Kına gecesi sezonu çarşı pazarı hareketlendirdi

22.05.2023
Kına gecesi sezonu çarşı pazarı hareketlendirdi

[ad_1]

Eskişehir’de tuhafiyeciler kına gecesi için alışverişlerin arttığını belirterek, bu mevzuda daha hesaplı hareket edilmesi mevzusunda önerilerde bulunmuş oldu.

Kına gecesi sezonu çarşı pazarı hareketlendirdi

İHA

Düğün organizasyonlarının yapılmaya başlanmasıyla beraber kına ve nişan malzemeleri satışı meydana getiren esnaflarda hareketlilik başladı.

Eskişehir’de tuhafiyecilerde hareketlilik başlarken, satıcılar temel kına malzemelerinin
alınarak daha ekonomik bir gece düzenlenmesini tavsiye etti.

Vatandaşların mühim bir anane ve göreneklerden olan kına gecesi için araç-gereç
temin etmek için adresi ise tuhafiyeciler oluyor.

Tuhafiyecilerde kına gecesinin temel malzemelerinden olan kına, havlu, mum, maytap ve yüz örtüsü şeklinde parçalar satılmaya başlandı.

“Ilkin gerekseme sıralaması oluşturun”

Eskişehir’de ortalama 80 senedir işletilen tuhafiyeci
dükkânında kına malzemesi satışı meydana getiren Vahdettin Söğütlü, kına gecesi düzenleyecek vatandaşlara mühim tavsiyelerde bulunan Söğütlü, gerekseme sıralaması oluşturarak
alışveriş yapmalarını istedi.

“Fiyatlar geçen yılla aynı”

Kına gecesi araç-gereç fiyatlarında geçen seneye nazaran hemen hemen bir
yükselme olmadığını belirten esnaf Söğütlü, şu şekilde konuştu:

Düğün sezonu açıldığı için kına törenlerinde kullanılacak malzemelere ilgi yoğun bir halde oluyor. Müşterilerimiz kına merasimleri için gerekseme sıralaması hazırlamalılar. İhtiyaç sıralamasında ne bulunuyorsa hesaplatıp en uygun fiyatla almalılar. Bu ekonomik şartlarda listelerde temel kına malzemeleri olmalı. Daha ekonomik malzemelerle kına gecelerini yapmalarını öneriyoruz. Örneğin eskiden 100-200 tane havlu dağıtılan kına gecelerinde şimdi 50 tane havlu dağıtılıyor. Şimdiki gençler birazcık da detaycı. Her şeyin olmasını istiyorlar.

Temel malzemeler toplamda 300-500 lira içinde

Kına gecesi için temel kına malzemelerinin yanında birçok şey alıyorlar. Kolay bir kına gecesi için lüzumlu olanlar kına, havlu, mum, maytap, yüz örtüsü şeklinde temel malzemelerdir. Bunların toplam maliyeti ise maksimum 300-500 lira içinde tutuyor. Temel malzemelere ek olursa harcama daha da artıyor.

Kına gecesi sezonu çarşı pazarı hareketlendirdi

Kına gecesi sezonu çarşı pazarı hareketlendirdi

“Kına gecesi araç-gereç satılmasında düşüş var”

Son iki senedir kına gecesi araç-gereç satışlarında bir düşüş
gözlemlediğine vurgu meydana getiren Söğütlü, gurbetçilerin gelmesini beklediğini belirterek şu detayları verdi:

Malzemelerin hammaddelerinde artış olunca satışlarda da azalış oluyor. Altının yükselmesi şeklinde durumlarda satışları etkiledi. Kına gecesi daha ekonomik ve mütevazi bir halde yapılabilir. Ramazan Bayramı’nın bitmesiyle satışlarımız hareketlendi. Vatandaşlar alışveriş yaparak gereksinim duyan malzemeleri alıyorlar. Haziran ve temmuz aylarında işlerimizin daha da artmasını tahmin ediyoruz. Düğün meydana getirecek gurbetçi yurttaşlarımızdan beklentilerimiz var. Onların da alışveriş yapmasını da bekliyoruz.

[ad_2]

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.