Türk düşmanı Bob Menendez kendi partisinde bile istenmiyor

27.09.2023
Türk düşmanı Bob Menendez kendi partisinde bile istenmiyor


ABD’de rüşvet almakla suçlanan ve Türkiye’ye düşman tutumlarıyla malum New Jersey Senatörü Bob Menendez’e yönelik çekilme sesleri giderek yükseliyor.

Türk düşmanı Bob Menendez kendi partisinde bile istenmiyor

AA & Ensonhaber

ABD’yi sarsan suçlamalardan sonrasında New Jersey Senatörü Bob Menendez’e çekilme çağrısı icra eden Demokrat Partili senatör ve milletvekillerinin sayısı her geçen gün artıyor.

Menendez’le New Jersey’nin öteki tek Demokrat senatörü olan Cory Booker, yayınladığı açıklamada, “Senatör Menendez’in yaşamını hizmet ederek geçirdiği kişiler için çekilme etmesinin en iyisi olduğuna inanıyorum” dedi.

Demokrat senatörler Ohio’dan Sherred Brown ve Vermon’tan Peter Welch, hakkında yolsuzluk ve rüşvet iddiaları sebebiyle Menendez’e çekilme etmesi çağrısında bulunmuş oldu.

“Halkın itimatını yitirdi”

Ohio Senatörü Brown, yayınladığı kısa açıklamada, “Senatör Menendez halkın itimatını yitirdi ve ABD Senatosu’ndan çekilme etmeli” cümlelerini paylaştı.

Vermont Senatörü Welch de Senato resmi sitesinden yapmış olduğu açıklamada Menendez’in masumiyet karinesi hakkına haiz bulunduğunu sadece hem de New Jersey halkı ve ABD Senatosunun da etkili bir Senatöre haiz olma hakkı bulunduğunu dile getirdi.

Welch, “Senatör Menendez’e yönelik şok edici ve spesifik iddialar onun etkili bir senatör olma kapasitesini tamamen tehlikeye attı. Senatör Menendez’i istifaya çağrı ediyorum” çağrısını yapmış oldu.

Yukarıdaki isimlere Elizabeth Warren, Jon Tester, Bob Casey, Tammy Baldwin, Jacky Rosen, Martin Heinrich, Amy Klobuchar, Mark Kelly, Michael Bennet, Ed Markey, Kirsten Gillibrand, Mazie Hirono, ve Maggie Hassan’ın katılmasıyla Menendez’in çekilme etmesi icap ettiğini söyleyen Demokrat senatörlerin sayısı 20’ye yaklaşmış oldu oldu.

“Ulusal politikalar üstünde nüfuz sahibi olmaya devam edemez”

Pensilvanya Senatörü John Fetterman, 23 Eylül’de toplumsal medya hesabından yapmış olduğu paylaşımda Menendez’i istifaya çağrı eden ilk Demokrat senatör olarak kayıtlara geçmişti.

Fetterman, “Senatör Menendez çekilme etmeli. Masumiyet karinesine hakkı var sadece bilhassa iddiaların ciddi ve spesifik doğası göz önüne alındığında ulusal politikalar üstünde nüfuz sahibi olmaya devam edemez. Ümit ederim onurlu bir çıkış seçer ve davasına odaklanır” ifadelerini paylaşmıştı.

Kurultay’deki Demokrat senatörlerin haricinde Temsilciler Meclisi’nin Demokrat Partili milletvekillerinden Alexandrıa Ocasio-Cortez (New York), Dean Phillips (Minnesota) ve New Jersey’nin Demokrat valisi Phil Murphy de Menendez’e rüşvet suçlamalarından sonrasında çekilme çağrısında bulunmuştu.

Beyaz Saray Sözcüsü Karine Jean-Pierre de ABD Başkanı Joe Biden’in Menendez hakkında iddiaları ‘ciddi bir sorun’ olarak gördüklerini kaydetmişti.

İddialar sebebiyle 23 Eylül’de Senato Dış İlişkiler Komitesi başkanlığı görevinden ayrılmak zorunda kalan Menendez, önceki gün ilk kez kameraların karşısına çıkarak masum bulunduğunu savunmuş, iddialarla ilgili sorulara ve Senato’dan çekilme çağrılarına yanıt vermemişti.

Senatörlük makamını kullanarak yolsuzluk

New York Cenup Bölge Federal Mahkemesi’ne geçen hafta sunulan 39 sayfalık iddianamede Menendez ve eşi Nadine Arslanian’a New Jerseyli iş insanlarıyla girmiş olduğu ilişkilerde rüşvete karışma suçlamaları yöneltilmişti.

Federal savcılar bir yıldan fazla devam eden soruşturma kapsamında Menendez’in evinde meydana getirilen aramalarda 100 bin dolarlık iki altın külçe ve 480 bin dolarlık gizli saklı nakit para ele geçirdiklerini açıklamıştı.

İddianamede ek olarak Menendez’in senatörlük makamını kullanarak altın ve nakit para haricinde usulsüz şekilde ev ipoteği ödemeleri, usulsüz iş tazminatı ve lüks bir vasıta edinme benzer biçimde yolsuzluk işlerine karıştığı aktarılmıştı.

Menendez, bilhassa Kurultay’de yabancı ülkelere yapılacak askeri yardımlar üstünde söz sahibi olan Senato Dış İlişkiler Komitesi Başkanlığı süresince Mısır’a meydana getirilen resmi yardımlar ile Mısır kökenli iş adamları ve firmalarla girmiş olduğu ilişkiler sebebiyle eleştirilere niçin olmuştu.

Son iddianame ile Menendez’e 10 yıl içinde ikinci kez yolsuzlukla ilgili suçlama yöneltilmiş oldu.

Senato Tarih Ofisi’ne nazaran 69 yaşındaki Menendez, ABD tarihinde iki ayrı kabahat iddiasıyla suçlanan ilk senatör olarak kayıtlara geçti.

Küba kökenli göçmen bir ailenin oğlu olan Menendez, ABD Kongresi’nde Türkiye karşıtlığı, Rum ve Ermeni lobisine yakınlığı ile biliniyor.

Menendez, ABD tarafınca Türkiye’ye yapılacak F-16 satışına karşı çıkanların başlangıcında gelirken Türkiye’nin Akdeniz ve Ege’deki politikalarından rahatsızlığını da her fırsatta gündeme getiriyor.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.