Bayburtlu çiftçilerin yeni gelir kaynağı: Aronya

28.08.2023
Bayburtlu çiftçilerin yeni gelir kaynağı: Aronya

[ad_1]

Bayburt Üniversitesince, “süper meyve” olarak da adlandırılan aronyanın çiftçilere yeni gelir kaynağı olması amacıyla emek harcama başlatıldı.

Bayburtlu çiftçilerin yeni gelir kapısı: Aronya

AA & Ensonhaber

Öğrencilerin mesleki uygulama derslerindeki kuramsal bilgilerini pratiğe aktarmaları ve bilimsel çalışmalarla kentte tarımsal üretim çeşitliliğinin artırılması amacıyla merkeze bağlı Gümüşsu köyünde oluşturulan ziraat uygulama ve araştırma sahasına 2022’de ilk kez aronya meyvesi dikildi.

Ortalama 500 metrekarelik alanda tecrübe etme yapıldıktan sonrasında gelişimlerinin oldukça iyi düzeyde olduğu gözlemlenen üzümsü meyvenin hasadı gerçekleştirildi.

Gıda kıymeti yüksek olduğu ve antioksidan özelliği taşımış olduğu için “süper meyve” olarak adlandırılan aronyadan ağaçların yaşı ve iklimsel özelliklere bağlı olarak dekar başına 1000 kilogram verim alınabileceği öngörülüyor.

Bilhassa sıhhat sektöründe kullanılan ve yüksek maddi kazanç elde eden meyvenin üretiminin yörede yaygınlaştırılarak çiftçiler için alternatif ürün olması hedefleniyor.

Bayburtlu çiftçilerin yeni gelir kaynağı: Aronya

“Gelecek yıllarda üreticinin tercih etmiş olduğu ana ürün meyvelerden biri olacak”

Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mutlu Türkmen, tarımsal üretim sahası ve seralarda çeşitli ürünlere yönelik denemelerin devam ettiğini söylemiş oldu.

Bu yıl da oldukça verimli sonuçlar aldıklarını belirten Türkmen, bilhassa aronya şeklinde katma kıymeti oldukça yüksek meyvenin üretimini başarıya ulaşmış bir halde sağladıklarını dile getirdi.

Türkmen, aronyanın sıhhat sektöründe kullanıldığını anımsatarak,

Bu şekilde bir ürünün bilhassa yöremizde yetiştirileceğine dair arkadaşlarımızın yapmış olduğu bilimsel niteliği olan tahliller, buradaki uygulamalı emekler umut verici. İleriye dönük olarak bölge çiftçimizin aronyaya dönük fazlaca mühim faydalar sağlayacağı kanaati de bizde hasıl oldu.

dedi.

Geçen yıl dikilen meyve ağaçlarından bu yıl fazlaca güzel verim elde edildiğini vurgulayan Türkmen, “Aronya, şehrimizde gelecek yıllarda üreticinin tercih etmiş olduğu ana ürün meyvelerden biri olacak diye bekliyoruz.” ifadesini kullandı.

Bayburtlu çiftçilerin yeni gelir kaynağı: Aronya

“Yüksek rakımdaki Bayburt, aronya üretimi için uygun bir bölge”

Besin Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ümmügülsüm Erdoğan, bölgeye uyarlama gösterebilecek tür ve çeşitliliği çoğaltmak istediklerini söylemiş oldu.

Kentte bu anlamda kayıtlı fazlaca azca ürün bulunduğunu, bu amaçla da üniversite olarak emekler yürüttüklerini belirten Erdoğan,

2022’de üniversitemize ilişkin araştırma ve uygulama sahamızda aronya meyvesinin dikimini gerçekleştirdik. Bu yıl ilkbaharda çiçek açtılar ve şu anda hasat olgunluğuna geldiler.

diye konuştu.

Erdoğan, yüksek rakımdaki Bayburt’un aronya üretimi için uygun bir bölge bulunduğunu söyledi.

Ürünle ilgili ilk denemenin son aşama pozitif yönde bulunduğunu dile getiren Erdoğan, şunları kaydetti:

Oldukça da verimli ürün aldık. İnşallah hem bölgemiz hem de ilimizdeki üreticilere alternatif bir ürün, bir gelir kaynağı olur. Bu anlamda ilimize ve ülkemize de ekonomik olarak katkı sağlar bundan dolayı aronya hem vatanımızda hem dünyada popülaritesi giderek artan, bilhassa de sıhhatli beslenme açısından hassasiyeti olanların fazlaca tercih etmiş olduğu bir ürün. Bu anlamda popülariteye haiz bir ürünün bölgemizde, ilimizde üretimini yapmak istiyoruz.

[ad_2]

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.