Ağdam Cuma Camii ahır olarak kullanılmış

27.04.2023
Ağdam Cuma Camii ahır olarak kullanılmış

[ad_1]

Ermenistan tarafınca işgal edilen Karabağ’da bulunan Ağdam’da ayakta kalan tek yapı olan Ağdam Cuma Camii’ye, Ermeniler tarafınca zarar verilerek ahır olarak kullanıldığı ortaya çıktı.

Karabağ'da Ermeni zulmü: Ağdam Cuma Camii ahır olarak kullanılmış

İHA

Ermenistan işgalinden kurtarılan Karabağ bölgesinde yer edinen Ağdam’da cenk sonrası görüntüler yürekleri burktu.

Yerleşim yerinde ayakta kalan tek yapı olan Ağdam Cuma Camii’ne Ermeniler zarar verdi.

Camiinin kubbesine zarar verildi, zamanı yazıları kazındı

Minareleri sökülen, kubbesine zarar verilen, duvarlarındaki zamanı yazılar kazınan ve yerine Ermenice ve Rusça yazılar yazılan cami ahır olarak kullanıldı.

Türkiye’den gelen muhabirlere bölgeyi Azerbaycan Türkü öğretmen Ali Necefov tanıttı. Çocukluğunun Ağdam’da geçtiğini belirten Necefov şunları söylemiş oldu:

Karabağ'da Ermeni zulmü: Ağdam Cuma Camii ahır olarka kullanılmış

“Atalarımızın zamanı burada yaşıyor”

“Biz buradan 21 yaşlarında çıktık 51 yaşlarında geri geldik. 30 yıl sonrasında geri döndük. Bizim burada çocukluğumuz geçti, tarihimiz geçti. Atalarımızın zamanı burada yaşıyor. Bu topraklar bizim için ne kadar aziz ise bizim evlatlarımız için de bir o denli azizdir”

Karabağ'da Ermeni zulmü: Ağdam Cuma Camii ahır olarka kullanılmış

“İlham Aliyev’e ve Sayın Erdoğan’a borçluyuz”

Türklerin birlik olması yardımıyla ata topraklarına kavuştuklarını belirten Necefov şu şekilde dedi:

“İlham Aliyev’in büyük siyaseti neticesinde, Tanrı şehitlerimize gani gani rahmet eylesin, onların yardımıyla, biz onlara bir yaşam borçluyuz. Ne kadar Türk milleti var ise biz onlara borçluyuz. İlham Aliyev’e ve Sayın Erdoğan’a borçluyuz. Onların dostluğu ve Türk milletinin kardeşliği yardımıyla kısaca Türk birliği yardımıyla şükür olsun dağılmışta olsa, viran kalmış olsa da biz öz atalarımızın topraklarına kavuştuk. Bu toprak bizim için her şeyden önemlidir. 30 yılda bu dünyadan göçenler bu toprağın hasreti ile öldü. 30 yıl ilkin tüm Türklerin bu toprağın hasreti ile dünyasını değiştirdi. Bugün onları ruhu şaddır”

Ağdam’ı tekrardan ayağa kaldıracaklarını söyleyen Necefov, “Biz bundan da güzel Ağdam kuracağız. İlham Aliyev’in güzel işleri yardımıyla gelecek nesillerimiz daha iyisini meydana getirecek” dedi.

Karabağ'da Ermeni zulmü: Ağdam Cuma Camii ahır olarka kullanılmış

“Caminin içinde hayvan beslemişler”

Caminin zamanı hakkında data veren Necefov şu ifadeleri kullandı:

“2 minareli ve 1 kubbeli olarak Kerbelayı Sefihan Karabaği tarafınca inşa edilmiştir. Mescid 1993 senesinde Ermenistan kuvvetleri tarafınca Ağdam şehri işgal edilmiş olduğu vakit her şey yıkılmış tek ayakta kalan fakat iğrenç şekilde kalan bu mescit olmuştur. Mescidin minareleri sökülmüş, kubbesi kısmen dağıtılmış, tüm duvar yazıları ve mimarlık sanatlarının hepsi sökülüp dağıtılmış. Mescidin içinde bulunan eşyalar Ermenistan’a götürülmüş. Duvarlarına Rus ve Ermeni dilinde yazılar yazılmış ve içinde hayvan beslemişler. Iğrenç bir halde bırakmışlar. Zaferden 3 ay sonrasında biz buraya geldik sadece fazlaca zor oldu. Mayınlar döşenmişti. Durum fena olduğundan azca bir süre bakabildik. Orijinal parçası olarak bir tek mescidin kendisi kaldı. Tüm eşyaları alıp götürmüşler. Caminin içinde savaştan ilkin hayvan beslemişler ve ahır olarak kullanmışlar”

Bölgede bulanan şehitliği ziyaret edenler şehitler için yakarma etti. Şehitlere rahmet dilenirken artık vatan toprağında, öz topraklarında yattıkları vurgulandı.

Karabağ'da Ermeni zulmü: Ağdam Cuma Camii ahır olarka kullanılmış
Karabağ'da Ermeni zulmü: Ağdam Cuma Camii ahır olarka kullanılmış

[ad_2]

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.