SON DAKİKA | Cumhurbaşkanı Erdoğan: 81 ilimizin tamamının çehresini kentsel dönüşümle değiştirmekte kararlıyız

16.09.2023
SON DAKİKA | Cumhurbaşkanı Erdoğan: 81 ilimizin tamamının çehresini kentsel dönüşümle değiştirmekte kararlıyız

[ad_1]

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafınca Şişli’de bir otelde düzenlenen ‘Zelzele Gerçeği ve Kentsel Dönüşüm Şurası’ başladı. Yeni hazırlanacak zelzele yasasının alt yapısının oluşturulacağı ve 3 gün sürecek şuranın açılışına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katıldı.
Açılışta konuşma meydana getiren Erdoğan, komisyonlarda yapılacak tartışmaların ve ortaya çıkacak raporların kentsel dönüşüm çalışmalarına ışık tutacağına inandığını ifade ederek, “Şura süresince yürütülecek müzakerelerden, hazırlıklarına başladığımız zelzele yasası için de en geniş şekilde istifade edeceğiz. Hedefimiz insanlarımızı ve şehirlerimizi tehdit eden zelzele gerçeğine karşı elimizdeki en mühim vasıta olan kentsel dönüşümü en sıhhatli, süratli ve adil bir halde yürütecek hukuki altyapıyı kurmaktır.” dedi.

Bir kısmı Şura’da yer edinen bilim adamlarının, yaklaşan tehlikeye karşı kamuoyunu her gün uyarı ettiğini vurgulayan Erdoğan, şu şekilde konuştu:

“Yürütme olarak biz her ikaza kulak veriyoruz. Çıkacak kanunla, yasama, şu demek oluyor ki meclisimiz de üstüne düşeni yapmış olacak.Yargının da bu sürece emek harcamaları zorlaştırıcı değil, kolaylaştırıcı bir anlayışla dahil olacağına inanıyorum. Kentsel dönüşüm yürütülen yerlerde yaşayan yurttaşlarımızdan beklentimiz, devletin tüm unsurlarıyla haiz çıkmış olduğu bu çalışmalara destek vermesidir. Ufak hesaplarla yada netice getirmeyecek taleplerle geciktirilen her kentsel dönüşüm projesinin, zelzele gerçeğiyle yüzleştiğimizde enkaza dönen binalar, kaybettiğimiz canlar, kararan gelecekler, yıkılan umutlar olarak karşımıza çıkacağını unutmamalıyız.”

“81 VİLAYETİN TAMAMINI DEPREM BÖLGESİ OLARAK KABUL EDEREK ÇALIŞMALARI YÜRÜTMEMİZ GEREKİYOR”

Erdoğan, bilim adamlarının son dönemde sık sık dile getirmiş olduğu bir gerçeği hatırlatmakta yarar gördüğünü ifade ederek, şu şekilde devam etti:

“Biliyorsunuz ki ülkemizin zelzele haritasında belirli fay hatları var. Uzun seneler süresince depremle ilgili emek harcamalar bu haritalara nazaran yürütüldü. Sadece son dönemde bu haritalara nazaran sarsıntı yaşanmaması ihtiyaç duyulan pek oldukca yerde zelzele meydana geldi. Dolayısıyla artık ülkemizin 81 vilayetinin tamamını zelzele bölgesi olarak kabul ederek emek harcamaları yürütmemiz gerekiyor. Ülkemiz tarihinin en büyük afeti olan 6 Şubat depremlerinde gördük ki şehirlerimizdeki yapıların mühim kısmı şiddetli bir depreme dayanacak durumda değildir.”

Bilhassa 1999 depremi öncesi mevzuata nazaran meydana getirilen binaların durumu hakkaten vahim bulunduğunu dile getiren Erdoğan, 6 Şubat depremlerinde yıkılan yapıların yüzde 90’dan fazlasının da 1999 öncesi inşa edilenler bulunduğunu söylemiş oldu.

