Yeni vergi artışları olacak mı? Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz canlı yayında deklare etti

17.07.2023
Yeni vergi artışları olacak mı? Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz canlı yayında deklare etti

[ad_1]

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, A Haber canlı yayınında soruları yanıtladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Suudi Arabistan, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne yapacağı ziyaretleri değerlendiren Yılmaz, “Oldukça mühim bir süreç. Ikimiz de bunun öncesinde hazırlık maiyetinde Sayın Mehmet Şimşek ile beraber fazlaca yararlı ziyaretler yaptık. Sayın Cumhurbaşkanımız somut bir ekip sonuçlar ortaya koyacaktır diye inanıyorum. Yatırımlar mevzusunda mühim gelişmeler yaşanacaktır diye ümit ediyorum. Tüm dünya uzun vadeli fonları yatırımları ülkesine çekmeye çalışıyor. Türkiye’ye daha çok ana para girişi olacağını ifade edebilirim. Ciddi rakamlar olacaktır. Türkiye’nin kalkınmasına fazlaca yararlı olacak yatırımların geleceğini söyleyebilirim” dedi.

“OVP’Yİ EYLÜL’DE AÇIKLAYACAĞIZ”

Yılmaz’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyleki:
“OVP’de yeni hedefler koyacağız. Orta vadeli programdan en büyük beklentimiz belirsizlikleri azaltması, yatırımcılar ve öteki oyuncuları oyuna sokmasıdır. Yapısal düzeltim yapmış bir ülke olarak itimatı artırmış olacağız. Dolayısıyla bu beklenti kararıyla tesir derhal gerçekleşmiş olacak. OVP ile makro ekonomik hedeflerimizi güncelleyeceğiz. OVP’den sonrasında 2024 yılı bütçesi Meclis’e gelecek.”

“ENFLASYONLA İLGİLİ TEDBİR ALIYORUZ”

“Enflasyon için savaşım ederken, öteki taraftan resesyona düşmemek için savaşım içerisindeyiz. Yalnız talep yönlü değil, arz yönlü de bakarak, enflasyonla savaşım ediyoruz. Önümüzdeki dönemde de enflasyon ile orta vadeli bütçemizi paylaşım olacağız. Maliye politikası, para politikası ve rekabeti artırıcı reformlarla mücadelemizi sürdürüyoruz.”

Ekran görüntüsü 2023-07-16 193347

GIDA-KİRA FIRSATÇILIĞINA YENİ ÖNLEM

“Bununla ilgili adımlar atılmaya başladı. Doğal ki biz özgür piyasa ekonomisiyiz, sadece bu şekilde olduğu zamanda bu ‘keyifçilik’ anlamına gelmesin. Piyasa aksaklığına meşru müdahaleler yapacağız, fahiş fiyatlarla vatandaşımızın karşısına çıkanlara Tecim Bakanlığı başta olmak suretiyle emekler yapılıyor. Oldukça boyutlu bir halde mücadelemiz sürmeye devam edecek.”

Ekran görüntüsü 2023-07-16 205012

YENİ VERGİ ARTIŞI OLACAK MI?

“Bundan sonrasında vergi mevzusunda yeni bir adım atılacağını beklemiyorum. Maktu sayı dediğimiz oransal olmayan mutlak kıymet olarak belirlenen ifadeler. Maktu vergiler ciddi anlamda erişmişti. Depremin yaralarını sarmak için yoksul haneleri toplumsal olarak gerekseme sahiplerini desteklemek ve tehlikeli sonuç yatırımların gerçekleşmesi, topluma yardım etmek için uğraşıyoruz. Ülkelerin gerekseme duyduğu harcamalar için bunlar değerlendirip kullanılacak.

Asrın felaketini yaşıyorsak, asrın dayanışmasını da hep beraber sergilemek durumundayız. Daha fazlaca kamunun kendi harcamaları kısmına bakacağız. Burada daha çok iyi mi tutum oluşturacağız. Kaynakları iyi mi verimli kullanabiliriz, bu çevçevede bilhassa depreme yönelik yeni programlar ortaya koyduk.”

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Zemini hazırlandı, imzalar atılacak! Zemini hazırlandı, imzalar atılacak![ad_2]

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.