İtalya’da iklim aktivistleri Trevi Çeşmesi’ne boya döktü

21.05.2023
İtalya’da iklim aktivistleri Trevi Çeşmesi’ne boya döktü

[ad_1]

İtalya’nın başkenti Roma’daki dünyaca meşhur zamanı Trevi Çeşmesi’ne kömür bazlı siyah renkte bir sıvı döken iklim aktivistleri protesto eylemi yapmış oldu.

AA

İtalyan mimar Nicola Salvi tarafınca 18. yüzyılda meydana getirilen ve o dönemden bu yana Roma’nın en gezinsel noktalarından önde gelen dünyaca meşhur Trevi Çeşmesi, iklim aktivistlerinin eylemine sahne oldu.

Bir grup iklim aktivisti, zamanı çeşmenin havuzuna girerek kömür bazlı siyah bir sıvı döktü ve “Biz kömür istemiyoruz” yazılı pankart açtı.

Göstericiler, “Ülkemiz (kömürden) ölüyor” diye çarpıcı söz attı.

Turistler tepki gösterdi

“Aşk Çeşmesi” olarak da malum çeşmeyi ziyarete gelen turistler de iklim aktivistlerinin eylemine tepki gösterirken, güvenlik güçleri göstericileri havuzdan çıkartmak için müdahale etti.

Eylemin arkasından çeşmenin havuzunda temizlik emek harcamaları başlatıldı.

Yeni Haber Başlığı

Daha ilkin de fiil yaptılar

İklim aktivistleri, birkaç hafta ilkin de gene Roma’da zamanı Dört Dere Çeşmesi’ne ve nisan ayında da İspanyol Merdivenleri önündeki 17. yüzyıldan kalma Barcaccia Çeşmesi’ne kömür bazlı siyah renkli sıvı dökerek protesto eylemi gerçekleştirmişti.

Aktivistler, mart ayında da Floransa Belediyesi olarak kullanılan zamanı Vecchio Sarayı ile Milano’daki Vittorio Emanuele 2 Anıtı’na turuncu boyalı hücum gerçekleştirmiş, iki fiil de pek oldukca kişinin tepkisini çekmişti.

Yeni Haber Başlığı

İtalya’da sağ koalisyon hükümeti, son dönemde kültür varlıklarına yönelik iklim aktivistlerinin artan eylemleri dolayısıyla 11 Nisan’da kültürel mirasa zarar verici eylemlere para cezası getiren yeni bir yasa tasarısı kabul ederek onaylanması için parlamentoya göndermişti.

[ad_2]

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.