Ukrayna’da savaşın başlangıcından bu yana 10 bin sivil can verdi

22.11.2023
Ukrayna’da savaşın başlangıcından bu yana 10 bin sivil can verdi

[ad_1]

Birleşmiş Milletler, Rusya-Ukrayna savaşının 24 Şubat 2022’deki başlangıcından bu yana 10 bin sivilin öldürüldüğünü, 18 bin 500 kişinin yaralandığını duyurdu.

Ukrayna'da savaşın başlangıcından bu yana 10 bin sivil can verdi

AA & Ensonhaber

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde (BMGK) düzenlenen oturumda üye ülkeleri bilgilendiren Birleşmiş Milletler (BM) Siyasal İşler Biriminde Avrupa, Orta Asya ve ABD’dan Görevli Genel Yazman Yardımcısı Miroslav Jenca, “Rusya’nın Ukrayna’yı işgali BM Şartı’nı ve internasyonal hukuku ihlal ediyor” ifadesini kullanarak kurbanlar içinde yüzlerce çocuğun da bulunduğuna dikkati çekti.

Şiddetin kısa sürede son bulmayacağına işaret eden Jenca, “Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden bu yana 10 bin sivil öldürüldü, 18 bin 500 şahıs yaralandı” bilgisini paylaştı.

“Karadeniz’e yayılma riski hala oldukça yüksek”

Jenca, ikinci kez cenk halinde kışı yaşayacak olan milyonlarca Ukraynalı için durumun oldukça zor bulunduğunun altını çizdi, çatışmanın Karadeniz’e yayılma riskinin hala oldukça yüksek bulunduğunu kaydetti.

BM’nin Rus kontrolündeki Ukrayna topraklarındaki internasyonal hukuk ihlallerinden de kaygı duyduğunu söyleyen Jenca, bölgede Rus yetkililerin seçim düzenlediğini, Rus hakimler atadığını ve Rus yasalarını uygulamaya başladığını bildirdi.

Jenca, “Kimlik ve kurumları zorla dönüştürmeye yönelik uygulamalar kabul edilemez” ifadesini kullanarak, “Küresel sınama ve krizler içinde internasyonal cemiyet Ukrayna’ya olan odağını kaybetmemeli ve Ukrayna halkının bu cenk sebebiyle çekmiş olduğu acılara son vermeli” dedi.

[ad_2]

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.