Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan mahalli seçimlerle ilgili net konuştu: Cumhur İttifakı’nın bu aşamada bir sıkıntısı yok

22.09.2023
Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan mahalli seçimlerle ilgili net konuştu: Cumhur İttifakı’nın bu aşamada bir sıkıntısı yok

[ad_1]

Son dakika: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler 78’inci Genel Kurulu’na katılmak için bulunmuş olduğu New York’ta gazetecilerle bir araya geldi. Erdoğan bir gazetecinin “Cumhur İttifakının talibi kim olacak efendim? Cumhur İttifakı’nın adayıyla ilgili herhangi bir isim belli mi? Takvim belli mi?” sorusuna da cevap verdi.

“ADAYLARIMIZI BERABER BELİRLEYECEĞİZ”

Cumhur İttifakı’nın bu aşamada bir sıkıntısının olmadığını kaydeden Erdoğan, “Şu anda 81 vilayette başta İstanbul, Ankara olmak suretiyle bunu Devlet Bey’le oturacağız, konuşacağız. Nerede kimi gösteririz, istişarelerimizi yapmış olup ona nazaran büyük şehirler olsun ötekiler olsun buralardan adları inşallah hayırlısıyla belirleyeceğiz. Şu anda derhal 1 ay içinde bunlar belirlenir diye bir şey yok. Fakat biz buralardaki büyük şehirlerde kimler koç başı olabilir? Bu vilayetlerin haricinde öteki illerde kimler olabilir? Bu tarz şeyleri tespit edip garantiye gidecek şekilde bu illerde dayanışma halinde kavga, gürültü olmadan adaylarımızı birlikte belirleyeceğiz.” ifadelerini kullandı.

ENFLASYON MESAJI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin açıklamış olduğu Orta Vadeli Programın internasyonal yatırımcıların Türkiye’ye ilgisi, dezenflasyon programı ve enflasyonda düşüş beklentisi hakkında öngörüleri için, “Enflasyonla ilgili pozitif yönde gelişmeler öyleki zannediyorum ki önümüzdeki senenin ilk çeyreğinde bunu görmeye başlarız. Önümüzdeki senenin ilk çeyreğinde neticesini almaya inşallah başlarız. Şu anda hayırlı işaretler var. Gerek Gömü ve Maliye Bakanım Mehmet Şimşek gerek Gömü’deki dostlar gerekse Merkez Bankası Başkanı Hafize Amaç Erkan, onlar bu aşamada önümüzdeki senenin ilk çeyreği itibariyle pozitif yönde neticeleri almaya başlayacağımızı söylüyorlar. Ikimiz de onlara güveniyoruz, inanıyoruz. Programa yabancıların bakışı da pozitif yönde. Orta Vadeli Programı açıkladıktan sonrasında Türk ekonomisine yönelik artan ilgili G20 toplantısında da görmüştük. ABD’de bu ilginin artarak devam ettiğini görmek bizi memnun etti. Bu nedir? Türkiye ekonomisine duyulan güvenin göstergesidir. Hükümetimizin ortaya koyduğu hedeflerin gerçekçi bulunduğunun ve Türkiye’nin bunlara ulaşabileceğinden kimsenin şüphesi olmadığının kanıtıdır. Biliyorsunuz ki Orta Vadeli Program’ın çeşitli ayakları bulunuyor. Tüm dünyanın da problemi olan yüksek enflasyonla savaşım bizim de programımızın ana hedeflerinden biri. Bunu neyle sağlayacağız? Mali disiplinle, yapısal reformlarla ekonomimizi her türlü fırtınaya dayanıklı hale getireceğiz. Biz bunu daha ilkin yaptık, gene yaparız. Programımızın en mühim ayaklarından biri de yabancı yatırımın ülkemize çekilmesi. Yalnız programı hazırlayıp, duyurmak bile yabancı yatırımcılarda iştah oluşturdu. Bu rüzgarı arkamıza alarak hedeflerimize doğru hızla yürüyeceğiz” diye konuştu.

