87 milyon lira ceza kesildi

15.09.2023
87 milyon lira ceza kesildi

[ad_1]

Ataşehir’de katılmış olduğu denetimin arkasından konuşan İstanbul İl Ziraat ve Orman Müdürü Ahmet Yavuz Karaca “2023 yılı başından itibaren 153 bin 500 besin denetimi yapılmış oldu. Uygunsuzluk tespit edilen 3 bin 308 işletmeye toplam 87 milyon TL civarında yönetimsel para cezası uygulandı” dedi.

İstanbul'da gıda denetimi: 87 milyon lira ceza kesildi

DHA

İstanbul İl Ziraat ve Orman Müdürlüğünce, Ataşehir’de besin güvenliğine yönelik denetim gerçekleştirildi.

Denetime, İstanbul İl Ziraat ve Orman Müdürü Ahmet Yavuz Karaca ve görevli personel katıldı.

Ekiplerce kasap, şarküteri, bakkal, market, fırın şeklinde satış yerlerinde besin güvenliğine yönelik denetim yapılmış oldu.

Yıl süresince devam eden denetimlere ilaveten 3 hafta süresince görevliler tarafınca besin güvenirliliğin sağlanması, gıdalarda taklidin önlenmesi, kişilerin sağlığının ve tüketici menfaatlerinin korunması şeklinde mevzularda emek harcamalar artırıldı.

Kontrolde dikkat edilen hususlara değinildi

Ataşehir’de kasap denetiminin arkasından basın mensuplarına açıklamada bulunan Karaca, denetimlerde dikkat ettikleri hususları söyledi.

Karaca, denetledikleri kasap şarküterinde karkas et bulunuyorsa mühür kontrolü yaptıklarını ifade ederek, “Mühür ne demek? Hayvanın bizim bakanlığımızca onaylı bir mezbahane de kesilip baytar sıhhat raporuyla geldiğini, baytar doktor kontrolünde kesildiğini, kesim öncesi ve sonrası kontrollerinin yapıldığına işaret eder. Bu bizim için oldukça mühim. Deponun soğuk şartlara uygun mu? Deponun durumu uygun mu? Bunların tamamını denetim ediyoruz.” dedi.

Ziraat ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’nın talimatıyla İstanbul ilinde 365 gün denetimlerinin sürdüğüne değinen Karaca, denetimleri daha da sıkılaştırdıklarını, bilhassa kasap şarküterileri ve bakkalların farkındalık denetimlerini yaptıklarını söylemiş oldu.

İstanbul'da gıda denetimi

İstanbul’da besin denetimi

“87 milyon lira para cezası uygulandı”

Karaca, 770 denetimciyle İstanbul’un tüm noktalarında denetimi gerçekleştirdikleri anlatarak, “Bu denetimlerimizde asgari hijyenik şartların sağlanarak tüketicinin güvenilir gıdaya erişimini sağlamak için çalışıyoruz. Bugüne dek esasen İstanbul’da 130 bin 390 besin işletmesinde ortalama 153 bin 500 denetim yaptık. Bunun neticesinde 3 bin 308 işletmeye yönetimsel para cezası uygulandı. 31 işletme hakkında ise, kapatılarak savcılığa kabahat duyurusunda bulunduk.” diyerek şu şekilde devam etti:

“Ortalama olarak da 87 milyon lira da yönetimsel para cezası uygulandı. Denetim yaptığımız yerlerde numune alıyoruz. Bu numuneler de internasyonal akreditasyona haiz bakanlığımızın laboratuvarınca analizden geçiriliyor, bu sonuca gore işlem uygulanıyor. Uygulanan para cezaları 9 bin 211 liradan başlıyor, 6 milyon 600 bine kadar çıkabiliyor. Suçun tekrarı durumunda ticaretten mene kadar da katlanarak gidiyor.”

Kasap şarküterinin arkasından bir ekmek üretimi icra eden fırına giren Karaca ve tarafındaki denetimciler, işletmenin üretim meydana getirilen alanın tavanlarında örümceklerin olması, camlarda sineklik olmaması, un çuvallarının yer ile temas etmesi vb. hususlardan dolayı üretiminin eksiklikleri giderilene kadar geçici süre ile durdurulmasına karar verdi.

İstanbul'da gıda denetimi

İstanbul’da besin denetimi

İstanbul'da gıda denetimi

İstanbul’da besin denetimi

İstanbul'da gıda denetimi

İstanbul’da besin denetimi

Haber Deposu: Demirören Haber Ajansı (DHA)

[ad_2]

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.