Marketlerde yeni yıl zammı! Asgari ücretin arkasından etiketler tekrardan değişti

03.01.2024
Marketlerde yeni yıl zammı! Asgari ücretin arkasından etiketler tekrardan değişti

[ad_1]

Asgari ücretin açıklanmasının derhal arkasından fiyat etiketlerini değiştiren zincir marketler, 1 Ocak itibarıyla etiketleri tekrardan güncelledi.


DHA

Milyonlarca vatandaşın merakla beklediği 2024 yılı yeni asgari ücret miktarı açıklandı.

Buna bakılırsa asgari ücret 17 bin 2 lira olarak belirlendi. Açıklamanın derhal arkasından zincir marketlerde etiketler hızla değiştirildi.

Aynı marketler, bu sefer de yılbaşının derhal sonrasında fiyat etiketlerini güncelledi.

Etiketlerin tekrardan yükselmesi tepki çekti

1 Ocak itibarıyla markete giden vatandaşlar, birçok ürünün yeni etiketlerini toplumsal medya hesaplarından paylaşarak tepki gösterdi.

“Bunun karşılığı haksız fiyat uygulamasıdır”

Tüketici Konfederasyonu (TUKONFED) üyesi Avukat Mücahit Saraçlı ise haksız fiyat uygulamanın son bulması için tüketicilerin yakınma haklarını kullanımı icap ettiğini söylemiş oldu.

Mücahit Saraçlı, haksız fiyat uygulamaları ve stokçuluğun önlenmesiyle ilgili çıkarılan yasaya dikkat çekerek şunları söylemiş oldu:

Asgari tutara yapılacak olan, beklenenin üstünde zam haberleri dolaşmaya başladığında, aralık ayının sonlarına doğru bir etiket değişmesiyle fiyatlarda gereksiz artış yapılmış oldu. Sonrasında asgari ücretin belirlenmesiyle de tekrardan fiyatlarda artış yapılmış oldu. Bunu karşılığı haksız fiyat uygulamasıdır. Hukuktaki yeri de haksız eylem anlama gelir.

Bunun doğal ki birçok cezai şartları da var. 6 Bin 502 sayılı yasa, tüketicilerin haklarının korunması için çıkarıldı. Burada açık ve net bir halde haksız fiyat uygulamaları ve stokçuluğun önlenmesi amacıyla çıkartılmış bir yasadır.

“Tüketicilerin yakınma haklarını kullanmaları lazım”

Tecim Bakanlığı’nın 81 ilde oldukça yoğun emekler yaptığını hatırlatan Avukat Saraçlı, “Tüketicilerin de burada yakınma etme haklarını kullanarak, bilgili tüketici şeklinde hareket etmeleri gerekiyor. Bu tür karşılaştıkları vakalarda mutlak suretle yakınma haklarını kullanmaları lazım. Fiyatının kısa sürede değiştiğini bildikleri ürünler için derhal fiyat etiketine bakıp, etiketin üstünde bulunan değişiklik zamanı mutlak suretle yazmak zorunda. 1-2 gün içinde değişmiş bir fiyat etiketi tespit etmeleri halinde bunun fotoğrafını çekip, alo 175 hattına ya da Tecim Bakanlığı’nın haksız fiyat uygulamaları kurumuna web üstünden yakınma etme hakları var.” dedi.

“Talepte düşme olursa kendilerini düzeltmek zorunda bırakılırlar”

Tüketici Konfederasyonu olarak cezai işlem meydana getirilen firmaların ifşa edilmesi icap ettiğini söyleyen Saraçlı, “Kimler bu uygulamaları yapıyorsa belirlensin ki tüketiciler de buna bakılırsa tavırlarını koysunlar. Ekonominin en mühim kaidesi de arz taleptir. Eğer talepte düşme olursa bu satıcılar, binlerce şubesi olan zincir marketlerde kendilerini düzenlemek zorunda kalacaklar.” ifadelerini kullandı.

“Rafta yazan fiyat geçerlidir”

Raftaki fiyatlar ile kasadaki fiyatların değişik olduğu durumlarda raftaki fiyatın geçerli bulunduğunu söyleyen Avukat Mücahit Saraçlı, “Raftaki etiket değişik, değiştirilememiş fakat kasaya geldiklerinde değişik bir ödeme isteniyorsa, tüketicilerin burada yapacakları tek bir şey var. O ürünü almaya zorunlu kalmışlarsa alacaklar fakat raftaki etiketin fotoğrafını çekecekler. Gene almış oldukları ürünün fişini alarak alo 175’i arayarak o satış noktasını bildirecekler ya da Tecim Bakanlığı’nın haksız fiyat uygulamaları kurumuna müracaat ederek lüzumlu yasal işlemin başlatılmasını talep edecekler.” dedi.

“Karaborsacılık ve fırsatçılıkla ilgili bulunduğunu düşünüyorum”

Ezem Demirel, “Artık fiyatlar devamlı arttığı için fiyatlara bakmadan almaya çalışıyorum. Artık toptan hesaba bakıyorum. Tek tek ne kadar diye bakmıyorum. Şundan dolayı tutarları bir yerden sonrasında ezberleyemiyoruz” dedi. Halil İbrahim Demirci, “Bu durumlarla devamlı karşılaşıyoruz. Yılbaşıyla ilgili değil, derhal her gün karşılaşıyoruz. Artık alışkanlık oluştu. Bugün 10 lira olan şeye yarın 100 lira deseler artık düzgüsel karşılıyor olduk. Bunun enflasyonla birazda karaborsacılık ve fırsatçılıkla ilgili bulunduğunu düşünüyorum. Asgari ücret artınca fiyatlarda bu kadar artacaksa asgari ücretin armasının da bence bir anlamı yok.” şeklinde konuştu.

“Ne kadar denetlenirse denetlensin, yapacaklarını yapıyorlar”

Babasının market çalışanıyla içinde geçen diyaloğu özetleyen Arzu Buz, “Market çalışanı babama ‘Abi onun tutarları düzeltilmedi’ diyor. Babam da ‘Asgari tutara daha zam gelmedi bunlar neyin zammı’ dedi. Hepsi yapacağını yapıyor. Ne kadar denetlenirse denetlensin, yapacaklarını yapıyorlar” diye konuştu.

Haber Deposu: Demirören Haber Ajansı (DHA)

[ad_2]

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.