsrail güçlerinin Gazze Şeridi’nin güneyindeki Han Yunus kentinde bulunan merkezleri ile Emel Hastanesi’ne baskın düzenlediğini ve her iki yerdeki çalışanlar ile buralara sığınan insanlardan mekanları boşaltmalarının istendiğini bildirmişti.

[ad_2]

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.