İsrail’in cenk kabinesi Gazze’deki esirler için toplanacak

15.11.2023
İsrail’in cenk kabinesi Gazze’deki esirler için toplanacak

[ad_1]

İsrail’de Acil Durum Hükümeti’nin Gazze Şeridi’nde tutulan esirlerin özgür bırakılmasıyla ilgili anlaşmayı görüşmek suretiyle toplanacağı ifade edildi.

İsrail'in savaş kabinesi Gazze'deki esirler için toplanacak

AA & Ensonhaber


İsrail’in Gazze Şeridi’ne saldırıları 39 gündür şiddetli bir halde devam ediyor.

Ev, okul, hastane, cami, kilise bakılmaksızın tüm bölge bombalanıyor.

Açıklanan son resmi verilere gore 7 Ekim’den bu yana 11 bin 320 Filistinli yaşamını yitirdi.

Ölenlerden 4 bin 650’sinin çocuk, 3 bin 145’inin de hanım olduğu açıklandı.

Cenk kabinesi toplanıyor

İsrail’in Kanal 13 televizyonu üst düzey siyasal yetkililere dayandırdığı haberinde İsrail’de ‘cenk kabinesi’ olarak adlandırılan Acil Durum Hükümeti’nin rehine anlaşmasının detaylarını görüşmek için toplanacağını belirtti.

Hamas’ın birkaç gün ilkin takas esnasında özgür kalmasını istediği Filistinlilerin sayısında ısrar etmiş olduğu hatırlatılan haberde İsrail’in takas anlaşmasının bir parçası olacak ateşkes günlerini azaltmaya çalıştığına yer verildi.

Ateşkesin 3-5 gün içinde olabileceğine dikkat çekilen haberde Hamas’ın 7 Ekim’de düzenlemiş olduğu saldırılar esnasında tutsak alarak Gazze’ye götürmüş olduğu İsraillilerin yakınlarının da ‘cenk kabinesinin anlaşmayı kabul etmesi’ talebiyle bir basın toplantısı düzenleyebilecekleri aktarıldı.

Hamas ile İsrail içinde tutsak takası mevzusu

ABD basını; Hamas ile İsrail içinde Filistinli hanım ve çocuk tutuklulara karşı İsrailli hanım ve evlatların özgür bırakılacağı bir tutsak takası anlaşmasının birkaç gün içinde duyurulabileceğini öne sürmüştü.

The Washington Post gazetesine konuşan adı açıklanmayan İsrailli üst düzey bir yetkili; İsrail ve Hamas’ın tutsak takası anlaşmasının genel hatları üstünde anlaştığını iddia ederek İsrailli ve Filistinli hanım ile evlatların gruplar halinde eş zamanlı özgür bırakılmasının planlandığını ifade etmişti.

İsrailli yetkili; Katar ve ABD’nin arabuluculuğunda yürütülen antak kalma kapsamında Gazze Şeridi’ne insani yardım girişinin artmasına olanak sağlayacak 5 günlük ateşkes duyuru edileceğini savunmuştu.

Haberde anlaşmanın İsrail, Katar ve ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) iş birliğinde şekillendiği belirtilerek İsrailli yetkililerin Katar’dan ‘bir tek arabuluculuk yapmasını değil Hamas’ın esirleri özgür bırakması için nüfuzlarını kullanmasını istediği’ ileri sürüldü.

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları Sözcüsü Ebu Ubeyde, gösterilen ses kaydında Katarlı arabulucuların geçen hafta süresince Gazze’deki İsrailli esirlere karşılık Filistinli 200 çocuk ve 25 kadının özgür bırakılması için çalıştığını kaydetmişti.

İsrail’in Gazze’deki 100 hanım ve çocuğun özgür bırakılmasını istediğini aktaran Ebu Ubeyde, 5 günlük bir ateşkesle 50 hanım ve evladı özgür bırakabileceklerini ve bu sayının 70’i bulabileceğini arabuluculara ilettiklerini söylemişti.

[ad_2]

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.