Van’da başhekime yemin etti, 50 senedir kullandığı sigarayı bırakarak yaşamı değişti

05.01.2024
Van’da başhekime yemin etti, 50 senedir kullandığı sigarayı bırakarak yaşamı değişti

[ad_1]

Mide kanaması sonucu getirilmiş olduğu Van Eğitim ve Araştırma Hastanesinde başhekimin iknasıyla 50 senedir kullandığı sigarayı bırakan Nevzat Aydın, artık daha sıhhat bir yaşamın keyfini sürüyor.

Van'da başhekime söz verdi, 50 yıldır kullandığı sigarayı bırakarak hayatı değişti

AA & Ensonhaber

Van’ın Erciş İlçesine bağlı Yukarı Göze Mahallesi’nde yaşayan 64 yaşındaki Nevzat Aydın, ortalama 4 ay ilkin mide kanaması geçirerek Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne getirildi.

Burada tedavisine başlanan Aydın, hastanenin bahçesine çıkarak sigara içtiği sırada başhekim Doç. Dr. Remzi Sarıkaya ile karşılaştı.

Aydın’a sigaranın zararlarını ve organlara etkilerini özetleyen Sarıkaya, bırakması durumunda da detaylı muayene sözü verdi.

50 senedir kullandığı sigarayı bıraktı, yaşamı değişti

Bunun üstüne 50 senedir kullandığı sigarayı bırakmaya kabul eden Aydın, artık daha rahat uyuyup, daha uzun süre yürüyebildiğini söylemiş oldu.

Daha ilkin günde ortalama 2 paket sigara içtiğini belirten Aydın,

Yaşım ilerledi ve sigara kullandığımdan dolayı rahatsızlandım. Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 2 gün tedavi edildim. O süre zarfında gene sigara içmek istiyordum ve dayanamadım, dışarı çıkıp sigara içtim. Beni gören hastane başhekimi Doç. Dr. Remzi Sarıkaya, sigarayı bırakmam mevzusunda tavsiyelerde bulunmuş oldu. O gün ona söz verdim ve sigarayı bırakmak için savaşım ettim.

dedi.

“Saatlerce yürüyüş yapabiliyorum”

Sigarayı bıraktıktan sonrasında yaşamının değiştiğini özetleyen Aydın, şu şekilde konuştu:

Artık daha rahat yiyecek yiyebiliyorum, saatlerce yürüyüş yapabiliyorum, nefes problemi yaşamadan uyuyabiliyorum. Gün içinde kullandığım sigaraların yanı sıra çevremdeki insanların ikram etmiş olduğu sigarayı da içiyordum. Sigara hem maddi hem de sıhhat açısından oldukça büyük zararlar veriyor. Artık kendimi daha iyi hissediyorum. Sigarayı bıraktıktan sonrasında detaylı bir muayeneden geçtim, Tahlillerim iyi çıktı, mutluyum. Sigarayı bırakmamda bana destek olan Sarıkaya’ya teşekkür ederim.

“Amcamız, sigarayı bırakarak tedavi olmaya vardığında oldukça mutlu olduk”

Her gün sigara kullanan binlerce hastayı muayene ettiklerini belirten Sarıkaya ise tütün ürünlerinin kullanımının sağlığa ciddi zararlar verdiğini ve bunun bilimsel çalışmalarla da ortaya konulduğunu altını çizdi.

Tütün ürünlerinin, kalp, akciğer, mide şeklinde birçok organa zarar verdiğini ifade eden Sarıkaya, şunları kaydetti:

Dünyada olduğu şeklinde Türkiye’de de sigarayla savaşım devam ediyor. Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde hem vatandaşlarımızı muayene ediyoruz hem de sigarayı bırakmaları mevzusunda tavsiyelerde bulunuyoruz. Bunun yanında sahada dolaştığımız süre da sigara kullananlara lüzumlu uyarılarda bulunuyoruz. Nevzat amcanın hastane bahçesinde sigara içtiğini gördüm ve bırakması mevzusunda tavsiyelerde bulundum. Sigarayı bırakırsa hastanede detaylı bir muayeneden geçireceğimin sözünü verdim. Amcamız, bir süre sonrasında sigarayı bırakarak tedavi olmaya vardığında oldukça mutlu olduk. Bir şahıs de olsa farkındalık olması adına oldukça mühim.

[ad_2]

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.