“EMEKLİLER HAKKINDA İNŞALLAH 2024’E KARARLARIMIZI VERMİŞ OLARAK GİRERİZ”

Emeklileri durumu hakkında meydana getirilen emekler hakkında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Fazla uzamaz. Kısaca en kısa zamanda. İlgili bakanım aslına bakarsanız çalışmalarını sürdürüyor. Dönüşte aslına bakarsanız bir araya gelip, ‘Ne durumdasın, ne yaptın, ne yapıyorsun?’ kendisinden bunun bilgilerini de alacağız. Fakat 2024’e inşallah bunun kararlarını vermiş olarak gireriz. Biz ekonominin kronik sorunlarını çözerken işçilerimizin, memurlarımızın yanı sıra emeklilerimizi de enflasyona ezdirmemek için çabalıyoruz. Bu mevzuda attığımız adımlar mevcut. Emeklilerimizin sıkıntılarını da biliyoruz. Toplumun tüm kesimlerine yönelik adımlar attığımız şeklinde onların da yaşam koşullarını iyileştirici adımlar atacağız. Uyguladığımız Orta Vadeli Programın başarıya ulaşmasıyla beraber oluşacak refah artışında toplumun tüm kesimleri şeklinde doğal ki emeklilerimiz de payını alacaktır. Bugüne dek olduğu şeklinde bundan sonrasında da emeklilerimizin hak ettikleri refah düzeyine ulaşmaları için çaba göstereceğiz” ifadelerini kullandı.

“TÜRKİYE BİR HUKUK DEVLETİDİR”

Türkiye’de Arap turistlere karşı yaşananlar hakkında konuşan Erdoğan, “Bizim aynı duruma düşmemiz söz mevzusu olması imkansız. Benim ısrarla üstünde durduğum mevzu turistlere karşı onların anlayacağı dili tabelalarda, levhalarda doğal ki bizim kullanmamız lazım. Hele hele gezinsel bölgelerde bu aslına bakarsanız olması ihtiyaç duyulan bir davranış biçimi. Biz ana muhalefetin gittiği yoldan gidemeyiz. Dünyanın savaşım etmiş olduğu büyük problemlerin içinde maalesef ırkçılık ve İslam düşmanlığı da var. Üzülerek görüyoruz ki kendini medeniyetin beşiği diye pazarlayan Avrupa devletlerinde hızla yayılan ırkçılık virüsü küresel bir salgına dönüşmüş durumda. Bundan ülkemiz de etkilenmektedir. Batı’da yabancı düşmanlığını yaymak isteyen çevreler, bazı yerlerde başarıya ulaşmış olmuş durumda. Vatanımızda de onların temsilcileri bulunuyor. Sadece bu mayanın Türkiye’de tutmayacağını bilmeleri gerekir. Ne kadar düşmanlık tohumu ekerlerse eksinler, hangi fitneleri üretirlerse üretsinler Türk insanının yüce gönüllülüğünde kaybolup gideceklerdir. Türkiye bir hukuk devletidir ve misafirlerimize yönelik sertlik içeren alçakça saldırıların failleri lüzumlu cezaları hukuk önünde alacaklardır. Güvenlik güçlerimiz bu tip provokasyonlara karşı tedbirlidir ve her geçen gün tedbirlerini artırmaktadır. Marjinal grupların körüklediği münferit olayların toplumun tümü tarafınca gerçekleştiriliyor ve destekleniyor algısı oluşturulmaya çalışılıyor. Bu toplumu tanıyan hepimiz bilir ki böylesi vakalar Türkiye’de taban bulamamıştır, bulamayacaktır. Provokatörlerin bilmeleri gerekir ki er ya da geç yaptıklarının hesabını vereceklerdir” ifadelerine yer verdi.

Mynet’i Whatsapp kanalından takip edin!

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Batman'da arazi kavgası ölümle bittiBatman’da arazi kavgası ölümle bitti
Belediye başkan adayının evinden çıkanlara kimse inanamadı!Belediye başkan adayının evinden çıkanlara kimse inanamadı!
Çanakkale'de FETÖ operasyonu! 4 kişi...Çanakkale’de FETÖ operasyonu! 4 şahıs…[ad_2]

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.