AA-20230915-32159207-32159203-CUMHURBASKANI_RECEP_TAYYIP_ERDOGAN

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremlerinde 680 bini konut, 170 bini ticari alan olmak suretiyle 850 bin bağımsız bölümün kullanılamaz hale geldiğini hatırlatan Erdoğan, “Depremden etkilenen nüfus sayısı 14 milyonu, konteyner kentlerde yaşayan depremzede sayısı 1,9 milyonu bulmuştur. İfade ettiğimiz rakamlar, Avrupa’daki kimi ülkelerin toplam konut ve ticari alan büyüklüğünden fazladır. Bir başka deyişle, biz 6 Şubat depremlerinin peşinden adeta orta büyüklükte bir ülkeyi yeni baştan inşa etmekle karşı karşıya kaldık.” diye konuştu.

Erdoğan, şu ana kadar afet bölgesinde 200 bin konutun inşasına bilfiil başladıklarını, ek olarak 210 bin konut için yerinde dönüşüm başvurusu aldıklarını aktararak, yerinde dönüşüm projelerinin, ruhsattan oturuma kadar tüm aşamalarıyla Bakanlığın sıkı denetimi altında yürütüleceğinin altını çizdi.

Hazırlıkları tamamlanan biriki alanlarda yeni temeller atmayı sürdürdüklerini belirten Erdoğan, gelecek aylarda inşası tamamlanan konutları hak sahiplerine teslim ederek, şehirlerin tekrardan inşası yolunda yeni bir safhaya geçeceklerini, amaçlarının temeli atılan her konutu 1 yıl içinde hak sahibine teslim etmek bulunduğunu söylemiş oldu.

AW031436_03

“1 TRİLYON LİRALIK KAYNAK TAHSİS EDECEĞİZ”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, konut inşaatları bitene kadar depremzedelerin tüm gereksinimlerini karşılayacak mekanizmaları da oluşturduklarına değindi.

Bugün itibarıyla bölgede ortalama 186 bin konteynerden oluşan 345 konteyner şehir kurduklarını belirten Erdoğan, şu şekilde devam etti:

“Artık çadır yok. Çadırları tamamen kaldırdık ve konteynere dönüştürdük. Üstün dereceli sıcakların yaşandığı bir yıl geçirdiğimiz için konteynerlerimizin 160 bine yakınına klima da taktık. Faaliyette olan konteyner kentlerimizde 580 bin vatandaşımız barınıyor. Yaptığımız kira yardımından ortalama 327 bin hanedeki 1 milyon 310 bin vatandaşımız yararlandı. Bugüne dek 6 milyar 276 milyon lira kira yardımı ödemesi gerçekleştirdik. Destek, taşınma, vefat, yıkıntı, yıkım ve öteki başlıklar altında depremzedelerimize 82 milyar lira mali yardımda bulunduk. Bu yardımların ortalama yarısını bağışlardan, öteki yarısını bütçeden karşıladık.”

AA-20230915-32159147-32159145-CUMHURBASKANI_RECEP_TAYYIP_ERDOGAN

Konteyner kentlerdeki vatandaşlardan toplumsal yardım hakkı olanlar ile emeklilere, market alışverişlerinde kullanılmak suretiyle içine her ay 3 bin lira yüklenen “Esen Kart” dağıtımına başladıklarını aktaran Erdoğan, bugüne dek 53 bin 500 vatandaşa ulaştırdıkları Esen Kart’ın dağıtımının sürdüğünü bildirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Temmuz ayındaki ek bütçe ile zelzele bölgesine 762 milyar lirayı ayırdık. 2024 senesinde afet bölgesi için 1 trilyon liralık kaynak tahsis edeceğiz.” bilgisini verdi.

