Saldırgan sokak köpekleri için önerildi: Kısırlaştırma değil spiral uygulansın

17.09.2023
Saldırgan sokak köpekleri için önerildi: Kısırlaştırma değil spiral uygulansın

[ad_1]

Sokak köpeklerinin saldırıları arttı. Ya köpeklerin saldırıları ile ya da saldırıdan kaçarken yaralanmalar ve ölümler baş gösterdi. Bu tabloya nazaran de sokak köpeklerinin kısırlaştırılması gündeme geldi. Hayvanseverler kısırlaştırmaya karşı fakat şimdi yeni bir tavsiye daha oluştu.

Saldırgan sokak köpekleri için önerildi: Kısırlaştırma değil spiral uygulansın

İHA

Uzmanlar Köpek popülasyonunun her insanın derdi bulunduğunu, kimisi için köpek korkusu olması sebebiyle kimisi için de hayvanların acı çekmesi sebebiyle problem olarak gördüğünü belirtiyor.

Saldırgan köpek popülasyonun azaltılması için bilim dünyasından kısırlaştırmaya alternatif bir tavsiye geldi.

Hanımlarda kullanılan spiralin köpeklerde uygulanması hedefliyor. Yaşamı geçirildiğinde dünyada bir ilk olacak. Bu yöntemle kısırlaştırma da tarihe karışacak.

Köpeklerde ötenazi problemininin önüne geçmek, köpeklerin kısırlaştırılırken çekmiş olduğu acıyı yok etmek, kısırlaştırmanın ekonomik maliyetini düşürmek ve hayvan popülasyonu riske atmamak için yeni bir emek harcama yürütüldü.

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Ortopedi ve Travmatoloji Kısmı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Emre Karadeniz, bu uygulamanın ilk kez Türkiye’de başlatılıp, arkasından dünyaya yayılmasını hedefledikleri beyan etti.

Bistem uygulanmak için beledilerden destek bekliyor.

Hanımlarda kullanılan yöntem, köpekler için de uygun

Bilimsel verilere dayanarak yürütülen emek harcama ile hanımlarda kullanılan spiralin (rahim içi vasıta) köpeklerde de kullanılabileceği kanıtlandı.

“Döllenme sürecini sekteye uğratıyoruz”

Karadeniz, meydana getirilen uygulamayı şu sözlerle söyledi:

Biz hayvanların doğasıyla oynamıyoruz. Yalnız içerde bir döllenme sürecini sekteye uğratıyoruz. Türkiye’de bu uygulamayı başlatıp, tüm dünyada da uygulattırmak istiyoruz.

1997 senesinde Arjantin’de patenti alındı

Emre Karadeniz, köpekler için 1997 senesinde Arjantin’de patenti alınmış, uygulanabilirliği tespit edilmiş sadece kitlesel kullanım şansı elde edemediği için rafa kaldırılan rahim içi cihazın Türkiye’deki kullanımı için kolları sıvadı.

Köpekler acı çekmeyecek

Köpeklerin kısırlaştırılırken çekmiş olduğu acıyı yok etmek, maliyeti düşürmek ve dünyadaki ötenazi sorununu çözmeyi hedefleyen Doç. Dr. Emre Karadeniz, spiralin köpeklerdeki kullanımı için belediyelerden destek bekliyor.

Saldırgan köpek popülasyonun azaltılması için bilim dünyasından kısırlaştırmaya alternatif bir öneri geldi

Saldırgan köpek popülasyonun azaltılması için bilim dünyasından kısırlaştırmaya alternatif bir tavsiye geldi

“Sokak hayvanlarının popülasyon artışı var”

Bilimsel verilere dayanarak araştırmalar yaptığını söyleyen Doç. Dr. Emre Karadeniz, önerisinin gerekçesini de söyle sıraladı:

Türkiye’de herkesi rahatsız eden sokak hayvanlarının popülasyon artışı var. Bu mevzuda ne yapabiliriz? Ülkenin gerçekleri ile bağdaşan, çözüm yolu neler olabilir diye değerlendirme toplantısı yaptım. Tamamen bilimsel verilerle, hiçbir ön yargıda bulunmadan, ‘Bilimle ne yapabiliriz?’ diye dünyanın çözümlemelerini ülkemizin şartlarıyla bir araya getirdik. Dünyanın deneyim etmiş olduğu ve başarı sağlamış olduğu yolaklar var. Bizim de ülkemize özgü şartları var. ‘Bu yolaklarla biz nereye varabiliriz? Ne olabilir?’ diye düşündüğümüzde dünyanın şu ana kadar tanımladığı çözümlemenin hiçbirini gerek ekonomik şartlar, gerekse de hayvan popülasyonun büyüklüğü, alt ve üstyapı olarak değerlendirdiğimizde bu doğrular bizim doğrularımız olmuyor.

Haber Deposu: İhlas Haber Ajansı (İHA)

[ad_2]

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.