Mektup yazıp izin istemişti! Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Tanju Özcan’a ‘heykel’ cevabı

17.06.2023
Mektup yazıp izin istemişti! Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Tanju Özcan’a ‘heykel’ cevabı

[ad_1]

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, 14 Mayıs Cumhurbaşkanı ve Milletvekili Genel Seçimi’nden ilkin 18 Nisan’da toplumsal medya hesabından, “Recep Tayyip Erdoğan seçimi bir kez daha kazanırsa Bolu’nun en görünür yerine devasa bir Erdoğan heykeli dikeceğim” paylaşımında bulunmuş oldu. Bolu Belediye Meclisinin haziran ayı ilk toplantısında, AK Parti’li Belediye Meclis Üyesi Kamuran Avcı ve MHP’li meclis üyeleri Fatih Silin ve Necdet Çakır, Başkan Özcan’ın sözünü tutması icap ettiğini hatırlattı.

7abc637a8de96e005b3ae3fc382167a1

ERDOĞAN’A MEKTUP YAZDI

Başkan Özcan, sözünü tutacağını açıklayarak, yaşayan bir kişinin heykelinin yapılması için ilkin o kişinin rıza göstermesi icap ettiğini belirtip, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a mektup yazdı. Özcan’ın Cumhurbaşkanlığı’na gönderilmiş olduğu mektupta “Seçim öncesinde, seçimi kazanmanız halinde, Bolu’ya heykelinizi dikme sözü vermiştim. Bu kapsamda yaşayan birinin heykelinin dikilmesi için, kişiden muvafakat alınması gerektiği ortaya çıkmıştır. Sözümü yerine getirebilmem için heykelinizin yapımı mevzusunda sizden muvafakat talep etmekteyim. Saygılarımla arz ederim” ifadeleri yer aldı.

b2355fb19b4a625aed1983fb8652fc88

CUMHURBAŞKANLIĞINDAN MEKTUBA CEVAP GELDİ

Özcan’ın mektubuna Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı Metin Kıratlı imzasıyla yanıt geldi. Yanıt mektubunda Erdoğan, Bolu’ya yapılması planlanan heykeline onay vermedi. Mektupta, mevzunun Cumhurbaşkanı Erdoğan’a arz edilmiş olduğu belirtilerek, şu ifadelere yer verildi:

“Sayın Cumhurbaşkanımız devlet adamlarının heykelleriyle değil, hizmetleriyle anılması gerektiği hususunu vurgu yaparak, heykelin yapımına muvafakatlerinin bulunmadığın ve yapılması kabul edilen heykel harcaması tutarında gerekseme sahibi Bolulu yurttaşlarımıza yardım yapılmasının daha yerinde olacağını tensip buyurmuşlardır.”

9b1fdf70b8dd4f2707b7767915f2124f

ÖZCAN: İHTİYAÇ SAHİPLERİNE ULAŞTIRACAĞIZ

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan mevzuya ilişkin yapmış olduğu yazılı açıklamada, “Seçimlerden ilkin verdiğimiz söz üstüne geçtiğimiz günlerde Sayın Cumhurbaşkanına mektup göndererek, muvafakat istedik. Sadece kendileri heykele harcanacak paranın gerekseme sahiplerine dağıtılmasını ve heykel yapılmamasını uygun gördüler. Biz esasen bugüne dek gerekseme sahibi yurttaşlarımıza adil şekilde yardımda bulunduğumuz benzer biçimde bu heykele harcanacak parayı da gene adil bir halde gerekseme sahiplerine ulaştıracağız” dedi.

FAHRETTİN ALTUN’DAN AÇIKLAMA

Mevzuyla ilgili toplumsal medya hesabından bir paylaşım meydana getiren Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, şu ifadeleri kullandı;

“Bolu Belediye Başkanı’nın Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın seçimi kazanması halinde Bolu’ya heykelini dikmek için talep etmiş olduğu muvafakat, yaşamını halkına hizmete adamış olan Sayın Cumhurbaşkanımız tarafınca reddedilmiştir.

Sayın Cumhurbaşkanımız heykelin maliyeti kadar meblağın Bolu’da yaşayan gerekseme sahibi yurttaşlarımıza takdim edilmesini tensip buyurmuşlardır.

İlgili yazı, Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanımız Sayın Metin Kıratlı imzasıyla, Bolu Belediyesi Başkanlığına gönderilmiştir.

2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Genel Seçimleri öncesinde siyasal ilkelerin ve değerlerin ayaklar altına alındığı bir karşıcılık orta derecesine şahitlik ettik. Görüyoruz ki Bolu Belediye Başkanı bu karşıcılık orta derecesinde “verdiği sözü” tutma çabası içindesindedir. Sadece şunu belirtmek isteriz ki Sayın Cumhurbaşkanımız, aziz milletimizin imkân ve kaynaklarıyla kendi heykelinin yapılmasına karşıdır.

Sayın Cumhurbaşkanımızın 85 milyon vatandaşımız için ulaşımdan sağlığa, eğitimden enerjiye, tüm alanlarda ülkemizi görülmemiş hizmet ve eserlerle buluşturan vizyonu, aziz milletimiz tarafınca büyük bir teveccühle karşılanmıştır.

Millete hizmet yolunda “aşkınan koşan yorulmaz” diyerek, yaşamını halkına adayan Sayın Cumhurbaşkanımız, her daim alicenap milletimizin gönlünde ve dualarında olmayı en yüce mertebe bilmiştir.

İnanıyoruz ki Sayın Cumhurbaşkanımızın bu aden vatan için büyük vizyonla ortaya koyduğu her yaratı, onun bugün ve yarın hayırla anılmasını sağlayacak birer nişane olacaktır. Onun bu yaratı ve hizmetleri bununla birlikte Türkiye Yüzyılı’nın kuvvetli altyapısını oluşturacaktır.”

(DHA)

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Kılıçdaroğlu, İmamoğlu'na bu soruyu sorduKılıçdaroğlu, İmamoğlu’na bu suali sordu
9 kişinin öldüğü arazi kavgasında korkunç detay! Ekipler çatışmanın ortasında kalmış9 kişinin öldüğü arazi kavgasında korkulu detay! Takımlar çatışmanın ortasında kalmış
Kılıçdaroğlu, İmamoğlu'na bu soruyu sorduKılıçdaroğlu, İmamoğlu’na bu suali sordu[ad_2]

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.