Sanatçı Ayla Algan törenle son yolculuğuna uğurlandı

06.01.2024
Sanatçı Ayla Algan törenle son yolculuğuna uğurlandı


Bir döneme damgasını vuran sanatçı Ayla Alga’nın yaşamını kaybetmesi yurtta büyük bir üzüntü ile karşılandı. Bugün İBB Kent Tiyatroları Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde düzenlenen törenin peşinden, sanatçının cenazesi Teşvikiye Camisi’de kılınan cenaze namazının peşinden Aşiyan Mezarlığı’na defnedildi.


AA

Tiyatro sanatçısı, yönetmen, müzisyen ve eğitmen Ayla Algan’ın vefatı sanat camiasını yasa boğdu.

Beyin kanaması sebebiyle kaldırıldığı hastanede 86 yaşlarında yaşamını kaybeden Algan için İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kent Tiyatroları Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde merasim düzenlendi.

Törene, Algan’ın kızı Sevi Algan ve öteki aile üyelerinin yanı sıra oyuncu dostları ve sevenleri katıldı.

Törende aile adına bir konuşma icra eden oyuncu Erol Babaoğlu, Algan’ı Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nden uğurlamanın anlamlı bulunduğunu belirterek, kendisiyle bu sahnede tanıştığını söylemiş oldu.

“Fazlaca fazla insan yetiştirdi”

Babaoğlu, Tiyatro Araştırma Laboratuvarı’nın kurucularından Ayla Algan’ın Türk tiyatrosuna mühim katkıları bulunduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

Fazlaca fazla insan yetiştirdiler. Bugün bir ihtimal burada oturan pek oldukça şahıs mesleklerini onlara borçlu diyebiliriz. Hem dans hem tiyatro hem de beyaz perdede pek oldukça ismin yetişmesine öncülük ettiler. Ayla abla bilhassa insana kıymet veren, insana yatırım icra eden bir kişiydi. Hem sizinle oldukça uğraşırdı, didişirdi hem de size yardım ederdi. Asla olmayacak dediğiniz kişiden kesinlikle bir şey çıkmasını sağlardı. ‘Oyunculuk atölyelerine gelen insanlardan oyuncu eğer olmazsa yazar olur, yazar eğer olmazsa en kötüsünden iyi bir izleyici yaratırız.’ derdi. Devamlı umudu vardı.

“15 dakika konuştuk ve benim tüm hayatımı değiştiren şeyler söylemiş oldu”

Tiyatro Kare Genel Sanat Yönetmeni Nedim Saban da Ayla Algan’ın tiyatroda Muhsin Ertuğrul’un evlatlarından biri olduğuna dikkati çekerek, şu şekilde konuştu:

Kendisiyle 1982 senesinde tanışmıştım. Bir telefon konuşmamız olmuştu. Bir çocuk oyununa çağrı etmiştim. ‘Ben Ölü Canları çalışıyorum fakat Beklan gelir.’ dedi. Fazlaca garipsedim. Hakikaten Beklan Algan gelmişti. Oyun bitince onunla tanıştım. Ertesi hafta salı günü de Ayla Algan’la randevum vardı. Ben okuldan kaçtım gittim, iyi ki kaçmışım. 15 dakika konuştuk ve benim tüm hayatımı değiştiren şeyler söylemiş oldu.

Tiyatronun ışığını yansıtabilmeyi ve bunu paylaşabilmeyi “Muhin Ertuğrul’un evladı olmak” şeklinde tanımladığını ifade eden Saban, tiyatronun bir süreç bulunduğunu Ayla Algan’dan öğrendiğini ve kendisinin dünya genelinde tanındığını dile getirdi.

“Yan yana geldiğim süre kendimi sanki büyük bir okyanusun yanındaymışım benzer biçimde hissediyordum”

Oyuncu Halit Ergenç ise sanatçının sevenlerine başsağlığı dileyerek, duygularını şu şekilde beyan etti:

Ayla Algan’la yan yana geldiğim süre kendimi sanki büyük bir okyanusun yanındaymışım benzer biçimde hissediyordum. Bundan dolayı ondan gelen bilginin ve sevginin size bulaşmaması mümkün değildi.

“Ne mutlu onunla çalışmış olanlara”

Ergenç, Algan’ın insani ilişkilerde oldukça yardımsever ve yönlendirici bulunduğunun altını çizerek, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

Onu oldukça kere aramışımdır. Televizyona uzun soluklu işler yapıyoruz. Kimi zaman yeni şeyler yapmak zor olabiliyor. Ayla ablayı arardım. ‘Bir sıkışıklık hissediyorum, ne yapayım?’ diye sorardım. 1-2 cümle bir şey söylerdi. Fazlaca uzun süre devam edebileceğim bir enerji, yeni bir düşünce, yeni bir alan açardım. Ne mutlu onunla çalışmış olanlara.

Algan için birçok sanatçı konuşma yapmış oldu

Konuşmacılar içinde Mine Koyuncuoğlu, Bilge Katipoğlu, Garo Mafyan, Ayşegül İşsever, Orhan Alkaya, Ayla Uzunatağan, Luk Özer, Aslı Öngören, Uğurtan Atakan ve Hilmi Zafer Şahin de yer aldı.

Konuşmaların peşinden, oyuncunun Türk bayrağına sarılı tabutunun başına gelen katılımcılar, karanfil bırakarak Algan’a veda etti.

Teşvikiye Camisi’nde kılınan namazla son yolculuğuna uğurlandı

Törenin peşinden usta sanatçının cenazesi, Teşvikiye Camisi’ne getirildi.

Öğle vaktinde kılınan cenaze namazına İstanbul Valisi Davut Gül, Kültür ve Gezim Bakan Yardımcısı Batuhan Mumcu, Erdal Özyağcılar, Orhan Gencebay, Hakan Alim, Alper Kul, Engin Çağlar ve Kerem Alışık’ın yanı sıra sanat dünyasından oldukça sayıda isim katıldı.

Sanatçının cenazesi, kılınan cenaze namazının peşinden Aşiyan Mezarlığı’na defnedildi.

Tiyatro branşında 2022’de Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Büyük Ödülü’nün sahibi olan Algan, Sadri Alışık ile oynadığı, kült haline gelmiş “Ah Güzel İstanbul” filmiyle gönüllerde yer edinmişti.

Haber Deposu: Anadolu Ajansı (AA)

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.