Bireysel emeklilik sistemi ve ikinci emeklilik hakkında merak edilenler

27.09.2023
Bireysel emeklilik sistemi ve ikinci emeklilik hakkında merak edilenler

[ad_1]

TÜKONFED Sigorta Komisyonu Başkanı Turusan Bağcı, bireysel emeklilik sisteminde yürürlüğe giren yeni düzenlemenin ve ikinci emeklilik sisteminin detaylarını Ensonhaber’e söyledi.


ensonhaber.com

YAYININ TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ..

Bireysel Emeklilik Sistemi’nde (BES), iştirakçilerin birikimlerinden belirli durumlarda kısmen ödeme alabilmelerine olanak tanıyan yeni bir düzenleme yürürlüğe girdi. Bu düzenleme ile katılımcılar, sözleşmelerinin minimum 5 yıl yürürlükte olması ve katkı paylarını ödemesi şartıyla, konut alımı, evlenme, naturel afet ve eğitim benzer biçimde durumlarda birikimlerinin yüzde 50’si kadarını toplu olarak çekebilecek.

TÜKONFED Sigorta Komisyonu Başkanı Turusan Bağcı, mevzuyla ilgili Ensonhaber YouTube yayınında İlker Koç’un sorularını yanıtladı:

Bireysel emeklilik sistemi bildiğiniz benzer biçimde, aylık tutum yaparak, tertipli katkı oranı ödeyerek, bunlardan bir kar oranı elde ederek süre sonunda ikinci emekli olabildiğiniz bir sistem.

Ilkin minimum 10 yıl katkı oranı ödüyordunuz. Sonrasında da 56 yaşını bekliyordunuz. Sonrasında da emeklilik hakkı kazanıyordunuz. Ayrıca bir ihtiyacınız olduğunda para çekemiyordunuz. Parayı çektiğinizde sistemden çıkıyordunuz.

Şimdi yeni doğan çocuklar için bile ilgi var. 56 yaşa kadar beklemek istemiyor vatandaşlar. BES’te yeni bir yönetmelik yürürlüğe girdi. 5 yıldan beri devam eden tertipli BES’iniz var ise, bunun yüzde 50’sini 4 şartta çekebiliyorsunuz. Konut alımı, evlenme, naturel afet ve eğitim benzer biçimde durumlarda birikimlerinin yüzde 50’si kadarını toplu olarak çekebilecek.

Eğitim için çekecekse 21 yaşından minik ve üniversite imtihanını kazanmış olmalı. Evlilikte yaş sınırı yok. Konut alımında tapunun yüzde 50’sinin kişiye ilişkin olması gerekiyor. Bu parayı kullandığınızda devlet katkısını da alıyorsunuz. Çektikten sonrasında da sistemden çıkamıyorsunuz. Minimum 3 yıl daha sistemde devam etmeniz gerekiyor.

Başvurular iyi mi yapılacak

Kısmi ödemeden yararlanmak isteyen iştirakçilerin, başvurularını sistemde kayıtlı olduğu emeklilik şirketine yapması gerekiyor. Başvurular, sigorta şirketinin web sitesi, davet merkezi yada şubesi vasıtasıyla yapılabiliyor.

Kısmi ödemeden yararlanan katılımcılar, sözleşmelerini 3 yıl süresince sonlandıramayacak. Sadece, eğitim halinde meydana getirilen kısmi ödemelerde sözleşme sonlandırma süresi 4 yıl olacak.

BES’te kısmi ödeme hakkının verilmesi, katılımcılara birikimlerini daha esnek bir halde kullanma imkanı sağlayacak. Bu düzenleme ile katılımcılar, mühim harcamaları için birikimlerinden gereksinim duydukları kadarını çekebilecek ve bu sayede birikimlerini daha verimli kullanabilecek.

BES’te kısmi ödeme hakkının getirmiş olduğu öteki avantajlar şunlar:

Katılımcılar, birikimlerini daha esnek bir halde kullanabilecek.

Katılımcılar, mühim harcamaları için birikimlerinden gereksinim duydukları kadarını çekebilecek.

Iştirakçilerin birikimlerini daha verimli kullanmaları sağlanacak.

BES’te kısmi ödeme hakkı, iştirakçilerin birikimlerini daha etkin bir halde kullanmalarına ve tutum kültürünün yaygınlaşmasına katkıda bulunması planlanıyor.

İkinci emeklilik sisteminde merak edilenler

Turusan Bağcı, ikinci emekliliğe dair de şu açıklamalarda bulunmuş oldu:

İkinci emeklilik sistemi ABD ve Japonya başta olmak suretiyle dünyada oldukça destekleniyor. Onlarda da emeklilikte maaşları oldukça düşüyor. O yüzden onlar daha oldukça rağbet ediyordu.

Otomatik katılım sistemi geldi. İşe başladığınızda maaşınızn yüzde 3’ü kesilerek size BES hesabı açılıyordu. Sadece buraya girenlerin oldukça büyük bir kısmının kısa sürede çıktığını görüyoruz. Gene de 24 milyona yakın insandan 7 milyon insan kalmış durumda.

Şimdi ikinci emeklilikte işveren katkısı da geliyor. Bir ihtimal işverene de vergi teşviği gelecek. Böylece derhal de çıkamaycaksınız. Belli bir süre devam edip bir fon birikiminiz olacak. 10 bin lira maaş alıyorsunuz. Yüzde 3’ü 300 lira, 150 lira da işverne ödese 450. Yüzde 30 da devlet teşviği var. Böylelikle her ay hesabınızda neredeyse 700-800 lira para birikecek.

[ad_2]

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.