BM’den Guterres’in yazışma trafiğini izleyen ABD’ye nota

18.04.2023
BM’den Guterres’in yazışma trafiğini izleyen ABD’ye nota

[ad_1]

Birleşmiş Milletler, Genel Yazman Antonio Guterres’in yazışma trafiğinin ABD tarafınca izlenmesinden duyduğu rahatsızlığı belirtmek için bu ülkenin ABD’nin BM Sürekli Temsilciliği’ne nota verdi.

BM'den Guterres'in iletişim trafiğini izleyen ABD'ye nota

AA

ABD Müdafa Bakanlığı’ndan (Pentagon) sızdırılan belgelerde ABD’nin Birleşmiş Millerler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres ve yardımcısını yakından izlediği ve telefon görüşmelerini dinlediği görülmüştü.

Guterres ile yardımcısı arasındaki telefon hitabı ile alakalı belgelerde Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması’na ilişkin, “Guterres, hakkında yaptırım sonucu olan Rus kurumlarını ya da bireylerini bile içerse Rusya’nın ihracat kapasitesini geliştirmeye yönelik çabaları öne çıkardı” ve “Genel Yazman’in Moskova’yı Ukrayna’da yaptıklarından görevli kılma mevzusundaki genel çabaları baltalayıcı” ifadeleri yer almıştı.

BM’den ABD’ye nota

BM Genel Yazman Sözcüsü Stephane Dujarric, günlük basın toplantısında mevzuya ilişkin izahat yapmış oldu.

Pentagon’dan sızdırılan belgelerin Genel Yazman’in konuşmalarının çarpıtılmış özetleri bulunduğunu gördüklerini aktaran Dujarric, “Genel Yazman ve öteki üst düzey BM yetkililerinin yazışma trafiğinin ABD hükümeti tarafınca izlenmesi ve müdahil olunmasından duyulan rahatsızlığımızı ev sahibi ülkeye resmi olarak bildirdik” ifadesini kullandı.

Dujarric, bu tür faaliyetlerin ABD’nin BM Şartı ve BM Imtiyaz sakarya escort bayan ve Muafiyetlerine Dair Sözleşme uyarınca yükümlülüklerine aykırı olduğuna dikkati çekti.

BM’nin, notaları ülkede bulunan misyonları vasıtasıyla verdiğini kaydeden Dujarric, “ABD’nin BM Sürekli Temsilciliğine nota verdik” dedi.

BM'den Guterres'in iletişim trafiğini izleyen ABD'ye nota

[ad_2]

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.