Kan testiyle süratli ve yavaş yaşlanan organlar tespit edilebilir

09.12.2023
Kan testiyle süratli ve yavaş yaşlanan organlar tespit edilebilir

[ad_1]

ABD’deki Stanford Üniversitesinden araştırmacılar, kan testiyle 11 organ ve dokudaki proteinleri inceleyerek süratli yaşlanıp yaşlanmadıklarının tespit edilebileceğini ortaya koydu.

Kan testiyle hızlı ve yavaş yaşlanan organlar tespit edilebilir

AA

ABD’deki Stanford Üniversitesi’nden yeni bir çözümleme geldi.

Üniversitenin web sitesindeki habere nazaran araştırmacılar, ortalama 5 bin 700 yetişkine kan testi yaparak beyin, kalp, akciğer, karaciğer, bağırsak, böbrek, kan damarları, bağışıklık sistemi, kaslar, pankreas ve yağ dokusu olmak suretiyle 11 mühim organ ve dokudaki yüzlerce proteini inceledi.

Hastalıkların tedavisinde öncelik olacak

Organların süratli ya da yavaş yaşlanıp yaşlanmadığı mevzusunda çalışan araştırmacılar, kan testleriyle süratli yaşlanan organların tespit edilmesinin, ihtimaller içinde hastalıkların klinik emareleri ortaya çıkmadan tedavi için yol gösterebileceğini belirtti.

Araştırmacılar, beyin, böbrek ve kalp şeklinde organları “daha süratli yaşlanan” kişilerde bu organlarla ilişkilendirilen hastalıkların görülme riskinin, öbürlerinden daha yüksek bulunduğunu bildirdi.

Her 5 kişiden birisinin organı süratli yaşlanıyor

Organları yaşıtlarından daha süratli yaşlanan kişilerde hastalık riskinin daha yüksek bulunduğunu kaydeden araştırmacılar, 50 yaş ve üstü her 5 kişiden birinin minimum bir organının süratli yaşlandığına dikkati çekti.

Araştırma, Nature dergisinde gösterildi.

Haber Deposu: Anadolu Ajansı (AA)

[ad_2]

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.