Geçen hafta kamuoyuyla paylaştıkları Orta Vadeli Program’da da önceliği zelzele bölgesinin yaralarının sarılmasına verdiklerini söyleyen Erdoğan, daha burada sayamadıkları pek oldukca kalem destekle yeni yuvalarına kavuşana kadar vatandaşların yanında olmaya devam edeceklerini altını çizdi.

Erdoğan, böylesine geniş çaplı bir afette, dünyanın başka hiçbir yerinde bu aşama süratli, kapsamlı ve devamlı destek, yardım, inşa faaliyeti yürütülmediğine inandığını belirterek, “Tanrı devletimize zeval vermesin, milletimizin birliğini ve beraberliğini daim kılsın, kardeşliğimizi güçlendirsin.” temennisinde bulunmuş oldu.

“MİLLETİMİZ VE ÜLKEMİZ İÇİN EN İYİSİNİ YAPMANIN PEŞİNDEYİZ”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, zelzele bölgesinde yalnız konut yapmadıklarını, ticari alanlarıyla, meydanlarıyla, kültür ve sanat yapılarıyla, spor tesisleriyle, parkları ve bahçeleriyle medeniyetin kent anlayışını çağdaş çizgilerle yoğuran geleceğin şehirlerini de inşa ettiklerini söyledi.

Rantın değil insanoğlunun ön planda olduğu şehircilik anlayışından en ufak bir ödün vermeden, zelzele bölgelerinden başlayarak 81 ilin tamamının çehresini kentsel dönüşümle değiştirmekte kesin olduklarının altını çizen Erdoğan, şunları kaydetti:

“Son dönemde sıkça yakınma aldığımız konut ve kira fiyatlarındaki akılla, mantıkla, ahlakla izah edilemeyecek artışların önünü de böylece keseceğimize inanıyorum. Bir tek felaketler değil, ihmal etmeyin, imkanlar da bir imtihandır. Rabb’imiz Kur’an-ı Kerim’de, ‘Hepimiz kendi mizaç ve karakterine nazaran iş yapar.’ buyurmaktadır. Biz, milletimiz ve ülkemiz için en iyisini yapmanın peşindeyiz. Ufak menfaatler için ellerindeki imkanı milletin ve ülkenin huzurunu kaçıracak şekilde kullananlara karşı ihtiyaç duyulan yönetimsel ve hukuki yaptırımları uyguluyoruz. Bu tür yollara tevessül edenler aslolan cezayı ise maşeri vicdanda yargılanarak alacaklardır.”

AA-20230915-32159207-32159204-CUMHURBASKANI_RECEP_TAYYIP_ERDOGAN

“TÜRKİYE YÜZYILI’NI AFETLERLE MÜCADELE KONUSUNDA DA HEDEFLERİMİZE ULAŞTIRACAĞIZ”

Erdoğan, “gönül dünyamızın sultanlarından” şeklinde anmış olduğu Niyazi Mısri’nin, “Hiç kimseye kalımlı değildir mülkü devlet, sim-ü zer/Bir harab olmuş gönlü onarım etmektir hüner.” sözlerini aktararak, gönülleri onarım etmenin, gönüller yapmanın şanının, şerefinin, itibarının, içsel kazancının, ne malla ne mülkle ne altınla ne gümüşle karşılaştırma edilebileceğini söylemiş oldu.

Milletçe bu ahlaka haiz çıktıkları müddetçe hiçbir felaketin, hiçbir krizin, hiçbir saldırının kendilerini yıkamayacağını, deviremeyeceğini, geriletemeyeceğini vurgulayan Erdoğan, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Bu ahlakı kaybettiğimizde ise esasen içi çürümüş, boşalmış, kökleri kurumuş bir ağaç benzer biçimde kendi kendine yıkılıp gitmeye mahkumuz anlama gelir. 6 Şubat depreminde gördük ki milletimiz değerlerine hala sıkı sıkıya bağlıdır. Bu tablo tek başına geleceğimize ümitle bakmamız için bizlere yeterlidir. Eksikleri, aksaklıkları, yanlışları düzelterek yolumuza devam edecek, Türkiye Yüzyılı’nı her alanda olduğu benzer biçimde afetlerle savaşım mevzusunda da hedeflerimize ulaştıracağız. Normal olarak bu tarz şeyleri yaparken dostlarımızı, kardeşlerimizi ve gereksinim sahiplerini dikkatsizlik etmeyeceğiz.”

