2. el araçta al-satçı rantı kırılacak

23.08.2023
2. el araçta al-satçı rantı kırılacak

[ad_1]

Ensonhaber yayınında konuşan İMAS Başkanı Hayrettin Ertemel, sıfır vasıta ve ikinci el vasıta satışlarında yeni düzenlemelerin hayata geçirşlmesiyle al-satçı rantının kırılacağını, şişen otomobil fiyatlarının da düşeceğini belirtti.


ensonhaber.com

İlker Koç’un moderatörlüğündeki Ensonhaber Gündem Hususi YouTube yayınına konuk olan İstanbul Motorlu Vasıta Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemel, Tecim Bakanlığı’nın sıfır vasıta ve ikinci el vasıta satışlarına ilişkin almış olduğu kararları değerlendirerek şunları söylemiş oldu:

“2. el araçta al-satçı rantı kırılıyor”

Otomotiv sektöre tüm dünyada krize girdi. Sadece bizde iki kere krize girdi. Hem üretimde hem de al-satçıların bu işi ranta, mesleğe dönüştürdüler.

Salgın sürecinde Türkiye’de satılan her 2 araçtan biri kayıt dışı. 4,5 milyona yakın şahıs, işi bu olmadığı halde bu işi yapıyor. Bu da yakında kalkıyor esasen. Rantları kırılıyor. Hepimiz bilmiş olduğu işi yapsın. Bu bizim mesleğimiz. Hepimiz bakıyorsunuz bir günde otomobil satıcısı oluyor. Bu şekilde insanoğlu yüzünden bu işi yapanlar, 6 bin km benzer biçimde kısıtlamalara doğal olarak tutuluyor.

Otomotiv sektörü durgun. Bazı marka ve modellerde yüzde 7’ye varan bir gerileme söz mevzusu.

2. el otomobil tutarları, sıfıra doğru orantılı. 2. el araçlar da sıfıra doğru fiyatlandırılacak ve bir düşüş söz mevzusu olacak. Esasında burada tüketicilerin uyanık olması lazım. Bilhassa web ilanlarında. Kesinlikle bu biçim araçları artık almasınlar. Hatta bulup bakanlığa yakınma etsinler.

[ad_2]

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.