Tek gözüm görmüyor, benim günahım ne?

07.01.2024
Tek gözüm görmüyor, benim günahım ne?

[ad_1]

İsrail’in iki ayrı saldırısında yaralanan Mira ve Fayize, yaşadıklarını dile dökmekte güçlük çekti. Evlatların en büyük sorusu “Bizim günahımız ne” oldu.


AA

İsrail’in Gazze’ye yönelik soykırım niteliği taşıyan saldırıları hız kesmiyor.

Bölgede 7 Ekim’den bu yana can kaybı sayısı 22 bini aştı.

Bu oranın çoğunluğu ise hanım ve çocukladan oluşuyor…

Gazze’deki Sıhhat Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra saldırılardaki can kaybı ve yaralanmalara ilişkin yapmış olduğu açıklamada, Gazze Şeridi’ndeki İsrail saldırılarda ölen ve yaralananların ortalama yüzde 70’ini çocuk ve hanımefendilerin oluşturduğunu belirtmişti.

Savaştan en oldukca etkilenen kesim asla şüphesiz ki çocuklar.

Çocuklar, yaşadıkları travmayı söyledi

İsrail saldırılarında yaralanan Filistinli 2 kız çocuğunun yaşadıkları, gözlerinin önünden gitmiyor.

Fayize Abdulaziz (11) ve Mira Ayyaş (8) iki ayrı saldırıda yaralandıktan sonrasında, Gazze Şeridi’nin güneyindeki Han Yunus kentinde bulunan Avrupa Hastanesinde tedavi gördükleri yataklarında, AA muhabirine, vakası ve çektikleri acıları söyledi.

İki kardeşini ve sol gözünü yitirdi

Fayize, Refah kentinde bir sivil araca yönelik İsrail hava saldırısı esnasında, iki kardeşini ve sol gözünü kaybederken; Mira ise ailece yerinden ayrılmak zorunda kalmış olarak geldiği kentin güneyinde ,bir başka saldırıda ayağına şarapnel parçaları isabet etmiş olduğu için ağır yaralandı.

“Yere kapandım korkudan”

Yüzündeki yaradan dolayı konuşmakta güçlük çeken Fayize, saldırının ayrıntılarını şu şekilde aktardı:

İki kardeşim, amcamın oğlu ve kızıyla beraber yolda yürüyordum. Birden bire İsrail füzesi yanımızdan geçen bir aracın üstüne düştü. Saldırının şiddetiyle biz, bulunduğumuz yerden oldukça uzak bir yere fırlatıldık. Yere kapandım korkudan. Yüzümden yaralanmıştım, kanlar akıyordu. Ne işe yaradığını anlayamadım.

Yaşamış olduğu şoku anlatmakta güçlük çekti

Vaka anında kendi yaşamış olduğu acılara karşın, yaralanan aracın çevresinde kardeşlerini aramaya koyulduğunu ifade eden Fayize, sonunda kardeşlerini ve amcasının kızının yerde kanlar içinde yattığını fark ettiğini söyledi. Fayize, yaşamış olduğu şoku tanım etmekte güçlük çekti.

Refah’taki Ebu Yusuf Neccar Hastanesinden gözündeki yaralanma sebebiyle Gazze’deki Avrupa Hastanesine nakledildiğini aktaran Fayize, tedavisinin sürdüğünü hatırlatarak, şunları söylemiş oldu:

“Tek gözüm görmüyor, benim günahım ne?”

Şimdi tek gözümle görüyorum. Öteki gözümü kaybettim. Bu yazık değil mi, benim günahım ne? Korkudan gece uyuyamıyorum. Kardeşlerimi ve gözümü kaybedecek ne kabahat işledim? Bir an gözümü kapacak olsam, korkulu kabuslar peşimi bırakmıyor, hücum anındaki korkulu anları hatırlıyorum ve uyanıyorum.

“Evimizin olduğu yerden ayrılmak zorunda kaldık”

Fayize’nin derhal tarafındaki yatakta yatan 8 yaşındaki Mira Ayyaş, İsrail saldırısında şarapnellerin parçaladığı ayağını gösterdi.

Filistinli çocuk, yaralandığı anları, “Gazze’de evimizin olduğu yerden ayrılmak zorunda kaldık. Yeni geldiğimiz yerdeydik. Kardeşlerimle dışarıda oynuyordum. Hücum oldu, ben ve beraber olduğum hepimiz yaralandı” şeklinde söyledi.

“Biz çocuğuz, ne yaptık ki bu şekilde bombaladılar bizi”

Mira, ayağını göstererek, “Doktorlar, beni ameliyat ettiler, ayağıma platin taktılar, fakat tedavim hala devam ediyor. Biz çocuğuz, ne yaptık ki bu şekilde bombaladılar bizi? Hastanede, o şekilde şeyler gördüm ki içim titredi.” ifadelerini kullandı.

Derhal iyileşmek istediğini söyleyen Mira Ayyaş, bundan sonrasında yaşamını düzgüsel şekilde sürdürmeyi temenni etti.

Haber Deposu: Anadolu Ajansı (AA)

[ad_2]

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.