Türkiye’nin yalnız 780 bin kilometrekareden ibaret olmadığını yaşanmış olan her hadisede yeniden yeniden gördüklerini belirten Erdoğan, 6 Şubat depremlerinde dünyanın 100’ü aşkın ülkesinden yardımlar geldiğini, arama kurtarma ekiplerinin afetzedeler için seferber bulunduğunu, kendilerinin de hiçbir karşılık beklemeden zelzele, yangın yada sel felaketiyle savaşım edenlerin imdadına koştuklarını dile getirdi.

AW031436_06

LİBYA’YA YARDIM

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, köklü zamanı bağların olduğu Libya’nın geçen günlerde oldukca büyük bir felaketle sarsıldığını hatırlatarak, şunları kaydetti:

“Gerek Libya makamlarının açıklamaları, gerekse bizim sahadan aldığımız bilgiler şu an 12 bin olan vefat sayısının daha da artacağını gösteriyor. Haberi alır almaz AFAD’a, Kızılay’a, Silahlı Kuvvetlerimize ve öteki ilgili birimlerimize ihtiyaç duyulan talimatları verdik. Uçaklarımız, gemilerimiz, şu anda Libya’daki bu yıkım için tüm imkanlarımızla oradayız. Libya’ya insani yardım kapsamında şu an itibarıyla 3 tayyare ve 3 vapur görevlendirdik. Deniz Kuvvetlerimize ilişkin Sancaktar ve Bayraktar gemilerimiz dün akşam itibarıyla Libya’ya intikale başladı. Bu gemilerimiz, aralarında 10 ambulans, 30 kurtarma ve müdahale aracı, 12 tırın da olduğu toplam 122 aracı Libya’ya ulaştırıyor. Gemilerimizde ek olarak 360 personel, 3 sahra hastanesiyle çeşitli iaşe, barınma ve sıhhi malzemeler gönderiyoruz. Bu zor günleri kısa sürede atlatmaları için Libyalı kardeşlerimize yardımlarımız aralıksız devam edecek.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Libya halkına bir kez daha geçmiş olsun dileklerini ilettiğini söyleyerek, konuşmasını şu şekilde sonlandırdı:

“Yaşamını kaybedenlere Tanrı’tan rahmet, yaralılara acil şifalar temenni ediyorum. Türkiye’nin yardım eli olarak sahada fedakarca çalışan görevlilerimize ve sivil cemiyet kuruluşlarımızın mensuplarına teşekkür ediyorum. Rabb’im bizleri ve tüm insanlığı bu tür afetlerden korusun diyorum. Bu duygularla bir kez daha Zelzele Gerçeği ve Kentsel Dönüşüm Şurası’nın hayırlara vesile olmasını diliyor, Şura’yı düzenleyen ve katkıda bulunan her insana teşekkür ediyorum. Depremde kaybettiğimiz canlarımızı rahmet ve saygıyla yad ediyorum, şehirlerimizin tekrardan inşasına ve bilhassa kentsel dönüşüm projelerimize destek veren ve verecek olan her insana şükranlarımı sunuyorum.” (AA)

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Görüntüler tepki çekmişti! Camide alkol alıp paylaşan kişi yakalandıGörüntüler tepki çekmişti! Camide alkol alıp paylaşan şahıs yakalandı
Antalya'da korkunç kaza! Ölü ve yaralılar varAntalya’da korkulu kaza! Ölü ve yaralılar var
Alacak tartışmasında ağabeyini öldürdüAlacak tartışmasında ağabeyini öldürdü[ad_2]

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.