İsrail ve Hamas arasındaki rehine takasında detaylar belli oldu

23.11.2023
İsrail ve Hamas arasındaki rehine takasında detaylar belli oldu

[ad_1]

İsrail devlet televizyonundan meydana getirilen açıklamada Hamas’la varılan uzlaşı kapsamında Gazze Şeridi’ndeki İsrailli esirlerden ilk grubunun yarın saat 10.00’dan itibaren özgür bırakılacağını, her İsrailliye karşı 3 Filistinli tutuklu bırakılacağını duyurdu.

İsrail ve Hamas arasındaki rehine takasında detaylar belli oldu

AA

İsrail’in Gazze Şeridi’ne saldırıları bir ayı aşkın süredir tüm şiddetiyle devam ediyor.

Gazze’yi adeta açık hava hapishanesine çeviren İsrail, 7 Ekim’den bu yana yaşamını kaybeden sivillerin sayısı 14 bini aştı..

Sığınmacı kamplarını vuran ve binlerce mahallenin yok olmasına yol açan İsrail, adeta soykırım yapıyor.

Rehineleri kurtarma amacıyla yapmış olduğu operasyonlarda başarı sağlayamayan İsrail’in, Hamas’la pazarlıkları sonunda netice verdi.

Rehinelerin aileleri tarafınca İsrail’de oldukça tepki toplayan Başbakan Netanyahu, Hamas’la anlaştı.

Özgür bırakılacak esirlerin adları teslim edilecek

İsrail devlet televizyonu KAN’ın İsrailli üst düzey yetkiliye dayandırdığı haberinde, Hamas ile varılan uzlaşının genel hatlarına bakılırsa İsrail’in özgür bırakılacak esirlerin isimlerini önceki günün akşamı Internasyonal Kızılhaç Komitesi (ICRC) üstünden teslim alacağı açıklandı.

Buna karşılık İsrail’in de özgür bırakacağı Filistinli tutukluların isimlerini ICRC’ye teslim edeceği aktarıldı.

İlk takas sabah 10.00’da başlamış olacak

Yarın özgür bırakılması beklenen İsrailli esirlerin ailelerine bu akşam data verilmeyeceği bildirilen haberde, teslim alınan esirlerin hastanede sıhhat kontrollerinin tamamlanmasının peşinden aileleriyle buluşacakları ifade edildi.

Haberde, “Esirlerin özgür bırakılması işlemleri her gün sabah 10.00’da başlamış olacak.” denildi.

Salıverilecek esirlerin İsrail’e ulaştırılmak suretiyle ilk etapta ICRC’ye teslim edileceğine yer verilen haberde, Filistinli tutukluların İsrailli esirler yetkililere teslim edildikten sonrasında özgür bırakılacağına dikkat çekildi.

Her İsrailli esire karşı 3 Filistinli özgür bırakılacak

Varılan uzlaşı çerçevesinde salıverilen her İsrailli esire karşılık her gün 3 Filistinli tutuklunun özgür bırakılacağı, bölgede sıkılacak tek bir kurşunun uzlaşının ihlali sayılacağı sadece uzlaşının sona ermesi anlamına gelmeyeceği vurgulandı.

Haberde ek olarak daha çok İsrailli esirin özgür kalmasını sağlamak amacıyla insani aranın 4 günün sonunda uzatılacağının öngörüldüğüne yer verildi.

Çocuklar anneleriyle beraber özgür bırakılacak

Öte taraftan İsrail Ordu Radyosu da paylaşmış olduğu haberde, İsrail ile Hamas içinde varılan uzlaşı gereği Filistinli çocuk tutukluların anneleriyle beraber özgür bırakılacaklarını kaydetti.

Mısır, Katar ve ABD’nin uzlaşıya garantör olduklarına işaret edilen haberde, Hamas’ın elinde ortalama 80 hanım ve çocuk esirin bulunmuş olduğu, dolayısıyla insani aranın 7 güne uzatılmasının olasılık dahilinde olduğu açıklandı.

Haber Deposu: Anadolu Ajansı (AA)

[ad_2]

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.