DEM Parti İstanbul adaylığı başvurusunda geç mi kaldı? İl Seçim Kurulu kararı açıkladı

21.02.2024
DEM Parti İstanbul adaylığı başvurusunda geç mi kaldı? İl Seçim Kurulu kararı açıkladı

[ad_1]

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK), 31 Mart Mahalli İdareler Seçimleri’nde yarışacak aday listelerini teslim etmesi için siyasi partilere verdiği süre bugün saat 17.00’de sona erdi. İstanbul’da ise DEM Parti iddiası gündem oldu.

DEM Parti’nin İl Seçim Kurulu’na İstanbul Büyükşehir Belediyesi adayları Meral Danış Beştaş ve Murat Çepni için adaylık başvurusunda geç kaldığı ve aday listesinin kabul edilmediği iddia edildi.

“İDDİANIN NASIL ÇIKTIĞINI BİLMİYORUZ”

DEM Parti Sözcüsü Ayşegül Doğan ise iddiaların ardından bir açıklama yaptı. Başvuruda geç kalmadıklarını ve herhangi bir sorunun bulunmadığını kaydeden Doğan “İstanbul Büyükşehir Belediyesi için başvurumuzu yaptık bu konuda bir belirsizlik yok. Herhangi bir sorun yok. İddianın nasıl çıktığını biz de bilmiyoruz ama herhangi bir sorun yok. Sosyal medyada eksik evrak iddiası çıkmış böyle bir şey yok, geç başvuru da yapmadık.” ifadelerini kullandı.

“GERÇEĞİ YANSITMAMAKTADIR”

DEM Parti’nin sosyal medya hesabından da konuyla ilgili açıklama yapıldı. Açıklamada “İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı için başvurumuzu zamanında yaptık. Yapılan spekülasyonlar gerçeği yansıtmamaktadır. Bu spekülasyonları gidermenin sorumluluğu İl Seçim Kurulu’ndadır.” ifadeleri yer aldı.

Ekran görüntüsü 2024-02-20 183556

DEM Parti’nin İstanbul adaylarının listesini İl Seçim Kurulu’na geç verdiği iddialarının ardından, DEM Parti Avukatları İl Seçim Kurulu’na geldi. İl Seçim Kurulu’nda yapılan görüşmelerin ardından avukatlar İl Seçim Kurulu’ndan ayrıldı. Gazetecilerin, “Başvurunuz kabul edildi mi?” sorusu üzerine avukatlar, “Kabul edildi bir problem yok. Başvuru süresinde hiçbir problem yok” dediler.

İL SEÇİM KURULU KARARI AÇIKLADI

İl Seçim Kurulu ise DEM Parti’nin İstanbul’da seçime girebileceğini duyurdu. Açıklamada, “Başvuru 16.55’te alındı, inceleme 17.14’te bitti.” ifadeleri yer aldı.

BAŞVURU BELGESİ PAYLAŞILDI

DEM Parti, sosyal medya hesabı üzerinden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adaylarının başvurusunu yaptıkları evrakı paylaştı. İl Seçim Kurulu Başkanlığı başlıklı evrakta, “Aday Listesi Teslim Tutanağı, 31 Mart 2024 Pazar günü yapılacak olan Mahalli İdareler Genel Seçimlerinde Halkların Eşitlik Ve Demokrasi Partisi adına İdil Uğurlu tarafından verilen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı listesi aşağıda yazılı evrakları ile birlikte taşınabilir bellekte ve kağıt ortamında 20.02.2024 tarihinde saat 16.55’te başvuru yapmış olup 17.14’te inceleme tamamlanmış, iş bu tutanak tarafımızca imza altına alınmıştır” yazdığı görüldü.

DEM-PARTI-ISTANBUL-BUYUKSEHIR-BELEDIYE-_15527 (1)

‘ÇALIŞMALARIMIZI SÜRDÜRÜYORUZ’

DEM Parti’nin sosyal medya hesabından yaptığı paylaşıma ek olarak, “Spekülasyonlara kulak asmayın. İstanbul Büyükşehir Belediye Eş başkan adaylarımız Meral Danış Beştaş ve Murat Çepni ile çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Hepimize kolay gelsin. Yolumuz açık olsun” denildi.

Yerel Seçim 2024
ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Eros'u dakikalarca tekmeleyip öldürmüştü! Bakan Tunç yeni gelişmeyi duyurduEros’u dakikalarca tekmeleyip öldürmüştü! Bakan Tunç yeni gelişmeyi duyurdu
İlber Ortaylı, skandal sözlerin ardından yaptığı konuşmayı açıkladı: 'Bunu da söylemezdim de artık söyledim'İlber Ortaylı, skandal sözlerin ardından yaptığı konuşmayı açıkladı: ‘Bunu da söylemezdim de artık söyledim’
CHP o ilde aday listelerini geç verdi! CHP o ilde aday listelerini geç verdi![ad_2]

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.