İYİ Parti lideri Meral Akşener hakkında soruşturmada 7 yıl sonrasında takipsizlik sonucu! İlk izahat geldi

24.08.2023
İYİ Parti lideri Meral Akşener hakkında soruşturmada 7 yıl sonrasında takipsizlik sonucu! İlk izahat geldi

[ad_1]

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener hakkında “Fetullahçı Terör Örgütü’ne üyelik” iddiasıyla yürütülen soruşturmada “kovuşturmaya yer olmadığına” karar verdi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekili Veysel Kaçmaz’ın sonucunda, gizli saklı şahit “Yağmur”un 4 Ağustos 2016’da Cizre Cumhuriyet Başsavcılığına verdiği ifadede, “Örgütün son dönemdeki stratejilerinden biri siyasal partilerden birine sızmak ya da mümkünse yeni bir siyasal parti kurmaktır. Bildiğime göre buna yönelik olarak Meral Akşener adlı şahıs kullanılmaktadır. Meral Akşener’in çeşitli yerlerde cemaat toplantılarına katıldığını ve cemaatin talimatları doğrultusunda çalıştığını biliyorum” iddialarının da bulunmuş olduğu bazı bölümler aktarıldı.

HTS KAYITLARI İNCELENDİ

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca oluşturulan soruşturma kapsamında Akşener’in, Sakarya’nın Sapanca ilçesinde FETÖ/PDY ile iltisaklı bazı kişilerle gizli saklı toplantı yapmış olduğu iddiası üstüne araştırma yapıldığı bildirilen kararda, Akşener’in cep telefonlarının HTS kayıtlarının incelenmesi sonucunda “söz mevzusu şahıslarla bağlantı ve baz birlikteliğinin bulunmadığı” açıklandı.

Kararda, meydana getirilen araştırma sonucu Akşener’in, FETÖ/PDY’nin iletişim uygulaması ByLock’u kullanmadığı, Bank Asya’da hesabına, terör örgütüyle bağlantı ve iltisaklı şirketlerde emek verme kaydına; terör örgütüyle bağlantı ve iltisaklı derneklerde ise üyelik kaydına rastlanmadığı aktarıldı.

MASAK raporuna bakılırsa, Akşener’in banka hesapları kapsamında FETÖ/PDY ile bağlantı ve iltisaklı şahıs ve kuruluşlarla para transferi görülmediği anlatılan kararda, Akşener’in yurt dışı çıkış kayıtları ve gezi etmiş olduğu uçaktaki yolcu listelerinin incelenmiş olduğu, 2014’teki bir Avrupa seyahatindeki yolculardan yalnız biri hakkında FETÖ/PDY üyeliği suçundan soruşturma yürütülmüş olduğu, bu kişiyle de Akşener içinde telefon irtibatı ve baz birlikteliği bulunmadığı bildirildi.

akşener

Kararda, şu bilgilere yer verildi:

“(Akşener’in) Kullanımında olan telefon hatlarının HTS kayıtlarının Informasyon Teknolojileri ve İletişim Kurumundan temin edilmiş olduğu, kayıtların incelenmesi sonucunda haklarında teşkilat üyeliğinden soruşturma yürütülen sadece örgütün mahrem yapılanması kapsamında olduklarına dair herhangi bir veri bulunmayan kişilerle telefon irtibatlarının olduğu, bu irtibatların çoğunun eski tarihlere dayandığı, ek olarak bu kişilerden bir kısmı hakkında soruşturma makamlarınca kovuşturmaya yer olmadığına dair kararlar verildiği, bu haliyle HTS kayıtlarında örgütsel özellikte irtibatlarına rastlanmadığı anlaşılmıştır.”

Şahit Koruma Kanunu’na bakılırsa gizli saklı şahit beyanının tek başına hükme esas alınamayacağına dikkat çekilen kararda, şöyleki denildi:

“Şüphelinin FETÖ/PDY silahlı terör örgütü ile irtibatlı olduğuna, örgütle hiyerarşik bağ kurup, süreklilik, çeşitlilik, yoğunluk içeren eylemlerde bulunarak silahlı terör örgütü üyesi olduğuna ve bunu son döneme dek sürdürdüğüne ilişkin hakkında kamu davasının açılmasını haklı kılacak özellikte her türlü şüpheden uzak, kafi, kati ve inandırıcı bir kanıt elde edilemediğinden hakkında kovuşturmaya yer olmadığına dair karar vermek gerekmiştir.”

İYİ PARTİLİ ZORLU’DAN İLK AÇIKLAMA

Kararın peşinden İYİ Parti’den de ilk izahat geldi. İYİ Parti Sözcüsü ve Ankara Milletvekili Kürşad Sıkıntılı toplumsal medyadan yapmış olduğu açıklamada şu ifadeleri kullandı:
“Bir karacılık ve kara propagandanın çöküşü…Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener ile ilgili olarak, (sözde) bir gizli saklı sanığın iddiaları ile 2016 senesinde başlatılan, (sözde) FETÖ soruşturmasında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı 22 Ağustos 2023 (dün) tarihindeki kararıyla kovuşturmaya yer olmadığına karar vermiştir.

Unutmamak gerekir ki, Genel Başkanımız, gizlilik kararıyla yürütülen bu soruşturmada ifade vermek için birçok kez Savcılığa müracaat yapmış; “Bu iddianızı ispatlayıp, gereğini yapın. Ben buradayım. İspatlayamazsanız da şerefsizsiniz” demiş olmasına karşın ifadesine bile başvurulmamıştı. Aradan geçen 7 yıl sonrasında çıkan bu karar, söz mevzusu soruşturmayı bahane ederek yalan ve karacılık kampanyası yürütenlere, onların kullanışlı aparatlarına oldukça geçte olsa hukuk zemininde verilmiş net bir cevaptır. Bizim nazarımızda aslına bakarsan “yok hükmünde” olan bir karacılık resmi bakımdan da yerle yeksan olmuştur. Bir kez daha vurgulamak isteriz ki: İYİ Parti’nin ve Genel Başkanımızın olduğu yerde terör örgütlerine asla geçit yoktur…”

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Bodrum'da tankerler sıraya girdi! Mega yata yüz binlerce litre...Bodrum’da tankerler sıraya girdi! Mega yata yüz binlerce litre…
Rusya duyurdu! Saldırı girişimi engellendiRusya duyurdu! Hücum girişimi engellendi
Çanakkale'deki yangında son durumu açıkladıÇanakkale’deki yangında son durumu deklare etti[ad_2]

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.