Merkez Bankası sıkı para politikası sürecini başlattı

24.06.2023
Merkez Bankası sıkı para politikası sürecini başlattı

[ad_1]

Bankalar Birliği, Merkez Bankası Başkanı Hafize Amaç Erkan’ın parasal sıkılaşma sürecinin başladığını belirttiğini deklare etti.

Bankalar Birliği: Merkez Bankası sıkı para politikası sürecini başlattı

ensonhaber.com

Bankalar Birliği temsilcilerinin Merkez Bankası Başkanı Hafize Amaç Erkan ile yapmış olduğu görüşme sonlanmış oldu.

TCMB’nin yeni iktisat sürecinin ilk adımını siyaset faizini yüzde 8,5’ten 15’e çıkartarak atması sonrası meydana getirilen görüşmede, bankaların sorunları ve çözüm önerileri paylaşıldı.

TCMB: Parasal sıkılaşma süreci başladı

Görüşmenin peşinden Bankalar Birliği, Erkan’ın parasal sıkılaşma sürecinin başladığını belirttiğini duyurdu.

TBB açıklamasında, Hafize Amaç Erkan’ın TBB Yönetim Kurulu ile bir araya gelmiş olduğu belirtilerek,

Görüşmede, dünyada ve ülkemizdeki ekonomik gelişmeler ile bankacılık sektöründeki son durum ve geleceğe ilişkin beklentiler görüşülmüştür. Yönetim Kurulu tarafınca bankacılık sektörünün gündemindeki mevzular hakkında görüş ve tavsiyeler Sayın Başkanımıza sunulmuştur.

ifadelerine yer verildi.

TBB Yönetim Kurulu Başkanı Alpaslan Çakar

“Bankacılık sektörü dirençli ve sıhhatli yapıda”

TBB Yönetim Kurulu Başkanı Alpaslan Çakar da toplantının yapıcı ve oldukca yararlı geçtiğini belirterek, bankacılık sektörünün dirençli ve sıhhatli yapıda bulunduğunu açıkladı.

Bankacılık sektörünün paydaşlarına itimat verdiğini, internasyonal yüksek standartlarda hizmet gördüğünü, iktisat politikalarının ilgili tüm kesimlere doğru şekilde aktarılmasında mühim bir vazife üstlendiğini aktaran Çakar, şunları kaydetti:

Düşük enflasyonun sağlamış olduğu öngörülebilir etkinlik ortamı ve internasyonal kabul görmüş düzenlemeler bankacılık sektörünün TL cinsinden büyümesinde ve güçlenmesinde mühim bir rol oynuyor. Bu sayede büyümenin sürdürülmesi için elzem olan; istihdam elde eden ve cari işlemler açığını azaltan nitelikli yatırımların, katma kıymeti yüksek olan üretimin, dünya piyasalarında rekabetçi ihracatın finansmanına dolayısıyla insanımızın refahının artmasına daha çok katkı vermeye devam edeceğiz.

[ad_2]

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.