Kamu binalarında asgari enerji tasarrufu hedefi yüzde 30’a terfi etti

05.11.2023
Kamu binalarında asgari enerji tasarrufu hedefi yüzde 30’a terfi etti


Resmi Gazete’de piyasaya sürülen kamu binalarında enerji tasarrufu temalı Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ile yüzde 15 enerji tasarrufu hedefi asgari yüzde 30 olacak şekilde güncellendi.

Kamu binalarında asgari enerji tasarrufu hedefi yüzde 30'a yükseldi

AA & Ensonhaber


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de piyasaya sürülen genelgeyle kamu binaları için belirlenen enerji tasarrufu hedefi güncellendi.

Kamu kaynaklarının verimli kullanılması ve enerji maliyetlerinin azaltılması amacıyla piyasaya sürülen genelgede 5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanunu’na nazaran enerji yöneticisi görevlendirmekle yükümlü olan kamu binaları için 2019/18 sayılı genelge ile belirlenen yüzde 15 enerji tasarrufu hedefi 2030 yılına kadar asgari yüzde 30’a çıkarıldı.

Rehber paylaşılacak

Belirlenen tutum hedefine ulaşılarak enerji verimliliğinin ve emisyon azaltımının sağlanması amacıyla Enerji ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’nın koordinasyonunda hazırlanan Kamu Binalarında Tutum Hedefi ve Uygulama Rehberi’nin bakanlığın resmi web adresinde paylaşılacağı ifade edildi.

Söz mevzusu tutum hedefinin kamu kurum ve kuruluşlarınca sağlanması, uygulamaların takip edeni ve enerji tutum hesaplarının Cumhurbaşkanlığı’na raporlanmak suretiyle rehberde belirtilecek usule nazaran Enerji ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’na bildirimine devam edileceği kaydedildi.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.