Lübnanlı olmayan unsurlar, İsrail’e roket attı

09.04.2023
Lübnanlı olmayan unsurlar, İsrail’e roket attı

[ad_1]

İsrail ile yaşanmış olan gerilime değinen Mikati, “Roketleri fırlatanlar, örgütlü bir taraf değil” dedi.

Lübnan Başbakanı Mikati: Lübnanlı olmayan unsurlar, İsrail'e roket attı

AA

Lübnan Başbakanı Necib Mikati, İsrail’e atılan roketlerle ilgili konuştu.

Mikati, yürütülen soruşturma kapsamında elde edilmiş ilk bulgulara değindi.

“İlk saatlerden itibaren temasa geçtim”

Lübnan’ın güneyinden roketlerin atılması ve arkasından İsrail’in karşılık vermesi üstüne sınırda yaşanmış olan “yüksek askeri tansiyonun” ilk saatlerinden itibaren ülkedeki tüm ilgili taraflarla temasa geçtiğini özetleyen Mikati, şöyleki dedi:

Hükümetin ortada olmadığı ve aciz davranılmış olduğu benzer biçimde söylemler, medya üstündeki propaganda ve sallamadan ibarettir.

“Roketleri fırlatanlar, Lübnanlı olmayan unsurlardır”

Lübnan ordusunun 3 gün ilkin faillerin tespiti için başlatmış olduğu soruşturma hakkında konuşan Mikati, şunları söylemiş oldu:

Roketleri fırlatanlar, örgütlü bir taraf değil. Lübnanlı olmayan unsurlar, taraflardır. Meselenin sebebi de İsrail’in Filistin ve Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarına bir yanıtı olarak ortaya çıktı.

İsrail: Lübnan’dan roketler atıldı

İsrail polisinin, Mescid-i Aksa’daki Müslümanlara ses bombası, kauçuk kaplı mermi ve coplarla orantısız güç kullanarak, iki gece üst üste müdahale etmesi işgal altındaki Doğu Kudüs’te gerilimi tırmandırmıştı.

İsrail ordusu, 6 Nisan’da Lübnan’dan ülkenin şimal bölgelerine bir takım roket atıldığını duyurmuştu.

Acil yardım servisi Kızıl Davut Yıldızı saldırılarda şarapnel isabet eden bir İsraillinin hafifçe, bir kişinin de sığınağa kaçarken yaralandığını paylaşmıştı.

Lübnan hükümetini suçladılar

İsrail ordusu, roket saldırılarının, Hamas’ın Lübnan’da konuşlu unsurları tarafınca düzenlendiğini iddia etmiş ve olanlardan Hamas ile Lübnan hükümetini görevli tutmuştu.

Peşinden İsrail ordusu eş zamanlı olarak 7 Nisan’da, Lübnan’ın güneyi ve Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılar gerçekleştirmişti.

[ad_2]

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.