Texas-Meksika sınırına yüzen bariyer kuruluyor

09.07.2023
Texas-Meksika sınırına yüzen bariyer kuruluyor

[ad_1]

Texas’ta düzensiz göçmenlerin ülkeye geçişini önlemek için Meksika sınırındaki Rio Grande Nehri üstüne yüzen bariyer kurulumuna başlandı.

Texas-Meksika sınırına yüzen bariyer kuruluyor

İHA

ABD’nin Texas eyaleti yönetimi tarafınca geçtiğimiz Haziran ayında çıkarılan yeni güvenlik yasası ile Meksika sınırındaki Rio Grande Nehri üstünde düzensiz göçmenlerin ülkeye girişine engel olmak amacıyla inşa edilmesi planlanan yüzen bariyerin kurulumuna başlandı.

Texas Kamu Güvenliği Departmanı tarafınca meydana getirilen açıklamada yüzen bariyerin inşası için lüzumlu olan şamandıraların bölgeye ulaşmış olduğu bildirilirken kurulumun 7 Temmuz Cuma günü itibariyle başladığı ifade edildi.

Kano şirketlerinden dava

Texas’ta yer edinen ve Rio Grande Nehri üstünde etkinlik gösteren bir kano şirketi, Vali Greg Abbott’un ulusal sınırlara müdahale hakkı bulunmadığını gerekçe göstererek kurulumuna başlanan yüzen bariyerin inşasının durdurulması talebiyle davacı oldu.

Teksas Valisi Greg Abbott ise toplumsal medya hesabı üstünden yapmış olduğu paylaşımda yüzen bariyer inşası sebebiyle kendisine oluşturulan davaya tepki gösterdi.

Vali Greg Abbott “Rio Grande üstüne şamandıra koyma planı yüzünden dava edildim. Mahkemede görüşeceğiz. Ve Travis İlçe Mahkemesi’nin bunun sonu bulunduğunu sanmayın. Bu dava Yüksek Mahkeme’ye gidecek. Texas sınırımızı korumak için anayasal hakka haizdir” dedi.

Texas-Meksika sınırına yüzen bariyer kuruluyor

Yasa tasarısı onaylanmıştı

Texas’ta geçtiğimiz Haziran ayında Meksika sınırından uyuşturucu ve tabanca kaçakçıları ile göçmenlerin ülkeye geçişlerine engel olmak amacıyla hazırlanan yasa tasarısı Texas Valisi Greg Abbott tarafınca onaylanmıştı.

Yasa tasarısı Rio Grande Nehri üstünde yüzen bariyer inşa edilmesi, Texas eyaleti güvenlik güçlerinin Meksika sınırında zanlıları arama ve tutuklama yetkilerinin genişletilmesi ve sınır güvenliği amacıyla İHA’ların kullanılması şeklinde önlemleri içeriyor.

[ad_2]

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.