Cevdet Yılmaz’dan asgari ücret ve emekliye zam açıklaması

16.12.2023
Cevdet Yılmaz’dan asgari ücret ve emekliye zam açıklaması

[ad_1]

“Asgari ücret bir denge içinde belirlenecek” diyen Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, “Işgören ve emeklisine yüzde 50 civarında bir artış öngörüyoruz. Elimizden gelen tüm imkanlarla emeklilerimizin yanında olacağız” ifadelerini kullandı.

Cevdet Yılmaz'dan asgari ücret ve emekliye zam açıklaması

ensonhaber.com

Milyonlarca çalışan ve emekli, maaşına yapılacak zammı merak ediyor.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, bu mevzuda dikkat çeken açıklamalar yapmış oldu.

TRT Haber’e konuk olan Yılmaz, “Türkiye gerçek ekonomide ve büyümede oldukça başarıya ulaşmış oldu. Reelde elde ettiğimiz başarıyı enflasyonunu düşürerek sürdürmeyi hedefliyoruz. Sıkıntımız enflasyon. O nedenle enflasyonla savaşım en mühim maddemiz olmuş durumda. Senelik bazda enflasyonda düşüş 2024’te görülecek. 2025’te enflasyon yüzde 15, 2026’da tek haneli olacak” diye konuştu.

Yılmaz’ın açıklamalarından öne çıkan öteki başlıklar şöyleki:

Asgari ücret

Geçen yıl asgari ücretle ilgili iki mühim gelişme oldu. Asgari ücretti geçen yıl yüzde 107 artırdık. Zamanı bir kararla asgari tutarı vergiden muaf tuttuk. Şimdi yeni bir görüşme başlamış durumda. 3 taraf var burada. İşletmelerle çalışanlar arasındaki dengeyi sağlamak gerek. Dolayısıyla bir denge içinde bunu belirleyeceğimizi düşünüyoruz. Bizim ana hedefimiz çalışanları enflasyona ezdirmemek olmuştur.

Işgören ve emekliye zam

İmkanlarımızı zorlayarak emeklilerimizin yanında olacağız. Işgören emeklisiyle ilgili toplu sözleşme gereği alacakları bir fark ve enflasyon farkı var. Işgören ve işgören emeklisi için yüzde 50 civarında bir artış olacak. İşçi emeklileri daha değişik şartlara doğal olarak. Değişik emekli kesimleri arasındaki dengeyi koruyucu ve bilhassa daha düşük alanları gözetici bir yaklaşım sergileyeceğiz.

Vergi düzenlemesi

Önümüzdeki dönemde vergide adaleti artırıcı, kayıt dışılığı azaltıcı, vergi vermeyen kesimleri sistemin içine dahil eden bir yaklaşım sergileyeceğiz. Bu yönde düzenlemeler yapılacak. Gömü ve Maliye Bakanlığı bu tarz şeyleri olgunlaştırdığı süre Meclis’in gündemine gelecektir. Kayıt dışılık dediğimiz hadiseyle tüm imkanlarımızla savaşım edeceğiz. Yeni teknolojilerin getirmiş olduğu imkanları da kullanarak kayıt dışılıkla her türlü mücadelemizi yapacağız. Gayemiz daha adaletli bir vergi sistemi oluşturmak. Aslına bakarsak bu yönde oldukça şeyler yaptık. Birçok adım atmış durumdayız. Bu tarz şeyleri daha da ileriye taşımak için direkt vergilerin payını çoğaltmak istiyoruz. Toplumsal hakkaniyet açısından daha iyi bir seviye.

[ad_2]

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.