ABD, Ukrayna’ya 250 milyon dolarlık askeri yardım gönderiyor

28.12.2023
ABD, Ukrayna’ya 250 milyon dolarlık askeri yardım gönderiyor

[ad_1]

Rusya ile savaşan Ukrayna’ya ABD desteği sürüyor. Pentagon, Ukrayna’ya 250 milyon dolarlık daha askeri yardım gönderileceğini deklare etti.

ABD, Ukrayna'ya 250 milyon dolarlık askeri yardım gönderiyor

AA & Ensonhaber

Rusya ile Ukrayna arasındaki harp, Şubat 2022’den beri devam ediyor.

ABD, gönderilmiş olduğu yardımlarla adeta Ukrayna’nın sponsorluğunu üstüne alıyor.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski, savaşın başından beri ABD’den almış olduğu desteği tazelemek için ziyaretlerini sürdürüyor.

250 milyon dolarlık yeni yardım

Ukrayna’ya 61 milyar dolarlık müdafa yardımının da yer almış olduğu paketi yeni yıla girmeden Kurultay’den geçiremeyen ABD yönetimi, Ukrayna’ya yeni bir askeri yardım göndereceğini duyurdu.

ABD Müdafa Bakanlığı’ndan (Pentagon) meydana getirilen yazılı açıklamada 250 milyon dolarlık askeri yardım paketinde karadan havaya roket sistemlerinin, Stinger füzelerinin, top mühimmatlarının, tanksavar silahlarının ve Ukrayna ordusunun gereksinim duyduğu öteki silahların yer almış olduğu açıklandı.

61 milyar dolarlık paket için emek harcamalar sürecek

Joe Biden yönetiminin Senato’daki Cumhuriyetçilerin engeline takılan ve içinde Ukrayna’ya 61 milyar dolarlık ilave desteğin de yer almış olduğu paketin geçmesi için yeni yılla çalışmalarına devam etmesi umut ediliyor.

Senato’daki Cumhuriyetçiler aralık ayının son günlerinde gündeme gelen tasarıya içinde ABD’nin cenup sınırlarının güvenliğinin artırılmasına ilişkin ilave tedbirler yer almadığı nedeni öne sürülerek destek vermemişlerdi.

[ad_2]

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.